Zpět na » Primera Division » Simons není sám. Barceloně uteklo poslední dobou víc talentů. Na kolik ho nalákalo PSG?

Simons není sám. Barceloně uteklo poslední dobou víc talentů. Na kolik ho nalákalo PSG?

Simons není sám. Barceloně uteklo poslední dobou víc talentů. Na kolik ho nalákalo PSG? © FotbalPortal.cz - Mladíci, kteří opustili Barcelonu

0

Líbilo se

26.07. - V tomto týdnu rozvířilo vody barcelonského klubu jedno velké rozhodnutí. A mluvilo se o něm možná víc, než kdyby šlo o hráče prvního. Teprve šestnáctiletý Xavi Simons se totiž rozhodl opustit Barcelonu a přestoupit do Paris St. Germain. Prakticky bez náhrady. A přitom Simons byl označován za budoucího Xaviho. Výjimečný talent.

Barceloně utekl velký talent. Jenže bohužel pro ni to nebyl první případ. Proslulý klub má poslední roky s takovými úprky velmi nepříjemnou zkušenost. Ve většině případů mladí hráči touží vydělávat již od útlého věku značné peníze a proti tomu katalánský klub nemůže dělat vůbec nic. A možná ani nechce.

Naposledy Simons, který se měl jednoho dne stát novým Xavim (paradoxně jeho křestní jméno je shodné, jako u barcelonské legendy). Barca mu nabízela kontrakt ve výši 200.000 eur ročně, což je v jejím případě výjimečný krok. Takovou sumu žádnému mladíkovi nikdy nenabídla. Jenže Simons i s "nápovědou" intrikářského agenta Raioly, který ho má ve svém portfoliu, akceptoval nabídku PSG. Ta měla činit milion eur ročně hrubého. Tedy cirka 500.000 čistého.

Někteří trenéři z akademie ale ubírají na dramatičnosti odchodu Simonse. Poukazují na to, že v jeho případě fotbalový talent nebyl až tak velký a nešlo o strategického hráče směrem do budoucna. Mnohem větší naděje se prý vkládají do Jorgeho Alastueye, Marca Casada nebo Txuse Alby.

Ať tak či tak, jednoho dne mohl být pro Barcelonu velmi platným hráčem. Jako další mladí hráči, kteří Barcelonu opustili před ním. Třeba Mateu Morey, který patřil k nejnadanějším pravým obráncům, podepsal 1. července jako volný hráč Borussii Dortmund. Jednání o nové smlouvě u něj zkrachovala už v lednu. Bundesligový klub ho zařadí na soupisku prvního týmu.

Mateu Morey

Už v lednu 2018 do stejného klubu zamířil i ofenzivní záložník Sergio Gómez. V jeho případě Barcelona zareagovala pozdě, kdy už byl domluvený s německým klubem.

Dva roky už je v Manchesteru City stoper Eric García. Anglický klub za něj tehdy Barceloně zaplatil dva miliony eur. Pep Guardiola velký talent už dokonce nechal debutovat v prvním týmu. Nyní na sebe upozorňuje na EURO devatenáctiletých hráčů v Arménii.

Na stejnou adresu se vydal i Adrián Bernabé. Loni v létě prostřednictvím svých agentů oznámil vedení Barcelony, že v klubu dál pokračovat nechce. Tehdy si ho Guardiola rovnou vzal na letní turné citizens, letos je s mužstvem už od prvního dne přípravy. Také on už si prošel křestem v prvním týmu.

Adrián Bernabé

Velký poprask svého času způsobil i Jordi Mboula. O rychlé křídlo, které dokázalo dávat i góly a vyčnívalo v obou dorosteneckých kategoriích, se zajímala Benfica a Monako. Nakonec ho získal klub z knížectví. Brzy po přestupu se ale Mboula zranil, mimo hru byl půlku sezóny a když dokončil rekonvalescenci, trenér Leonardo Jardim už s ním nepočítal. Teď jde na hostování do Cercle Bruggy.

Velký zájem je v tuto chvíli i útočníka španělské 21 Daniho Olma, dalšího hráče, který frnknul z La Masíe. Ve slavné akademii působil šest let, než se vydal hodně nečekaným směrem - do chorvatského Dinama Záhřeb. Po vydařeném šampionátu se o něj zajímají top evropské kluby. Paradoxně i Barcelona.

Kam dál?

Jan Preisler / FotbalPortal.cz

Související odkazy
Noviny
Nejnovější články