Zpět na » Premier League » Sestavy TOP5 klubů PL: Liverpool – Bez Suaréze je to jiný tým, ale nabízí se množství variant, které jej mohou ještě více pozvednout

Sestavy TOP5 klubů PL: Liverpool – Bez Suaréze je to jiný tým, ale nabízí se množství variant, které jej mohou ještě více pozvednout

Sestavy TOP5 klubů PL: Liverpool – Bez Suaréze je to jiný tým, ale nabízí se množství variant, které jej mohou ještě více pozvednout © nesn.com - Bez Suaréze, ale zato s množstvím variant, ve kterých by měli hrát prim Gerrard, Sterling a Sturridge

8

Líbilo se

30.07. - NEPŘEHLÉDNĚTE V našem seriálu se dnes zaměříme na Liverpool, kterému v loňské sezóně jen těsně unikl vysněný titul. Tým Brendana Rodgerse opustila největší hvězda - Luis Suaréz. Je jasné, že se jej nepovede úplně nahradit, ale i bez něj chtějí Reds bojovat o ligový trůn. Nakupovali hlavně v Southamptonu. Jak do sestavy zapracují trio Lovren, Lambert, Lallana?

Loňská sezóna byla pro Liverpool jedna z nejzajímavějších v historii. Brendan Rodgers dovedl ve své druhé sezóně mužstvo ke druhému místu v Premier League a scházelo opravdu málo k tomu, aby mohlo město na řece Mersey po dlouhých 24 letech slavit mistrovský titul. Hlavní cíl však splněn byl - návrat do Ligy mistrů.

K tomuto všemu však velmi výraznou měrou přispěl Luis Suaréz. Uruguayský útočník se stal nejlepším střelcem i nejlepším hráčem nejvyšší anglické soutěže. Po vypršení desetizápasového trestu, v každém utkání deptal obrany soupeře. Po svém dalším excesu, tentokráte dokonce na mistrovství světa, se však rozhodl odejít do Barcelony.

Pro Liverpool je to těžká rána, se Suarézem a bez Suaréze je to naprosto jiný tým. Manažer Brendan Rodgers i hráči Reds však věří, že mohou být úspěšní i bez Suaréze. Liverpool získal za problémového střelce značně vysokou částku, a proto se nezdráhá nakupovat. Ovšem žádné velké jméno, alespoň prozatím, nepřivedl.

Liverpool je v podobné situaci, ve které byl před rokem Tottenham, když přišel o Garetha Balea. První sezóna „po Baleovi“ Spurs příliš nevyšla. V přístavním městě všichni věří, že jejich tým nepotká stejný osud.

suarezPoslední ohlédnutí - zápas proti Newcastlu byl Suarézovou rozlučkou s dresem Liverpoolu
(zdroj: zimbio.com)

Reds se po nových posilách porozhlíželi především v Southamptonu. Nejprve se jim podařilo získat zkušeného útočníka Rickieho Lamberta. Po menších dohadech o konečné přestupové částce přišel na Anfield Road další anglický reprezentant - Adam Lallana. Trio Saints pak v minulém týdnu zkompletoval stoper Dejan Lovren. Tedy posílení do každé řady. Dalšími příchozími pak jsou Emre Can a Lazar Markovič. Nepovedlo se získat Loica Rémyho, který neprošel zdravotní prohlídkou. Liverpool podepsal pětiletý kontrakt s Divockem Origim, ale okamžitě jej poslalo zpět na hostování do francouzského Lille.

Brendan Rodgers bude chtít vsázet na podobnou taktiku, jakou praktikoval v loňské sezóně. I když kvůli odchodu Suaréze, zřejmě dojde k určitým změnám i v taktickém plánu. Styl Liverpoolu se vyznačoval rychlými protiútoky, které z hloubi pole zakládal kapitán Steven Gerrard. Smrtící brejky pak povětšinou přesně zakončovala trojice Suaréz, Sterling, Sturridge.


liverp3Takto by mohli Reds nastupovat na startu nové sezóny (zdroj: goal.com)

Lazar Markovič přinese do hry Reds tvrdost, rychlost a přímočarost. Adam Lallana a Rickie Lambert by mohli vylepšit kombinaci. Rodgers bude zřejmě dále preferovat „diamantové“ rozestavení zálohy. Na spodním vrcholu bude znovu operovat Steven Gerrard. Nad ním by měla být dvojice Henderson-Lallana. Jenže Adam Lallana si minulý týden poranil koleno a bude minimálně 5 týdnů mimo hru. Nestihne tak start soutěže. Jeho místo by alespoň na určitou dobu mohl zastoupit Lazar Markovič, nabízí se i Philippe Coutinho.

