Zpět na » Primera Division » Destrukce La Masíi: Proč Barcelona už nikdy nevyprodukuje dalšího Messiho, Xaviho, Iniestu…

Primera Division - Destrukce La Masíi: Proč Barcelona už nikdy nevyprodukuje dalšího Messiho, Xaviho, Iniestu…

Destrukce La Masíi: Proč Barcelona už nikdy nevyprodukuje dalšího Messiho, Xaviho, Iniestu… © goal.com, fotbalportal.cz - Produkty La Masíi

7

Líbilo se

01.03. - NEPŘEHLÉDNĚTE Legendární systém mládeže v La Masíi, věhlasné fotbalové akademii Barcelony, přinesl světu v posledních 10 letech nespočet prvotřídních talentů. Tak proč se proces této „výrobní linky“ na světové fotbalisty zasekl? Pojďme se na to díky webu Goal.com podívat trochu blíže. Jeden z bývalých koučů, který působil v La Masíi poodhalí pár možných překážek.

Není pochyb o tom, že právě La Masía vytvořila základ týmu, který lze považovat za jeden z nejlepších v celé fotbalové historii. La Masía se stala synonymem technické dokonalosti. Byla to opravdu „výrobní linka“ brilantních hráčů, kteří pak zvolna přešli do prvního týmu Barcelony. Ale její význam se od té doby snížil.

Pep Guardiola byl, více než kdo jiný, symbolem úspěchu La Masíi. Katalánský kouč byl vůbec prvním velkým talentem, který z La Masíi vzešel. Později právě on postavil svůj tým okolo absolventů La Masíi - byli mezi nimi Victor Valdes, Carles Puyol, Gerard Piqué, Andrés Iniesta, Xavi, Pedro a Lionel Messi.

Byla to perfektní filozofie: trenér, který byl vychováván na tradicích katalánského velkoklubu, vznikajících prostřednictvím mládežnického systému, a který si ještě před tím, než usedl na lavičku prvního týmu, prošel angažmá u B-týmu. K tomu skupina hráčů, která byla utvářena stejným způsobem. Všichni znali svůj styl i ideologii.

Poté, co toto mužstvo získalo 14 z 19 trofejí během Guardiolovy éry, pokračovala kontinuita tím, že tým převzal v roce 2012 Tito Vilanova. La Masía se právě v tom roce, konkrétně 25. listopadu, zapsala do historie. Během duelu proti Levante se totiž na hřišti objevila sestava složená výhradně a pouze z absolventů této akademie. To vše poté, co Martin Montoya ještě v prvním poločase nahradil na hřišti Daniho Alvese.

qdhd(zdroj: goal.com)

To byl vrchol. Ale jen o necelých 5 let později je všechno jinak. Situace je naprosto odlišná. Barceloně byl v roce 2015 zakázán nákup hráčů. Příznivci klubu pak na Camp Nou zvedli transparent s nápisem: „Nedotýkejte se La Masíi!“ A zdá se, že Luis Enrique si to vzal doslova.

sgd(zdroj: goal.com)

Zatímco Guardiola své hráče podporoval a například Pedra a Sergia Busquetse si vytáhl z béčka do prvního týmu, současný trenér Barcelony není ochotný talentům z řad odchovanců věřit. Výjimkou jsou pouze Rafinha, kterého ovšem trénoval celou jednu sezónu v Celtě Vigo, a Sergio Roberto (ten už byl součástí prvního týmu v roce 2014, ještě před tím než Enrique na lavičku Barcelony usedl).

Luis Enrique upřednostňuje výsledky a stará se jen o to, co je teď a tady. V létě nechal odejít na hostování vysoce hodnoceného Sergiho Sempera. Místo toho přivedl do klubu Andreho Gomese. Za 30 miliónů eur koupil Paca Alcácera z Valencie. Munira El Haddadiho poslal na roční hostování opačným směrem. Jsou snad Semper a El Haddadi horší než Gomes a Alcácer?

