Zpět na » Premier League » Kranjčar: Trpělivost růže přináší?

Premier League - Kranjčar: Trpělivost růže přináší?

0

Líbilo se

10.03. - Skauti z celé Evropy sledovali jeho výjimečný talent již od žákovských let. Skvělé čtení hry, fotbalová inteligence, přihrávky jako víno, téměř dokonalá kontrola míče, slušná fyzická kondice, to jsou vlastnosti dvaadvacetiletého Nika Kranjčara, největší naděje chorvatské kopané za poslední léta.

"Jsem trpělivý," odpovídá Kranjčar na otázku, jak zatím hodnotí svoje působení v anglické Premier League v dresu Portsmouthu. Ač mnozí fanoušci očekávali, že se okamžitě po příchodu stane členem základní sestavy, jeho první rok na jižním pobřeží Anglie se zatím odehrává ve znamení otrkávání a čekání na šanci. Manažera Pompey Harryho Redknappa netrápí ani tak jeho fotbalové kvality, ale spíše prozaická otázka – kam s ním? Kranjčar je totiž klasickým playmakerem, který se nejlépe cítí za zády dvou útočníků. Klasické rozestavení 4-4-2, které Portsmouth praktikuje, mu toto neumožňuje. Proto si Redknapp vzal příklad z londýnského Arsenalu, kde Tomáš Rosický nastupuje sice na levém kraji zálohy, ale často si sbíhá do středu hřiště a podobnou roli přisoudil i Kranjčarovi. A například v zápase s Manchesterem City si tuto taktickou variantu velmi pochvaloval: "Nika mám rád a chci ho do týmu více zapojit. Proti Manchesteru City mě velmi zaujal. Odvedl skvělou práci, držel míč, tvořil hru a ukázal, že je to hráč pro budoucnost." Kranjčar si tedy musí zvykat na trochu odlišnou pozici, ale ví, že Redknapp s ním počítá, v posledních třech kolech se vždy dostal na hřiště.

Než přestoupil do Anglie, mluvilo se o Kranjčarovi jen v superlativech. Tvořivý záložník je vždy výjimečným hráčem a mladý Niko se měl stát nástupcem es zlaté generace chorvatského fotbalu, kterými byli Robert Prosinečki či Zvonimir Boban. Poprvé se o něm začalo více mluvit, když v šestnácti letech začal pravidelně nastupovat za nejpopulárnější chorvatský klub Dinamo Záhřeb. Za několik měsíců vylétl jako kometa a v další sezóně už vedl svůj tým s kapitánskou páskou na ruce. A to v pouhých sedmnácti letech, čímž se samozřejmě stal nejmladším kapitánem v historii klubu. Stal se hvězdou ligy a přivedl Dinamo k zisku titulu i domácího poháru. Fanoušci mu leželi u nohou, ale v tom přišel šok. Kranjčar dal totiž po neshodách s vedením mateřskému klubu košem a nečekaně přestoupil do týmu úhlavního nepřítele – Hajduku Split, což se stalo vůbec největší sportovní událostí roku v celém Chorvatsku. Ve Splitu se však mohli radovat, protože s Kranjčarem přišel vytoužený ligový primát. Dalším krokem musela být logicky reprezentace.

Kranjčar reprezentoval ve všech mládežnických výběrech, znovu podobně jako Rosický téměř přeskočil jedenadvacítku, v seniorské debutoval měsíc po svých dvacátých narozeninách a doposud odehrál v šachovnicovém dresu 29 zápasů. Jako každý syn slavného otce si však i on musel vyslechnout své. Chorvatsko totiž vedl právě jeho otec Zlatko, bývalý útočník Rapidu Vídeň. Řečem o protekci se nevyhnul, ať už byly jakkoliv neoprávněné. Že není v reprezentaci jen kvůli tátovi, ukázal na Mistrovství světa v Německu, kde patřil ve všech zápasech mezi nejlepší hráče na hřišti. Všem pochybnostem je nyní konec, Zlatko Kranjčar u reprezentace skončil, čemuž z velké části nahrál i neúspěch v podobě vypadnutí už v základní skupině. Pro Nika se však MS stalo ideální příležitostí, jak se zviditelnit a opustit už poněkud těsnou chorvatskou ligu.

Eminentní zájem o jeho služby mělo francouzské Rennes, ale Hajduku se čtyři miliony eur zdály málo a kývl až na nabídku Portsmouthu, který zaplatil v poslední den přestupového termínu přes pět milionů eur. Když přišel na Fratton Park, Pompey už měli za sebou parádní vstup do soutěže, tým Harryho Redknappa se pohyboval v první trojce Premier League. Do šlapajícího týmu nebylo potřeba sahat a možná i proto Kranjčar nedostal zatím tolik příležitostí, kolik by si sám představoval. Jak však říká, zůstává trpělivý, chce se prosadit a dostat se s Pompey do pohárové Evropy: "Užívám si to tady. Jsem šťastný za každou minutu na hřišti a snažím se ji maximálně vyžít. Máme stále možnost se kvalifikovat do Evropy. Nevidím důvod, proč bychom nemohli zase vyhrávat jako na začátku sezóny."

Martin Vymyslický / fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články