Zpět na » Premier League » Albion na EURO už ve středu?

Albion na EURO už ve středu?

0

Líbilo se

16.10. - Trnitá cesta Angličanů kvalifikací o EURO 2008 pomalu dospívá ke svému konci. Pokud Anglie zítra odpoledne porazí v Lužnikách Rusy, může si rezervovat autobus či letenky do Rakouska a Ĺ výcarska. Chybí však to jediné, porazit je.

V sobotu na Wembley nebylo co řešit. Slabé Estonsko odjíždělo s ještě přijatelným výpraskem 3:0 a družina kouče Stevea McClarena tak cestovala na východ Evropy se zvýšeným sebevědomým a nálepkou mírného favorita. Houževnatí Rusové jsou ovšem doma velice silní, což už letos dali několikrát najevo.

Velkým problémem pro některá mužstva může být terén. Na stadionu Spartaku Moskva se hraje na umělé trávě, tedy na v současnosti nepříliš používaném povrchu. Anglie by si z historického hlediska měla na umělý trávník přivyknout rychle. Byla to totiž právě FA, která poprvé zavdala jejímu vzniku. První zmínky o tzv. „umělce“ nacházíme v osmdesátých letech minulého století, kdy tento povrch používal Luton, QPR a Oldham. To je ovšem jen malá odbočka do historie. Otázkou zůstává, zda umělá tráva Angličanům sedne či nikoliv.

O víkendu se anglická sestava musela obejít bez zraněného kapitána Johna Terryho. Jeho úlohu však výborně převzal Steven Gerrard a pod vedením záložníka Liverpoolu si mužstvo pohodlně dokráčelo pro tři body v již zmíněném utkání s Estonskem. Obránce Chelsea, který na Stamford Bridge zastává stejnou funkci jako v národním celku, ovšem poraněné koleno přebolelo a ve středu bude připraven vést své spoluhráče do boje proti Rusku. Ze sestavy tak s největší pravděpodobností vypadne Sol Campbell, jenž nahlédl do reprezentace coby záskok právě za Terryho. Návrat do základu čeká i Franka Lamparda, jehož McClaren šetřil právě na zítřejší střetnutí a středopolař Blues naskočil do sobotního klání na Wembley jen na posledních dvacet minut. Otázka je, kdo vypadne. Nejvíce se i přes dobré výkony hovoří o Garethu Barrym.

Odlet do Ruska naopak mine Ashleyho Colea, který si v duelu s Estonskem přivodil vážné zranění kotníku a na levém okraji defenzívy ho nahradí Nicky Shorey z Readingu. Jinak zůstává vše při starém. V útoku Owen s Rooneym. Bránu jistí Paul Robinson. Vítězství neleží daleko, stačí jej jenom urvat na svou stranu a hotelové střediska pod Alpami se mohou předhánět v tom, kdo anglickou reprezentaci ubytuje jako první. Jestliže Albion v Moskvě vyhraje, závěrečné střetnutí skupiny E s Chorvatskem se změní v pouhou formalitu.

Steven Gerrard tvrdí, že se postup v Lužnikách může podařit vybojovat a jako příklad udává některé zápasy z minulosti. „Nevím, zda můžu říci, že se jedná o utkání, které určí vaší kariéru, ale dobrého výsledku chceme každopádně dosáhnout. Mohli bychom se ohlédnout za podobnými zápasy do anglických fotbalových dějin, na něž jsme ještě doposud hrdí. Vzpomínám si na výhru 5:1 nad Německem z roku 2001 nebo remízu s Tureckem. Byla to obdobná střetnutí. Vedli nás velcí hráči, velcí leadeři, které budeme potřebovat i zítra. Paralela se zápasem v Istanbulu je nasnadě. Tenkrát jsme tomu dali všechno a doufám, že pocity z toho večera se zopakují i po duelu s Rusy,“ poznamenal kapitán Reds.

Anglie: Robinson (Tottenham), James (Portsmouth), Carson (Aston Villa), Richards (Manchester City), Brown (Manchester United), Ferdinand (Manchester United), Terry (Chelsea), Campbell (Portsmouth), Neville (Everton), Shorey (Reading), Lescott (Everton), Bentley (Blackburn), Gerrard (Liverpool), Lampard (Chelsea), Joe Cole (Chelsea), Wright-Phillips (Chelsea), Barry (Aston Villa), Downing (Middlesbrough), Young (Aston Villa), Smith (Newcastle), Owen (Newcastle), Crouch (Liverpool), Johnson (Everton), Defoe (Tottenham), Rooney (Manchester United), Ashton (West Ham)

Pohled na tabulku skupiny E
1 Chorvatsko 10 26
2 Anglie 10 23
3 Rusko 9 18
4 Izrael 10 17
5 Makedonie 9 8
6 Estonsko 11 4
7 Andorra 9 0

/ Fotbalportal.cz

Nejnovější články