„Klubové myšlenky jsou odlišné od těch, které byly vyznávány dříve. I když, samozřejmě, i fotbal se změnil,“ uvedl jeden z bývalých trenérů La Masíi, který nechtěl být jmenován.

Původně se Barcelona vzepřela celosvětovému trendu a v La Masíi se věřilo technickým dovednostem. A to navzdory tomu, že byli přiváděni hráči menšího vzrůstu. Hráči jako Guardiola, Iniesta, Xavi...Tuto filozofii propagoval Laureano Ruiz, bývalý trenér Barcelony. A samozřejmě ji razil také i Johan Cruyff. „Ti vždycky chtěli, abychom měli ty nejlepší hráče, ne ty nejsilnější,“ pokračoval jeden z bývalých koučů z La Masíi.

sgCruyff a Guardiola (zdroj: goal.com)

Ale v těchto dnech to vypadá, že Luis Enrique vše otočil jiným směrem. Je to spíše o svalech než o technice. Zvláště, pokud jsou mimo hru Iniesta a Busquets.

„Učili jsme hráče soutěžit, hrát fair-play a samozřejmě vyhrávat. Johan Cruyff se nás vždy ptal, jak jsme hráli. Nezajímaly ho výsledky. Chtěl vědět, jaká byla naše hra,“ uvedl bývalý trenér z La Masíi.

Sázelo se na mladé talenty. Odchovance. Ti dostávali šanci už v opravdu útlém věku. Situace s dospívajícími talenty v La Masíi se ale postupně velmi změnila.

„V těchto dnech se hledají silní hráči, ne ti talentovaní. Béčko Barcelony hraje především na vítězství. Zajímá se o výsledky. Přitom za něj nastupují hráči, kteří nejsou ve vývojovém věku, a to je podvod,“ vysvětlil bývalý kouč z La Masíi.

dd

To je veledůležitý bod. Z 21 hráčů barcelonského béčka pouze 12 může nastupovat za reprezentaci do 21 let. Hned dva hráči mají více než 25 let. To je možná důvod, proč mládežnická sekce přestává produkovat hráče pro první tým.

Hra barcelonské zálohy se pod Luisem Enriquem, rodákem z asturského Gijónu, stala mnohem přímější. V úterý Luis Enrique prohlásil: „Když nás soupeř více zatlačí a nám se podaří vstřelit gól díky dvěma rychlým průnikovým přihrávkám, tak proč bychom to neudělali?“

„Souhlasím s ním. Záleží ovšem na tom, jaké to ty dvě přihrávky budou. Ale je to něco, co jsme mohli nesčetněkrát vidět u dream týmu s Ronaldem Koemanem, Michaelem Laudrupem a Christo Stoičkovem. Nicméně je to taktika, která znamená, že po 90 % času nebudete držet míč. Zkuste to proti týmům, které hraji s velmi zataženou defenzivou. To je ta pravá Barcelona, kterou všichni známe a milujeme. To musíte praktikovat,“ řekl bývalý kouč z La Masíi.

dgGuardiola a Enrique (zdroj: goal.com)

V poslední době se to neděje. Záložní řada Barcelony se dostala do jistého úpadku. Spoléhá se především na útočný trojzubec Messi - Suárez - Neymar. I Lionel Messi má za sebou několik velmi nepovedených výkonů. Dříve těžil ze skvělé práce záložní řady, které byla složena z plodů La Masíi. Teď to tak není.

„Doufejme, že se na Messiho budeme moci spoléhat ještě několik dalších příštích let,“ věří Luis Enrique. Každý fanoušek Barcelony by s ním jistě souhlasil. Ale je v tom ukryt i jeden problém. Další Messi v La Masíi neroste. Není v ní ukryt ani nový Xavi. Možná, že nikde na světě není k dispozici hráč, který by se těmto velikánům vyrovnal. Každopádně La Masía se změnila. Více se dbá na tělesnou zdatnost než na tu technickou.

