Zpět na » Premier League » Prodej Chelsea je ohrožen. Ministři tlačí na Romana Abramoviče, aby jim poskytl nové záruky

Premier League - Prodej Chelsea je ohrožen. Ministři tlačí na Romana Abramoviče, aby jim poskytl nové záruky

Prodej Chelsea je ohrožen. Ministři tlačí na Romana Abramoviče, aby jim poskytl nové záruky © skysports.com, fotbalportal.cz - Roman Abramovič

5

Líbilo se

17.05. - NEPŘEHLÉDNĚTE V minulém týdnu to vypadalo, že je o všem rozhodnuto a je znám nový majitel fotbalové Chelsea. Ale teď vyšly na povrch nové informace. Úředníci z Whitehallu vyjádřili pochybnosti o tom, zda bude do konce měsíce vydána licence, která by zajistila změnu majitele Chelsea, protože jednání s Romanem Abramovičem se ocitla v patové situaci.

Převzetí Chelsea za 4,25 miliardy liber se dostalo do nových pochybností kvůli obnovené patové situaci mezi majitelem Romanem Abramovičem a Whitehallem - vládním centrem Velké Británie - ohledně podmínek dohody.

Podle informací Sky News mají vládní úředníci pochybnosti o tom, zda bude speciální licence potřebná ke schválení prodeje vydána do termínu, který vyprší na konci měsíce.

Lidé blízcí jednání tvrdí, že ministři dosud nedostali od pana Abramoviče ujištění o tom, kam bude směřovat výtěžek z prodeje ve výši 2,5 miliardy liber.

Bez dohody před termíny různých fotbalových úřadů by Chelsea mohla být v příští sezoně vyloučena z klubových soutěží nebo by jí dokonce mohla znovu hrozit nucená správa.

Lidé blízcí situaci upozornili, že je stále proměnlivá a že licence by mohla být vydána ještě před koncem měsíce, což by zajistilo, že Chelsea začne příští sezónu pod novým vedením.

Oligarcha a jeho poradci uzavřeli začátkem tohoto měsíce závaznou dohodu se skupinou, kterou většinově financuje kalifornská investiční společnost Clearlake Capital a v jejímž čele stojí spolumajitel Los Angeles Dodgers Todd Boehly.

Prodejem by Abramovič ukončil své devatenáctileté působení ve funkci majitele Chelsea, která v sobotním finále FA Cupu prohrála s Liverpoolem na penalty.

Blues od března, kdy byl Abramovič sankcionován, fungují pod vládní licencí, což vyvolalo rychlou aukci, která přilákala miliardáře z celého světa.

Úředníci ministerstva pro digitalizaci, kulturu, média a sport (DCMS) jednali s klubem a panem Abramovičem o nové licenci, která by prodej neurychlila.

V pondělí úředníci uvedli, že se nadále obávají o osud půjčky ve výši 1,5 miliardy liber, kterou pan Abramovič poskytl mateřské společnosti klubu.

Vládní sankce vůči Romanu Abramovičovi znamenají, že v současné době nemá přístup k finančním prostředkům potřebným ke splacení půjčky ve výši 1,54 miliardy liber, kterou mateřská společnost klubu, Fordstam, dluží společnosti Camberley International Investments - společnosti spojené s oligarchou.

Předpokládá se, že půjčka bude splatná po prodeji Chelsea.

Krizový týden pro vyjednávání

Předtím, než byl v březnu zařazen na sankční seznam, Roman Abramovič uvedl, že má v úmyslu odepsat půjčku ve výši 1,5 miliardy liber klubu a čistý výnos z prodeje předat nové nadaci zřízené ve prospěch obětí války na Ukrajině.

Ačkoli trval na tom, že to tak zůstane, úředníci tvrdí, že od současného majitele nedostali dostatečné záruky ani závazné právní závazky.

„Bez nich nebude licence vydána,“ uvedl jeden z nich.

Dodali, že tento týden bude pro jednání kritický. Obnovené riziko prodeje může vyzvat bývalého kancléře George Osborna, aby se snažil usnadnit jeho dokončení. Firma Robey Warshaw, v níž pan Osborne nyní pracuje, je poradcem konsorcia Boehly-Clearlake.

Roman Abramovič uzavřel závaznou dohodu, podle níž noví majitelé zaplatí 2,5 miliardy liber za získání jeho akcií a zároveň se zaváží k budoucím investicím ve výši 1,75 miliardy liber do stadionu, akademie a ženského týmu.

Televize Sky News nedávno odhalila, že podmínky převzetí znemožní Boehlymu a jeho spoluinvestorům vyplácet dividendy nebo pobírat poplatky za řízení po dobu deseti let.

Tato opatření byla popsána jako soubor „protiglazerovských doložek“, jejichž cílem je vyhnout se kontroverzím, které Manchester United provázejí od převzetí Glazerovými v roce 2005.

Noví majitelé budou mít rovněž zakázáno prodávat jakékoli akcie klubu po dobu deseti let a budou souhlasit s přísnými omezeními výše dluhu, který mohou převzít.

Převzetí Manchesteru United rodinou Glazerů v hodnotě 790 milionů liber zatížilo klub drahým dluhem známým jako směnky na splacení a stalo se ústředním bodem protestů fanoušků, které se vystupňovaly po odchodu Sira Alexe Fergusona do důchodu v roce 2013.

Manchester United byl před deseti lety uveden na newyorskou burzu a Glazerovi za dobu svého vlastnictví získali stovky milionů liber na dividendách a z prodeje akcií.

Premier League musí ještě schválit převzetí

Převzetí Chelsea ještě musí schválit Premier League a vydat zvláštní licenci vláda. To se očekává v příštích čtrnácti dnech, ačkoli lidé blízcí transakci upozornili, že ještě není jisté, zda k ní dojde.

Roman Abramovič je údajně odhodlán věnovat nejméně 2,5 miliardy liber nové nadaci ve prospěch obětí války, přičemž v posledních fázích aukce požadoval, aby zájemci zvýšili své nabídky nejméně o 500 milionů liber.

Kam dál?

Více informací o Chelsea FC naleznete zde.

Michal Čermák / skysports.com, fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře

Neobolševická lůza hledá koho by upálila Smajlík 19

TuffGong
Související odkazy
Nejnovější články