Zpět na » Serie A » Preview začínající sezóny Serie A

Preview začínající sezóny Serie A

0

Líbilo se

24.08. - Startu nového ročníku fotbalové soutěže se o tomto víkendu dočkají i příznivci týmů Serie A. Dvacítka týmů se popere o scudetto, jehož držitel bude definitivně znám 18. května. Těsně před výkopem nové sezóny připravil FotbalPortal svým čtenářům rozsáhlejší preview.

V sobotu na římském Olympijském stadiónu vstoupí Serie A do další sezóny. Ročník 2007/08 odstartuje utkáním Lazio - Turín. Itálie si od nové sezóny oproti loňsku slibuje více napětí a méně problémů. Poslední titul ukořistil bez velkého dramatu Inter s náskokem více než dvaceti bodů. Čtyři mužstva nejvyšší soutěže byly potrestány bodovým odpočtem za účast v korupční aféře. Soutěž postrádala tradičně silný Juventus, což se projevilo na nižší návštěvnosti. Serii A zasahlo násilí na fotbalových stadionech, které si vyžádalo život policisty v Catanii. Jeden víkend byli Italové bez fotbalu a v některých městech zůstaly stadiony pro veřejnost uzavřeny. Selhání se dopustili i někteří hráči. Obávaní útočníci Flachi a Borriello neprošli dopingovými zkouškami. David Di Michele doplatil zase na to, že se před pár lety zapletl do sázkařské mašinérie. Nyní bude po přestupu do Turína tři měsíce bez fotbalu.

Bylo by bláhové domnívat, že ozvěny z minulosti nebudou mít na aktéry Serie A letos vliv. Juventus bude chtít prokázat, že dokáže vítězit i bez podpory Luciana Moggiho, jenž měl pod palcem italské rozhodčí. Před Interem stojí výzva, aby umlčel kritiky, kteří nedokáží docenit poslední dva tituly černomodrých. Jedno scudetto totiž Manciniho tým získal dodatečně a druhé s tím, že většina konkurence byla znevýhodněna již zmiňovanými udělenými tresty za korupci.

Favoritem Serii A zůstává i v nové sezóně Inter. Jeho konkurentem podle bookmakeru bude milánské AC, které na Apeninském poloostrově získalo poslední trofej v roce 2004. Ăšspěch v uplynulém ročníku Ligy mistrů mu ale zajistí dostatečný respekt u soupeřů. Bez šancí není ani římské AS (vítěz Italského poháru a Superpoháru) nebo nováček Juventus. Oproti loňsku může jít nahoru Fiorentina. V úspěšném tažení může pokračovat Rossiho sehraný kolektiv Lazia. Ambiciózní jsou i týmy Palerma či Sampdorie.

Díky postupu Janova, Juventusu a Neapole do nejvyšší soutěže nyní v Serii A chybí z týmů, které získaly za posledních 40 let titul, jen Verona. Hellas shodou okolností letos čeká zápolení až ve třetí nejvyšší soutěži. Podle Datasportu letos vzroste počet fanoušků klubů Serie A v Itálii díky postupu Janova, Juventusu a Neapole o více než 8 miliónů. Podle zveřejněné statistiky má nejširší skupinu tifosi Juventus (7 milionů), následovaný milánským AC (4,8), Interem (4,3), Neapolí (1,8) a římským AS (1,5).

Přestupové léto v Serii, o kterém se podrobněji rozepsal Zdeněk Leitkep (zde a také zde), nachystalo nebývalou vlnu odchodů italských hráčů za zahraniční zkušeností. Apeninský poloostrov opustil například Bianchi, Toni, Lucarelli, Rossi, Grosso nebo De Sanctis. Na druhou stranu se do Itálie vrátil Miccoli, Montella či Cassano. Itaské týmy opět vsadily na posily z Jižní Ameriky. Těch se rozhodl využít například Inter, Neapol, Catania nebo Reggina. Do Serie A namířilo i šest nových českých tváří.

Serie A slibuje napínavou podívanou. Mezi dvacítkou účastníků je tentokrát velmi těžké hledat absolutní outsidery. Italská nejvyšší soutěž se může pochlubit vskutku atraktivním obsazením. V čtyřech městech, v Turíně, Miláně, Římě a Janově, se místní mohou těšit na derby.

Věřme, že letošní ročník Serie A, nabídne co nejméně skandálů. V minulých letech jsme si jich užili až až. Nepříjemnosti ale bohužel číhají za každým rohem. Hned na první kolo vrhá šedý stín nařízení, které zakazuje přítomnost milánských fanoušků na janovském stadionu. Existuje totiž důvodné podezření, že se radikální příznivci nováčka budou chtít mstít za dvanáct let starou vraždu Vincenza Spagnola. Ten se stal obětí potyček mezi janovským a milánskými fanoušky.

/ FotbalPortal.cz, datasport.it

Nejnovější články