„Co teď slyšíte ve studiích z La Masíi je: Jaká škoda, že je tak malý,“ dodal bývalý trenér z La Masíi. Taková je realita v katalánském klubu v těchto dnech. Takže to nevysvětlitelné, jak by se mohlo zdát, je to, že Barcelona zapomíná právě na to, co ji od všech ostatních odlišuje a co z ní dělá úžasný tým.

Kam dál?

Michal Čermák / goal.com, fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Edgar - 02.03. Odpovědět

Evidentně využívání mladíků není Luchův styl. Těžko říct, jestli má právo mu do toho někdo kecat. Já to vidím trošku složitější. Podle mě v béčku nejsou nyní hráči, kteří by měli na to hrát v základu prvního týmu. A vysedávání na lavce jim nepomůže. Vždyť jak dlouho se nadávalo/nadává, že Barca má hrozně slabou lavičku? Ti mladí hráči potřebují hrát a získávat zkušenosti a systém zpětného odkupu či hostování je logický...

Edgar
Edgar - 02.03. Odpovědět

Letos se sešlo několik faktorů. Třeba často zraněný Iniesta a bez formy hrající Rakitič. Gomés byl opravdu krok vedle, místo něho nebo i místo Busquetse někdy by mohl naskočit Samper. Ale to je jediný hráč pro mě, který by tu nyní našel větší vytížení. Třeba Grimaldo jak tu psal Coko, je hrozný svéráz a do 1. týmu by nezapadl.. No ale doufám s novým trenérem i v lepší přístup k mladíkům. Určitě je to pro mě sympatičtější než kupovat za přemrštěné částky hráče, kteří se nakonec nechytnou...

Edgar

Zdravím, rád bych Vás, jakožto fanoušky různých týmů, požádal o vyplnění mého dotazníku týkající se hodnocení image Baníku, který je tématem mé diplomové práce. Děkuji za spolupráci :)

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSegRgYJqtKbZNbO6lVJ_vCdDOuY5a9D_1Hq92kYM-i-6duF6A/viewform? c=0

Andrew.10
Srnek - 01.03. Odpovědět

Protoze se bojí o své nožičky tak našlapujou z lehka aby neměli bebíčka

Srnek
COKO - 01.03. Odpovědět

Pokud bys zapojil ten svůj bedar na krku, kterému říkaš hlava, tak ti dojde, že při tom svém držení míče mají z jednoho zápasu víc bebíček než kdokoliv z te tvé Chelsea

COKO
Srnek - 02.03. Odpovědět

Cos to napsal za sračku Smajlík 2

Srnek
Srnek - 02.03. Odpovědět

Držení míče můžou mít, ale tenhle střevícovej ženskej fotbal může hrát jen plesnivá Barcelona.

Srnek

Ze by nějaký mindracek?:-)))

FotbalFan

asi Smajlík 2

zdendapr

članek dobrý, ale z podstaty članku je mi úplně zle. Jak dokázali dokur... barcu od toho co pep odešel. Já jsem zastánce kvalitního doplnění z venku na dvou/třech postech ale barca se měla držet toho čím se odlišovala od všech ostatních top klubu. A kdysi srovnání jak drahé hvězdy z realu byly vyprovozeny barcou s 8-9 odchovanci v sestavě,to byla paráda. a ted?!Fandit jim budu sice pořád, ale už pro mě spadla mezi ostatní týmy jako united, city, real a další..

Frenkie21

Mluvíš tu o parádě a odlišnosti a pod. No, já bych trošku přibrzdil, jedná se pouze jen o jednu generaci, kdy si to sedlo. Děláš, jako kdyby Barca posledních 30 let byla na vrcholu dík odchovancům... Smajlík 7

zdendapr

Asi tak,navíc United, na který rád upozornuješ měl a má stejný problém..Výborná generace odešla a akademie nedokáže až na pár výjimek ji nahradit.Navíc u Vás to bude násobený až odejde Messi.A i tak hraje za United pár odchovanců..určitě víc než tebou zmíněný Real a City.

