Zpět na » Premier League » Man City: Co bude dál?

Premier League - Man City: Co bude dál?

0

Líbilo se

31.05. - Pouze o jedno místo si polepšili Manchester City oproti minulé sezóně. Vloni skončili Citizens patnáctí, letos čtrnáctí. Po stránce fotbalové klub nijak nevynikal, daleko více se o něm mluvilo v souvislosti s různými hráčskými aférami. Sezóna 2006/07 se zkrátka nesla ve znamení všeho možného, jen ne fotbalu.

Začalo to hned ve druhém utkání sezóny. Při duelu s Portsmouthem utíkal hostující záložník Pedro Mendes za míčem, když v tom se jako utržený ze řetězu přiřítil s nastaveným loktem domácí bek Ben Thatcher a Mendese doslova sejmul. Ten při hrůzostrašně vypadajícím pádu ještě povalil reklamní panel a na chvíli dokonce upadl do bezvědomí. Dva dny pak strávil v nemocnici. Obrázky inkriminovaného momentu obletěly celý svět. I sám Thatcher věděl, že je zle a poslal Mendesovi alespoň omluvný dopis. Trestu však uniknout nemohl. Samotný klub jej suspendoval na šest týdnů a strhnul mu šest týdenních platů, FA mu vystavila stop na osm utkání. Jeho brutální faul začala vyšetřovat i policie, která po konzultaci s oběma fotbalisty nakonec od obvinění upustila a Thatcher si mohl oddychnout. Welšský reprezentant si trest odpykal a v zimě se pakoval do Charltonu.

A jdeme dál. Na skandály je specialistou záložník Joey Barton. Začalo to staženými trenýrkami před fanoušky Evertonu, pokračovalo to dalším brutálním faulem na „obětního beránka“ Pedra Mendese, který kvůli zlomenému kotníku vynechal několik zápasů. Kritika malých ambicí klubu i spoluhráčů, to je nic oproti tomu, co přišlo na konci sezóny. Barton se na tréninku chytl se spoluhráčem Ousmanem Dabem. Francouz utrpěl tak četná zranění v obličeji, že musel být převezen do nemocnice. Barton byl okamžitě vyřazen z kádru a dres Citizens už zřejmě neoblékne. Klubu už došla trpělivost a rozhodl se jej prodat. Ostatním zájemcům je k dispozici za 5,5 milionu liber. A Dabo? Ten neztrácel čas a ihned z nemocnice zamířil na policejní stanici, kde Bartona zažaloval za ublížení na zdraví. Barton přitom zaznamenal další úspěch v kariéře, protože se na podzim dostal i do reprezentace, stal se i nejlepším střelcem Citizens. Bude si ale muset dávat velký pozor, aby mu jeho výstřelky nezničily slibně rozjetou kariéru. Každopádně na City of Manchester Stadium dohrál.

Vůbec celá kabina Citizens nepůsobila nijak týmovým dojmem. O kritických výrocích Bartona již řeč byla, ale přidali se i další. Do zahraničních spoluhráčů se pustil i kapitán Richard Dunne. Podle něj totiž někteří na anglický fotbal nemají a všem bylo jasné, že na mysli měl hlavně Itala Corradiho, který zklamal na celé čáře. Rozhádaný tým nakonec neukočíroval ani manažer Stuart Pearce. Známý srdcař a bouřlivák byl kritizován nejen za špatné výsledky, ale především za neatraktivní styl hry. Vždyť Citizens vytvořili v minulé sezóně jeden smutný rekord, když domácím fanouškům nabídli pouze deset vstřelených branek za devatenáct utkání. Překonali tak více než devadesát let starý zápis. Už v průběhu sezóny se s ním několikrát rozkývala židle, ale definitivně byl vyhozen i s asistenty až po posledním zápase. Kandidátů na uvolněný post je několik, mimo jiné i bývalý kouč anglické reprezentace Ĺ véd Eriksson, ale poslední zprávy hovoří o tom, že City už se dohodli na spolupráci s Italem Claudiem Ranierim.

Zatím se však ani neví, kdo bude novým vlastníkem klubu. O možném prodeji se začalo spekulovat už od prosince loňského roku a zatím se o něj přetahují bývalý hráč Citizens Ray Ranson a bývalý thajský předseda vlády Thaksin Shinawatra. Vítězem se podle všeho stane druhý jmenovaný, nahrává tomu i stáhnutí Ransonovy nabídky. Právě na Shinawatrovi je údajně závislý i příchod Ranieriho.

Zatím však není nic jisté. Klub nemá manažera, vlastníka, na odchodu je několik fotbalistů (pryč už zamířila opora obrany Sylvain Distin). Jak se změní tým pro novou sezónu? Jaké budou jeho cíle?

Zazářil – Micah Richards a spol.

Největším pozitivem uplynulé sezóny jsou určitě mladíci, kteří začali nastupovat v modrobílém dresu. Největším objevem je určitě krajní obránce Micah Richards, který si ve svých osmnácti letech už stačil navléknout i dres seniorské reprezentace. V dobrém světle se ukázal i záložník Stehen Ireland. Hbitý Ir se blýskl několika podařenými zápasy v klubu i v reprezentaci. Do prvního týmu už nakoukl i útočník Daniel Sturridge. Teprve sedmnáctiletého forvarda už lanaří věhlasná Barcelona.

Nezklamal – Nicky Weaver

Osmadvacetiletý gólman měl původně prosedět většinu sezóny pouze na lavičce v roli náhradníka. V létě totiž přišel švédský reprezentant Andreas Isaksson, ale v zápětí se zranil a Weaver své šance skutečně využil jak se patří. Nakonec odchytal většinu zápasů a Isakssona pustil do branky jen v závěru sezóny.

Čekali jsme víc – Georgios Samaras

Talentovaný řecký útočník dostával ze všech útočníků nejvíce příležitostí, ale důvěru trenérovi gólově nesplatil. Po loňském vydařeném jaru ze svého gólového apetitu značně slevil.

Pohořel – Bernardo Corradi

Nákup fotbalového cestovatele se ukázal jako naprostý krok vedle. Jeho výkony měly sestupnou tendenci, nastupoval čím dál méně, v posledních deseti utkáních už si téměř nekopl. S příchodem Emila Mpenzy ztratil místo v týmu nadobro. Svoje působení v Anglii označil za noční můru a podle všeho se vydá zase o dům dál.

Martin Vymyslický / fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Nejnovější články