Zpět na » Primera Division » Zítra se nehraje jen o titul

Primera Division - Zítra se nehraje jen o titul

0

Líbilo se

16.06. - Zítra se odehraje poslední kolo španělské nejvyšší soutěže. Nebude se v něm však rozhodovat pouze o poháru pro mistra ligy, o hodně se hraje i na opačném pólu tabulky. Čtyři týmy si to rozdají o dvě volné místenky pro rychlík s nápisem „Sezona 2007/2008“.

Ti méně úspěšní budou muset minimálně rok brázdit Ĺ panělsko v lokálce zvané Segunda Division. Athletic Bilbao, Betis Sevilla, Celta Vigo a Real Sociedad – to jsou adepti sestupu. Dohromady toto kvarteto nasbíralo 229 sezon v nejvyšší soutěži a celkem 38 titulů. Nejvýhodnější pozici má Athletic Bilbao a Betis.

Prvně jmenovaný tým z Primera Division nikdy nesestoupil, navíc je to pro něj úplně poprvé, kdy před posledním kolem zažívá situaci, že může sestoupit. Zkušenosti ze sestupem má trenér Bilbaa Mané (sestoupil s Alavésem a Lleidou), stejně tak jako hráči Urzaiz a Sarriegi.

Jejich baskičtí sousedé ze San Sebastianu mají o hodně menší šanci, musí vyhrát ve Valencii a doufat v klopýtnutí soupeřů. Za čtyřicet let pobytu v Primera Division pouze v sezoně 1947/48 musel Real Sociedad bojovat až do posledního kola, aby se zachránil. Jeho situace je vážná, ale příklad z roku 1983 ukazuje, že ji lze zvládnout.

Tehdy Valencia porazila Real Madrid a předskočila Celtu, Racing i Las Palmas. Betis a Celta sebou táhnou kus historie, i když u nich nejsou propady o patro níže zas takovou zvláštností. Sestoupili jž devětkrát, „lépe“ na tom jsou už jen Málaga a Murcia. Celtu pronásleduje prokletí, neboť pokaždé, když byl odvolán trenér Fernando Vazquez, tým sestoupil.

Navíc, nacházela-li se Celta v podobné situaci, jako teď, v osmi z deseti případů sestoupila. Betis je zase prvním klubem Primera Division v historii, který vyměnil trenéra kolo před koncem, kdy tým čeká boj o udržení. Jestli se bývalému asistentovi Chaparrovi nepodaří verdiblancos zachránit, bude to pro jeho předchůdce Iruretu a Luise Fernándeze premiéra coby trenérů u sestupujícího mužstva.

V případě sestupu Athleticu a Realu Sociedad by se stala další historická věc. V lize by totiž nebyl ani jeden celek z hrdého Baskicka, což kronika ligové soutěže nepamatuje. V sezónách 1930-31 a 1931-32, kdy liga měla jen deset účastníků, jich hned pět bylo z tohoto drsného kraje.

Nejlepší zdroj informací o španělském fotbale ŠpanělskýFotbal.cz.

/ as.com

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články