RoyKeane

tak to bude asi tím že barce 30 a více let nefandím Smajlík 2 začal jsem ji sledovat cca před 12-13 lety a od té doby se vždy našlo vždy aspoň 5 top hráču v základu..na kterých se postavila ta proslavená barca plna odchovanců. A upřímně to jestli tam před 30 nebo 50 roky hráli jen nakoupení hráči je mi trochu u pr.... Smajlík 7

Frenkie21

roy šlo mi to že barca byla v poslední dekáde nejvíc proslavená tím že vyhrávala trofeje s odchovanci. a to snad nikdo jiný tak nedokázal. Ale máš pravdu že psat do jedné věty united k city je blbost...to přiznávám.. Smajlík 7

Frenkie21

SAF tim poslednim titulem, kterým se rozloučil vyždímal tu hráčskou základnu do poslední kapičky, tak mi to alespoň přišlo. O to víc byla ta budoucnost složitější, protože musela přijít prakticky totální obměna. A přes veškerý respekt k hráčům, kteří vybojovali titul, přišlo mi, že práve SAF měl to kouzlo, kdy z hráčů dostával maximum.

zdendapr
balmain - 01.03. Odpovědět

nedokázal? co 90 léta united??????

balmain

V pohodě...neboj to já se vždycky ozvu... Smajlík 2 Smajlík 2 Smajlík 7 Smajlík 7

RoyKeane

Bohužel Enrique nedává moc šancí hráčům z b týmu a místo toho přivedl nemotorného Mathiea a Gomese Smajlík 11

MESSIFCB
Kadim - 01.03. Odpovědět

Ať jsou ti dva jaký chtěj, tak zanechali ve fotbale stopu, která zůstane asi napořád.
Mourinho - autobus a brejky
Guardiola - guardiolovská Barca

Kadim
Kadim - 01.03. Odpovědět

Jedno se tomu Pepovi nechat musí, má lví podíl na všeobecnym náhledu na La Masíu, jako na nejlepší akademii. Opodstatněnym náhledu! Ikdyž se mi nikdy styl Barcelony nelíbil, tak tohle je prostě nádhera a i ten článek se dobře čte. Tým hrající na nejvyšší úrovni, složenej výhradně z odchovanců je dokonalost a je to punc, kterej musí kurwa zahřát u srdce. A co se musí nechat zase Pepovejm nástupcům je, že jeho práci dobře dokurwiali. Smajlík 3

Kadim

jj..ta poslední věta je trefná. a podařilo se jim to perfektně. ted je v barce z odchovanců: iniesta (32) messi (29) busquets 28, pique (30), alba (27), roberto (25) rafinha (24), d.suarez (23).to je myslím vše..další mladí nejsou a ti kteří jsou stejně dostávají minumum příležitostí a radeji jsou za lepším jinde. i tak bych i v této situaci stavěl aspon 5..ti tam jsou stále kvalitni.

Frenkie21

Mladí jsou, ale nedostávají šanci.

FotbalFan
COKO - 01.03. Odpovědět

Tak jistě. Nemusel se kupovat Digne a mohl dostat šanci Grimaldo. Místo Gomese jsme mohli ve středu využívat Alenu, Sampera nebo Halilovice. Paco se nemusel kupovat a mohl zůstat Munir. Ale jako nejvíc prošvihnutý talent beru Bojana. Ten týpek měl jako mladík na kontě nejvíc golů ze všech španělu, dokonce víc než Raúl. A nehrál vůbec špatně...jen škoda že nedostal více příležitosti.

COKO
COKO - 01.03. Odpovědět

To samé si pamatuju na mladého Icardiho, Assulina ze kterého byli uplně nadšení když v 16 nastoupil jako kapitan za Izrael a tleskali mu ve stoje. Muniesa, Deulofeu, Crosas a mnoho dalších promarněných talentů, kteří hráli fakt hodně dobře a vždy šli dolu hlavně po přestupu. Chytli se snad jen Icardi a Thiago.

COKO
Reklama
Související odkazy
Reklama
Nejnovější články