Zpět na » » Chovanec chce databáze problémových fanoušků a lepší stadiony

- Chovanec chce databáze problémových fanoušků a lepší stadiony

Chovanec chce databáze problémových fanoušků a lepší stadiony © slavia.cz - Fanoušci Slavie

0

Líbilo se

15.10. - Na českých fotbalových stadionech je třeba zlepšit technické vybavení. Zároveň by měla vzniknout databáze problémových fanoušků a kluby by se měly snažit o omezení jejich přístupu na vlastní stadiony. Je to nutné pro zvýšení bezpečnosti návštěvníků fotbalových utkání, řekl dnes ČTK a Českému rozhlasu ministr vnitra Milan Chovanec, který dnes o problematice jednal s představiteli německého fotbalového svazu v Berlíně.

Německo je podle Chovance v ochraně slušných fanoušků výrazně dál než Česká republika. "Je to spíš takovou stálostí toho prostředí, kdy oni kontinuálně ty věci řešili po dobu mnoha desítek let," řekl ministr. Podle něj nejsou zásadní rozdíly v legislativě, ale v přístupu klubů.

"Kdybyste tady mohli být s námi, tak vidíte technické vybavení stadionů, o kterém se může některým našim stadionům jenom zdát. A diskuse s fanoušky je tu na velmi vysoké úrovni. Oni se primárně snaží, aby si ty kliky fanoušků pořádek zjednaly samy v těch sektorech. Represe nastupuje až jako poslední varianta zásahu," dodal Chovanec.

Pro zlepšení situace v Česku je podle ministra nutné zlepšení technického vybavení stadionů. "První krok je, aby stadiony v rámci licence splňovaly to minimum v rámci technického zabezpečení po stránce bezpečnosti svých klientů, tedy těch poctivých fanoušků. Aby ta možnost ohrožovat lidi byla minimální," řekl. "Pokud některý stadion nesplní podmínky, tak tam prostě nebude moct hrát první ligu," zdůraznil.

Druhým potřebným krokem je podle Chovance vytvoření databází problémových fanoušků podobného typu, jaký funguje v Německu. "Existují dvě databáze, po kterých voláme, jedna databáze je policejní, která jasně popisuje, kdo má zákaz vstupu na stadion. A pak je to ještě databáze interní, kterou provozují fotbalové svazy. Oni si mezi sebou sdílejí problematické fanoušky, a tak dávají možnost jiným klubům, aby věděly, který fanoušek dělal kde problémy, a oni se pak sami rozhodnou, jestli ho pustí, nebo nepustí na stadion," řekl.

"A třetí krok je primárně ten, a vracím se opět k vlastníkům těch klubů, že si musí uvědomit, že prodat 100 lístků těmto potížistům za to prostě nestojí, že je lépe tam ty lidi prostě nemít, aby ti slušní a poctiví měli čas na to si vychutnat fotbal," uzavřel Chovanec.

Kam dál?

Redakce / ČTK

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Související odkazy
Nejnovější články