Zpět na » Primera Division » Ohlédnutí za sezonou Primera Division (1.)

Primera Division - Ohlédnutí za sezonou Primera Division (1.)

0

Líbilo se

19.06. - V neděli skončila již 76.sezona Primera Division. Trofeje jsou rozdány, sestupující známi a tak je čas na malou rekapitulaci, jak kterému týmu vyšla právě skončená sezona. Začínáme týmy, které skončily na dvacátém až šestnáctém místě.

20. Gimnástic Tarragona

Katalánský klub plný nadšení vstoupil do elitní soutěže po 56 letech výhrou na půdě Espanyolu 1:0, entuziazmus hráčů i fanoušků však brzy spadl k bodu mrazu. Gimnástic totiž na další tři body čekal až do 14.kola, kdy vyhráli nad Levante. Na lavičce v tu chvíli stál již nový trenér Paco Flores, jenž vystřídal ve funkci Luise Cesara. Tehdy už však tým byl tvrdě přikován do sestupových pozic, ze kterých se už do skončení soutěže nevyhrabal. Svoji práci nezvládala zejména obrana, zklamáním byl výkon Matellana. V útoku se blýskl ex Realista Javier Portillo, nastřílel velmi dobrých jedenáct gólů, k záchraně to však nestačilo.

19. Real Sociedad San Sebastian

Real Sociedad si již několik sezon zahrával s ohněm a zachraňoval se na poslední chvíli, letos to už, bohužel pro něj, nevyšlo. Do Segunda Division padá po dlouhých čtyřiceti letech. Rozjezd byl pro klub přímo tragický. Na první tři body čekal modrobílý tým až do patnáctého kola, kdy s námahou porazil Gimnástic. Pak se sice občas výsledkově zvedl, ale finiš přišel pozdě. V brance dobře zachytal Chilan Claudio Bravo, ovšem často si neodpustil školácké chyby, jako například v zápase s Realem Madrid. Zklamáním bylo působení trenéra Jose Mari Bakera, jenž byl vyměněn již 26.října, na jeho místo přišel Miguel Angel Lotina. Na přestupy měl 5 milionů, ale hned tři investoval do přestupu Vivara Dorada, jenž působí na postu, který byl v klubu dobře obsazený, místo aby koupil někoho do útoku, jenž měl evidentní problémy.

18. Celta Vigo

Celta v sezoně 2003-04 sestoupila do Segunda Division, hned se do nejvyššího patra vrátila a v minulé sezoně, 2005-06, se dokonce pochlapila a skončila šestá, což znamenalo pro tým Fernanda Vázqueze postup do poháru UEFA. Velká radost, ale možná že to byl i dost velký viník sestupu v letošní sezoně. Tým se totiž dostal až do jarních evropských bojů a hráčský kádr nebyl zas tak široký, aby zvládl obě soutěže. Celta do soutěže nevstoupila špatně, držela se v polovině tabulky, doma na stadionu Balaídos sice nevyhrávala, ale aspoň vozila body zvenku. Pak však bodové importy z cizích hřit ustávaly a klub se postupně propadal do spodních pater tabulky. Celta vyhrála doma v šestém kole a pak až ve třicátém s Deportivem, kdy se na trenérské lavičce poprvé objevil trenér Stoičkov, jenž nakonec nahradil Vázqueze, nad nímž visela hrozba odvolání delší dobu. Ăščinek to však valný nemělo. Druhá půlka sezony byla pro Celtu tragická. Mezi 12. a36.kolem tým z Galicije zaznamenal pouze tři výhry. Největší oporou týmu byl pravý bek Angel, jenž úspěšně učinkoval i v reprezentačním výběru. Naopak zklamáním jsou výkony dřívějšího tahouna Cannobia, jenž vstřelil pouhé dva góly.

17. Athletic Bilbao

Poprvé ve své 109 leté historii musel Athletic bojovat o udržení v první lize až do posledního kola. Zvládl to bravurně a tak i pro příští ročník zůstávají tři kluby, které nastoupily ve všech ročnících (ještě Barca a Real) Domácí stadion byl pro Athletic, stejně jako pro Celtu dlouho zakletý. První výhru si na San Mames Athletic vychutnal až ve čtrnáctém kole. To už se začínal tým pomalu zvedat po nástupu nového trenéra Maného, jenž nahradil neúspěšného Sarriugarteho. Pak však Baskové znovu sklouzli do podprůměrných výkonů a zachránil je až zápas posledního kola. Přesto se jedná o nejhorší umístění klubu v historii ligy. Dosud nejhorší bylo patnácté místo ze sezony 1995-96. Athletic byl oslaben dlouhodobou absencí zraněných záložníků Tika a Orbaize. Největší zásluhu na záchraně "lvů" má hlavně veterán Urzaiz, jenž střílel branky v důležitých okamžicích. Pochvalu si zaslouží i odchovanec Andoni Iraola, jenž uměl zahrát na všech pozicích, kde ho trenér používal. Zklamáním je vystupování Francisca Yesteho, po němž toužila půlka Evropy. Sužovali ho však chronické problémy s třísly.

16. Betis Sevilla

Verdiblancos zažili další hororovou sezonu, hlavně ve druhé půli sezony stihla klub výsledková a herní krize. Mezi 26. a 37.kolem marně čekali na výhru a záchranu si vybojovali až v posledním kole v Santanderu. Betis zažil velkou fluktuaci v kádru, vedení klubu čelilo nátlaku hodně nespokojených fanoušků. Betis v letošní sezoně dokonce představil tři trenéry. Sezonu zahájil Javier Irureta, po 16.kole ho vystřídal zkušený Luis Fernández, na poslední kolo ho ještě vystřídal asistent Paco Chaparro. Nejkladnější hodnocení si vysloužil útočný hráč Edú, jenž vstřelil osm gólů o jeden méně, než Robert, jenž má střílení gólů v popisu práce. Nadějné bylo i účinkování mladého hráče Betisu B, záložníka Juandeho. Zklamáním byl výkon německého reprezentanta Odonkora, který přišel s nálepkou skvělého hráče, ale v první půli sezony byl zraněný a ani v druhé části nepředvedl nic světoborného.

Nejlepší zdroj informací o španělském fotbale ŠpanělskýFotbal.cz.

/ fotbalportal.cz/marca.com

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články