Zpět na » Primera Division » Dluh Barcelony přesáhl 1 miliardu liber. Co vše jej zapříčinilo a dokáže se klub dostat z krize obrovských rozměrů?

Dluh Barcelony přesáhl 1 miliardu liber. Co vše jej zapříčinilo a dokáže se klub dostat z krize obrovských rozměrů?

Dluh Barcelony přesáhl 1 miliardu liber. Co vše jej zapříčinilo a dokáže se klub dostat z krize obrovských rozměrů? © skysports.com - Odchod Messiho v slzách smutným symbolem barcelonské krize

1

Líbilo se

13.09. - Před pár dny jsme přinesli článek o prudkém poklesu hodnoty kádru Barcelony, který klesl během tří let o 484 milionů eur. Konec Lionela Messiho v Barceloně se stal pochopitelně smutným symbolem hluboké krize, do které se katalánský velkoklub ponořil a ze které nebude vůbec snadné se dostat. Dluh Barcelony momentálně již přesáhl 1 miliardu liber. Jak to s Barcelonou bude vypadat v nejbližších měsících a je vůbec reálně možné se v následujících letech dostat zpět na vrchol evropského klubového fotbalu?

Obrovský dluh, konec Lionela Messiho, finanční ztráta na přestupech Antoine Griezmanna během dvou let ve výši 68 milionů liber, vyčerpaná klubová pokladna, škrty ve mzdách. Noční můra, kterou si fanoušci Barcelony mohli jen stěží představit.

Několik hráčů Barcelona musela klub propustit z důvodů, že ekonomická situace klubu zkrátka spadla až na samé dno. I přes snahu zabránit tomu nejhoršímu, musel skončit i nejlepší hráč katalánského klubu všech dob, Lionel Messi. Žádný z odchodů nebude zcela bezesporu tak hlubokou ranou, jako konec tohoto fenomenálního Argentince.

Jeho konec nikdo nečekal, ani sám hráč. Že nejlepší hráč historie klubu odejde tímto způsobem, v slzách a po narychlo uspořádané tiskové konferenci, svědčí o velmi bolestném úpadku klubu.

Klub, který ještě před pár lety vedený Pepem Guardiolou předefinoval moderní fotbalovou filozofii, i přes lehce slábnoucí postavení na vrcholu evropského klubového fotbalu, si i tak stále mohl dovolit v každém letním přestupovém období utratit sto milionů liber, za hráče jako Ousmané Dembelé, Phillipe Coutinho či Francouze Griezmanna.

Griezmann, Coutinho, Dembélé

I tito tři hráči se však dnes označují za jeden z důvodů vzniklé obrovské krize. Vracející se Joan Laporta tak v Barceloně pamatuje zcela jistě lepší časy, byl to právě on, který jako první zaměstnal Pepa Guardiolu, pod nímž se Barca znovu dostala až na zmíněný vrchol evropského fotbalu.

Teď je však situace zcela odlišná. Šestiletá vláda Josepa Maria Bartomeua dostala klub do katastrofální situace. Laporta se okamžitě pustil do opravy a rychlého narovnání škod. Ihned záhy však bylo jasné, že to nebude nic snadného, ba co více, reálného.

„Základem všeho je katastrofální řízení předchozí administrativy, kterou jsme zdědili.“ prohlásil během tiskové konference týkající se jeho konce Lionela Messiho na začátku srpna.

Joan Laporta

Mnoho hráčů, kteří zůstali na Camp Nou, jsou zde díky tomu, že kývli na snížení svých platů, aby byl klub vůbec finančně životaschopný. I registrace Sergia Agüera mohla proběhnout až v té chvíli, kdy bylo přestupové okno uzavřeno a až poté, co měli například Sergio Busquets či Jordi Alba nové kontrakty s menším platovým ohodnocením.

Nové pravidla španělské La Ligy totiž stanoví, že kluby mohlou utratit maximálně 70 procent svého přijmu na mzdy. S Messim by utratila Barcelona 110 procent. I však bez něj, po jeho odchodu na začátku srpna, by se pořád jednalo o 95 procent. Z klubu tak postupně odešli zmíněný Griezmann, Junior Firpo, Emerson Royal, Ilaix Moriba, Miralem Pjanic, Francesco Trincao či Jean-Clair Todibo.

Někteří hráči, jako například nová posila Tottenhamu Emerson Royal, se nechali slyšet, že i přes jejich odhodlání v klubu zůstat, neměli na vybranou a museli klub opustit. Sám pravý bek z Brazílie celý průběh odchodu z Barcelony hodnotí jako jedno velké zklamání.

Emerson Royal již obléká barvy londýnského Tottenhamu

Problémem posledních sezón Barcelony nebyly však „pouze“ velké přestupové částky vynaložené vedením katalánského klubu, ale také propadnutí výkonnosti nově příchozích akvizic. Daleko totiž za očekáváním zůstaly posily, za které Barca vyinkasovala celkovou částku pohybující se kolem 350 milionů liber. Řeč je o již zmíněném triu Coutinho, Griezmann a Ousmane Dembélé.

Loni se například stoper Gerard Piqué nechal slyšet, že Barcelona ztrácí na síle již delší dobu. „Ano, každý rok jsme o něco horší.“ prohlásil v jednom z rozhovorů.

