Zpět na » Serie A » Kdo si letos sáhl na dno?

Serie A - Kdo si letos sáhl na dno?

0

Líbilo se

05.06. - Kromě nových nadějí se v každé sezóně objevují i fotbalisté, na jejichž lesk se začínají usazovat vrstvy prachu. Několika výkonnostním propadům se nevyhnul ani letošní ročník Serie A. Následující řádky odhalují jména těch, kteří na letošní sezónu nebudou vzpomínat v dobrém.

Propadáky letošního ročníku Serie A jsme rozdělili do třech kategorií. V té první se nacházejí fotbalisté, jejichž výkonnost a kvality se přiblížily ke dnu jejich možností. Zvláštní skupinu jsme vyčlenili pro útočníky. Jejich hlavním úkolem je dávat branky, což se námi vybraným "vyhaslým kanonýrům" letos nepodařilo. U některých z vyjmenovaných fotbalistů jejich výkonnost bohužel klesá dlouhodobě již několik sezón. Poslední kategorií fotbalových zklamání jsou hráči, kteří selhali svým nesportovním chováním nebo prohřeškem proti fair play.

Výkonnostní propad zasáhl Samuela Kuffoura (30 let), jenž kdysi patřil k nejlepším zadákům v Evropě. S Bayernem zářil v německé nejvyšší soutěži i v Lize mistrů. V Itálii se mu ale tolik nedaří. V římském AS vydržel jedinou sezónu a odešel odsud do Livorna. V toskánsku měl zaujmout roli jedné z hvězd týmu. Mužstvo vsázelo hlavně na jeho zkušenosti. A reprezentant Ghany naděje Toskánců neuspokojil. Velkým selháním byl například Kuffourův výkon na půdě Interu. Právě v těchto zápasech se malé týmy spoléhají na zkušené borce. Jenže třicetiletý Kuffour měl na svědomí skoro všechny čtyři inkasované branky v tomto utkání.

V Messině propadl Vincent Candela (33). Fotbalista nastupující na levém kraji obrany či zálohy ztrácí na rychlosti. Francouz doslova přestává stíhat tempo Serie A. Po odchodu z Říma to jde s Candelou z kopce.

Simone Barone (29) byl velkou letní posilou turínského týmu, do kterého přišel jako čerstvý mistr světa. Kdo byl zvyklý na hvězdného režiséra hry Parmy, Chieva nebo Palerma, nemohl letos věřit vlastním očím. Barone zapadl do průměru. Doufejme, že v létě načerpá nové síly a v nové sezóně se vrátí opět do vrcholné formy, která mu zajistí znovu pozvánku do reprezentace.

Turín nesedl ani Stefanovi Fioremu (33). Zimní odchod do Livorna záložníkovi s mezinárodními zkušenostmi sice prospěl, ale tomu, že na letošní sezónu bude Fiore vzpomínat jako na neúspěšnou již nezabránil.

Dalším fotbalistou z týmu mistrů světa, který letos zklamal, byl Fabio Grosso (29). Grosso patřil k největším objevům německého šampionátu. Nerazzurri si jistě na konci léta libovali v tom, že se jim podařilo levého beka z Palerma získat. Aklimatizace Grossa u Interu však probíhala velmi pomalu. Nakonec se mu nepodařilo proniknout do základní jedenáctky a jeho výkony byly ze všech hráčů mistrovského celku hodnoceny nejhůře.

Vyhaslí střelci - to je kategorie sama pro sebe. Na góly kvalitních útočníků si fanoušci zvykají jako na drogu. Pokud branky přestanou padat, ocitnou se kanonýři pod palbou kritiky. I právě ukončená sezóna měla "na svědomí" několik vyhaslých střelců.

Fabio Bazzani (30) to po jediném gólu za celou sezónu v Sampdorii vzdal a raději si balí kufry do Livorna. Roberta Muzziho (36) se třemi góly v Turíně dohnal i obránce Comotto. Před dvěma sezónami opěvovaný Antonio Langella (30) z Cagliari letos vyšel zcela naprázdno, což nahráva jeho kritikům, kteří jej považují za průměrného fotbalistu. Propad jeho spoluhráče Maura Esposita (27) mrzí ještě více. V případě tohoto rodáka ze sousedství Neapole lze totiž mluvit o promarněném talentu. Ĺ estinásobný reprezentant se letos trefil jen jednou a vizitka bombera v jeho případě přestává odpovídat skutečnosti. Veterán Enrico Chiesa (36) měl letos svádět souboj s Francescem Tottim o pozici nejlepšího střelce mezi aktivními fotbalisty. Jenže jeho gólový účet se v proběhlé sezóně uzavřel již v prvním kole, a to ještě s přispěním teče soupeřova obránce. Andrea Caracciolo (25) měl v Palermu nahradit Luku Toniho. Letošních pět branek tento předpoklad ale rozhodně nenaplnilo a Caracciolo je na odchodu ze Sicílie.

Někteří fotbalisté si zkomplikovali život vinou porušení pravidel fair play. Francesco Flachi (32), kapitán Sampdorie, a gólman Messiny Nicholas Caglioni (23) měli pozitivní test na kokain. Zatímco kanonýr Flachi uškodil své značné popularitě u fanoušků Dorie na konci kariéry, Caglioni hloupým prohřeškem zahodil nejspíš životní šanci. Mladý brankář měl po odchodu Marka Storariho do Milána zcela otevřené dveře k tomu, aby se stal jedičkou v sicilském týmu. Nyní mu místo toho hrozí dvouletý zákaz činnosti. Dopingový test u útočníka Marka Borriella (24) z milánského AC dospěl k nálezu stop steroidního hormonu. Ze tříměsíčního trestu si snad vzal dostatečné ponaučení.

Brazilec Adriano (25) se sice neprovinil užitím zakázaných látek. Důvěru vedení Interu ovšem zklamal tím, že se v médiích psalo letos více o jeho náštěvách večírků než o vstřelených gólech. Letošní sezóna útočníkovi s nesmírným talentem vystavila žlutou kartu.

V diskusi opět uvítáme názory našich čtenářů. Myslíte si, že jsme některého z fotbalistů zařadili mezi zklamání sezóny neoprávněně? Nebo jsme naopak na někoho zapomněli? Neváhejte a podělte se s námi o Váš názor.

/ Zdeněk Leitkep

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články