Jak to bude vypadat v útoku? Jasnou volbou je duo Sterling - Sturridge. Pokud se tedy Liverpoolu nepovede získat ještě nějakého útočníka. Hovoří se například o Bonym Wilfriedovi, a je pravděpodobné, že ještě nějaká nová útočná akvizice na Anfield Road přijde. Naposledy bylo v souvislosti s Liverpoolem zmíněno jméno Ezequiela Lavezziho. Pod nimi by mohl hrát Rickie Lambert, jenž by mohl těžit z jejich rychlosti a sám se tlačit do koncovky, jako to dělal v Southamptonu.

livJedna z možných sestav Liverpoolu po návratu zraněného Lallany (zdroj: goal.com)

Emre Can bude potřebovat nějaký čas na to, aby se přizpůsobil na styl anglického fotbalu. V některých zápasech by mohl zaskočit za Stevena Gerrarda či za Jordana Hendersona. Liverpool čeká Liga mistrů, takže široký kádr bude potřeba. Dalšími alternativami do zálohy jsou Joe Allen a Lucas Leiva.

live2Další z variant je tato (zdroj: goal.com)

Je poněkud zarážející, že se Reds více nezaměřili na posílení obrany, která byla v uplynulé sezóně hlavním problémem. A dost možná stála lepší obrana Liverpool titul. Mužem, jenž přišel vyztužit zadní řadu je Dejan Lovren. Chorvat by měl být stoperem číslo jedna. K němu se zřejmě postaví Slovák Martin Škrtel. Točit se ve středu obrany mohou i Mamadou Sakho, Kolo Touré a Daniel Agger. Jestliže tedy dánský stoper Liverpool neopustí, protože se mu příliš nezamlouvá, kolik dostává prostoru na hřišti.

lovrenDejan Lovren by měl být v Liverpoolu stoperem č. 1 (zdroj:directvsports.net)

Defenzíva se musí každopádně zlepšit. Stoperská dvojice se často měnila a i kvůli tomu inkasoval Liverpool 50 ligových branek, více než například jedenáctý Crystal Palace.

Kraje obrany budou také poněkud oříšek. Jon Flanagan byl jedním z objevů loňské sezóny. Jednadvacetiletý hráč si zaslouží být první volbou na jakýkoliv kraj obranné řady. Otázkou bude druhá strana defenzívy. Zkušený Glen Johnson operoval po většinu zápasů na pravé straně obrany, ale už to není takový plejer jako před 2-3 lety. Už tam není ta pověstná dynamika. Ze sestavy by jej mohl vystrnadit José Enrique, který minulý ročník laboroval se zraněními. Na pravou stranu by se přesunul Flanagan a na levé by působil španělský hráč.

Z celkového pohledu to vypadá, že by se Liverpool mohl rychle otřepat ze Suarézova odchodu a mohl by stavět na tom, co pro něj bylo účinné v sezóně 2013/2014. V týmu, kde předtím byla jedna nezastavitelná hvězda, má nyní Brendan Rodgers k dispozici řadu možností. Bude zajímavé sledovat, jak s nimi naloží a zda si forma Reds udrží stoupající tendenci.


Kdo vás čeká zítra

Už jsme si představili podoby tří TOP celků anglické Premier League. Po dvou londýnských celcích to byl tentokrát loňský vicemistr z Liverpoolu. Která varianta je podle vás nejlepší? Jak byste si představovali sestavu Reds vy? Udělali byste radikální změny? Podělte se o tom v naší diskuzi. Na příští dva dny nastává čas pro duo z Manchesteru. Zítra se pod drobnohledem podíváme na mistrovské Citizens. V jakém složení budou bojovat o obhajobu titulu?

Kam dál?

Michal Čermák / goal.com, skysports.com, fourfourtwo.com, fotbalportal.cz

Nejnovější články