Neúměrnost lze také spatřit v tom, že Barcelona byla v roce 2018 vůbec prvním klubem ve světě profesionálního sportu, který dokázal vykázat roční příjmy přesahující 1 miliardu dolarů (723 milionů liber). Ten samý klub tři roky poté ochotně prodá hráče za částku, která ve výsledku znamená ztrátu 80 milionů eur. A to za pouhé dva roky, co byl Griezmann slavnostně představen jako další hvězdná posila k Lionelu Messimu.

Antoine Griezmann se představuje v dresu Barcelony

„Dny utrácení, jako za posledních několik let, definitivně skončily.“ to prohlásil novinář Carles Ruiperez v jednom rozhovoru pro Sky Sports. Tento novinář se specializuje na katalánský velkoklub. A nenarážel tím jen na pandemii, ale také na současnou situaci v klubu FC Barcelona.

„Sportovní politika klubu je momentálně podřízena hospodářské politice. A to na dlouhou dobu a než se situace stane znovu udržitelnou.“ dodal pak Ruiperez.

A může být vůbec ještě hůř? Dost možná. Laporta totiž minulý měsíc oznámil, že dluhy klubu se pohybují ve výši 1,35 miliardy eur (1,16 miliardy liber). To vše díky utrácení a katastrofální finanční politice za dob Bartomeua, dále také pochopitelně kvůli pandemii, ale například i náklady na udržení Lionela Messiho na Camp Nou po většinu jeho kariéry v tomto hrají také svou roli.

Krize Barcelony dosáhla obrovských rozměrů

Odborníci se jednohlasně shodují na tom, že se náklady budou snižovat i nadále, jelikož klub čeká běh na velice dlouhou trať. Tam, kde hrály v útoku vedle sebe hvězdy současného fotbalu, nyní působí bývalý útočník Middlesbrough Braithwaite a nebo na hostování ze Sevilly příchozí Luke de Jong.

Pedri i Frenkie de Jong se zase naopak jeví v očích odborníků jako zcela jasné odchody v budoucnosti. Nelze však, stejně jako jejich odchody, přesně určit ani to, jak zafungují a především jak dlouho budou trvat všechna úsporná opatření klubu.

Pedri a Frenkie de Jong

„Myslím si, že za pár let bude ekonomika klubu zcela zdravá. Je to velká výzva, ale jsme schopni ji překonat.“ řekl diplomaticky Laporta během jedné tiskové konference v srpnu.

Ale i v době obrovských škrtů, musí Barcelona fungovat po sportovní stránce. Jaký je tedy současný koncept týmu, jež vede Ronald Koeman? Sázka na akademii.

Ale má však vůbec Koeman možnost výběru?Tak, jako tak, sedm bodů z prvních třech zápasů, které Barca odehrála v La Lize, se dá považovat za dobrý start, vzhledem k tomu, v jak strašně těžké situaci se barcelonští nacházejí.

Proslulá akademie La Masia je tak momentálně jedním z hlavních pilířů daleko více, než tomu bylo kdykoliv před tím. Jedním z hráčů, kteří prošli touto akademií, je například Ansu Fati, osmnáctiletý hráč, kterému nyní náleží číslo deset, tedy číslo, jež na zádech po dlouhé roky nosil Messi.

Jeden z největších momentálních pokladů Barcelony v těchto temných a ponurých časech a jako světlo do budoucna můžeme zcela bez pochyby považovat a jmenovat dalšího osmnáctiletého mladíka - Pedriho. Ten má za sebou již pravidelné vystupování v španělském národním týmu, mimo jiné i na letošním evropském šampionátu.

Pedri na EURU 2020

Důraz na mládež a její prostor na hřišti dokládá taky ten fakt, že jednou z podmínek prodloužení působení Ronalda Koemana na lavičce Barcelony bylo dle několika zdrojů také to, že bude dávat na hřišti mimo jiné více prostoru i dalšímu mladému hráči - Riqui Puigovi.

„Fanoušci nesmí svádět nyní vinu z neúspěchů na Ronalda Koemana nebo Joana Laportu. Všechna vina je pevně spjata s minulým vedením Barcelony.“ prohlásil fotbalový expert Sky Sports Terry Gibson.

„Teď můžeme na hřišti v drese Barcelony vidět teprve dospívající hráče jako Nico Gonzalez, který je považován za nového Sergia Busquetse. Nebo další, již nesmírně dobré hráče, jako Ansu Fati nebo Pedri, stejně jako hráč Ronald Araujo.“ dodal a poukazoval na fakt, že Barcelona je dle něj již zcela novým mužstvem.

„Ale i díky tomu si musíme uvědomit, že bylo nereálné, aby Messi dál zůstal. Bylo to jen zbožné přání.“ dodal pak Gibson a narážel tak na situaci uvnitř velkoklubu.

Před třemi lety byla Barcelona největším favoritem na vítěze Ligy mistrů, nyní je její šance na zisk, dle britských sázkových kancelářích, oceněna kurzem 20/1 a tedy daleko od favorizovaných klubů. Tedy dál, než jsme byli u Barcelony zvyklý.

Teď čeká Barcelonu daleko jiný souboj, než v předchozích sezónách. A to především, podařit se klub úspěšně stabilizovat.

Sebastian Suba / skysports.com, sportbible.com, fotbalportal.cz

Nejnovější články