Zpět na » Gaming » Recenze Football Manager 2008

Recenze Football Manager 2008

Recenze Football Manager 2008 © - Football Manager 2008

0

Líbilo se

27.11. - A je to tu znovu! Vyšel nový football manager, a tak nás (příznivce virtuálního koučování), čeká nespočet probdělých nocí nad nevyhasínajícím světlem monitoru. Co nového pro nás vymysleli chlapíci (a možná i nějaké to děvče) ze Sports Interactive? Tak to se Vám pokusím přiblížit v následujících řádcích.

Myslím, že by se hodilo začít s designem (skinem chcete-li). Jeho jádro zůstalo díky Bohu stejné jako v předchozí verzi, a proto když prvně skočíte do hry se zkušenostmi z minula, nemusíte se déle rozmýšlet a během chvíle se budete cítit jako doma. Příjemně určitě oceníte i nové ikonky v pod hlavní nabídkou které Vás dostanou do jedním klikem vašeho stolního hlodavce tam, kam potřebujete (pokud nejste zvyklý na hotkeys). Jediným nezvykem pro Vás možná bude barevnost atributů u jednotlivých hráčů. Zatímco v 2007ičce byla barvou vyjadřující schopnost daného hráče oranžová, v letošní verzi se jedná o barvu modrou. Těžko říct, zda je to změna k lepšímu či horšímu. Tak i tak, vše stejně můžete vyřešit stáhnutím libovolného skinu a implemetvováním do hry.

Hra je jinak velice podobná svému předchůdci. Obchody prakticky nedoznali změn (proč taky, že?). Stejně tak zůstala i simulace zápasů. Stále jsou shora vidět tečky hráčů (i když mi přišlo, že v nové verzi se tečky po vstřelení gólu hýbou jinak v 2007:o) ), stále se o své ovečky musíte starat tak, aby nebyly nešťastné. Obecně mi přišlo, že hráči se mezi sebou v týmu mají méně rádi. Po dohrání několika sezon se mi totiž u pár hráčů objevila ikonka, že jsou mírně znepokojeni a jako důvod bylo uvedeno: Dislikes <hráč> (možná to bude mým špatným koučováním). Výkon se však nijak rapidně dle mého názoru nezměnil.

Co se týče nových vlastností hry, objevuje se zde předzápasový pohovor s hráči. V něm můžete své svěřence řádně namotivovat či naopak jim jejich morálku výrazně snížit. Zároveň si v předzápasové obrazovce můžete nastavit instrukce pro vašeho oponenta. Můžete hráčům říct, koho mají vždy hlídat (co si pamatuju tak v 2007 to šlo pouze dát jednomu hráči osobku na někoho, zde to jde, že si hráče přebírají všichni) či koho mají naopak atakovat tvrdě/lehce...atp. Celkově se také zvýšil počet variant toho, co hráčům řeknete, což je taktéž příjemným zpestřením.

Další podstatnou novinkou je tzv. GameFace, který má zajišťovat proměňování tváří jednotlivých hráčů. Tudíž by vaši svěřenci po odehrání několika sezon neměli mít tak krásnou a mladistvou pleť jako by používali nejlepší dámskou kosmetiku. Já jsem bohužel v praxi nic markatního nezaznamenal, přestože jsem si ve Valencii odsloužil krásných 5 sezón. To, co jsem však zaznamenal je vytváření obličejů hráčům novým. Nečekejte žádné extra obrázky, občas je to spíš k smíchu. Nu ale lepší než drátem do oka.

Velikost databáze nedoznala větších změn. Pokud se rozhodnete trénovat klub z našich luhů a hájů, budete mít jako již tradičně na výběr kluby Gambrinus a 2. ligy. Samozřejmě nečekejte nějaké super objektivní dovednosti hráčů, ale alespoň zhruba vše sedí. Tak i tak pokud se k této variantě uchýlíte, doporučuji si načíst hráče třeba ze Srbska apod, abyste měli odkud tahat nové hráče.


Nakonec bych se chtěl zmínit trochu o financích, které odjakživa k manageru patřily. Ty také doznaly enších změn. Osobně za nejlepší novinku považuji zavedení výběru odměn pro hráče za jendotlivé soutěže. Můžete kupříkladu vypsat vysoké odměny za domácí ligu, což celkově zvýší motivaci vašich věřenců v zápasech. Jinak vše při starém, starší hráči mají výrazně nižší cenu, tak jak jsme zvyklí. Naopak za mladé hráče aby člověk vysolil celý svůj sezónní rozpočet.

Kdybych měl vynést verdikt, tak by zněl nejspíš: Football Manager 08 je prostě skvělý, dokonalý a úžasný:o) Tudíž přesně takový jaký vždy býval a doufám, že i nadále bude. Pro fanoušky managerů i nadále zůstává jasnou volbou číslo jedna. Tak vzhůru do boje za vítězstvím, poháry (a někdy i sestupy), už na Vás netripělivě čekají.

Klady:

+ nový vzhled
+ propracovanější předzápasové instrukce
+ GameFace (i když by chtěl trochu ještě dotáhnout)
+ spousty nových drobností, které potěší
+ lepšího managera podle mě nenajdete

Zápory:

- nic mě nenapadá, snad trochu nepřehledné pro začátečníky (ale nebojte, do toho se dostanete
a pak už vás nepustí.)

HODNOCENÍ: 9,3 z 10

Screenshot 1
Screenshot 3

Zdeněk Obst

Informace o hře
Název: Football Manager 2009
Platforma: PC
Výrobce: Sports Interactive
Distributor: Sega Europe/ CD Projekt
Datum vydání: 14.11. 2008
Minimální: 1.2GHz proc., 256MB RAM, 750MB na HDD
Doporučená: 2.2GHz dual proc.r, 1GB MB RAM, 750MB na HDD
Www: http://fmko.cz
Nejnovější články