Zpět na » Primera Division » Schuster stále hledá nejlepší jedenáctku

Schuster stále hledá nejlepší jedenáctku

Schuster stále hledá nejlepší jedenáctku © -

0

Líbilo se

05.11. - Trenér bílého baletu, Bernd Schuster, stále nenašel ideální složení svého mužstva. Poradili byste mu rádi? Máte možnost podělit se o své nápady s ostatními čtenáři fotbalportal.cz

Po prohře se Sevillou není v týmu Realu dobrá nálada. A to oprávněně. Doposud byli totiž svěřenci Schustera nejlepší v lize. Ale zatím ještě stále jsou. Real nastřílel ze všech týmů nejvíce branek, co se týče obdržených gólů a jenom Barcelona jich dostala méně(8 v porovnání s madridskými 9). V zápasech s Valencií a Villarrealem předvedl klub perfektní výkony, což ukazuje na to, že Schusterova koncepce by měla být úspěšná.

Jediné, co trenér zatím nevyřešil, je ideální složení základní jedenáctky.

Zranění Pepeho, Metzeldera, Robbena a Heinzeho přinutilo německého kouče k vynuceným změnám. Schuster chce vytvořit silné jádro mužstva, hlavně co se týče zálohy. Právě odtamtud by totiž měly přicházet nápady realizovatelné později útočníky.

Podívejme se nyní analogicky na jiné světové týmy:

Silná Mourinhova éra v Chelsea byla založena na těchto hráčích: Čech, Terry, Carvalho, Lampard, Makelele, Robben, Cole a Drogba.

Dále pak fantastický Manchester United minulé sezóny stál zase hlavně na fotbalistech: Van der Sar, Ferdinand, Vidič, Neville, Scholes, Carrick, Rooney, Giggs a Ronaldo.

Juventus koučovaný Capellem byl založen na hráčích: Buffon, Thuram, Cannavaro, Zambrotta, Vieira, Emerson, Nedvěd, Camoranesi a Trezeguet.

Milán před třemi lety-to byli hlavně: Dida, Cafú, Maldini, Pirlo, Gattuso, Seedorf, Kaká, Ševčenko.

Barcelona, který vyhrála dva ligové tituly a Ligu Mistrů: Valdés, Puyol, Marquez, Gio, Edmilson, Xavi, Deco, Ronaldinho, Giuly a Eto´o.

Všechna tato mužstva hráče rotovala. Musela. Heinze a Evra, Ibrahimovič a Del Piero, Serginho a Kaladze, Giuly a Messi-každý z nich odehrál přibližně polovinu zápasů. Vyzvedněte nejúspěšnější týmy historie a uvidíte, že se vše točilo kolem 9 z hráčů, kteří hráli prakticky pořád-to je právě situace, které potřebuje Schuster dosáhnout. Takovouto devítku vyvolených najít.

Podívejme se tedy na jeho tým: prakticky jistou, fixovanou pozici má zatím jen 5 z oněch 9 hráčů: Casillas, Cannavaro, Diarra, Raúl a Van Nistelrooy. Robinho je, dá se říct, šestým z nich, postupně se na svém místě začíná zabydlovat, jen to ještě nějakou dobu potrvá. Jistým hráčem základní jedenáctky je také Sergio Ramos, avšak jeho pozice fixovaná ani zdaleka není.

Obrana

Madrid potřebuje stabilní duo stoperů. Je jasné, že Fabio Cannavaro, pokud je zdravotně v pořádku, v základní jedenáctce nechybí. Avšak je problém najít k němu ideálního partnera. Pepe a Metzelder jsou hlavními kandidáty, ale mají stálé problémy se zraněními. Sergio Ramos je lepší, než oba předem jmenovaní, tomu však patří většinou místo na pravém kraji obrany. Je to jednoduché: prostě nemůžete dát ke Cannavarovi každý zápas někoho jiného a očekávat stabilní defenzívu. Zranění obou stoperů musí štvát i Schustera: ten během svého působení v Getafe dokázal sestavit nepropustnou, stabilní čtyřku obránců z hráčů výrazně nižší kvality. Takže Metzelder nebo Pepe? Zjistit to lze jedině na základě jimi odehraných zápasů. Fakt, že Sergio Ramos, bez pochyb nejlepší obránce, kterého Španělsko za poslední roky vyprodukovalo, putuje místy v obraně, výrazně brání jeho dalšímu rozletu. Ano, Ramos je univerzální, dobře zahraje všude. Ale každý vidí, že je předurčen být jedním z nejlepších stoperů světa. Jedině na tomto postu může naplno uplatnit své atletické dovednosti, přehled, rychlost a taktickou vyzrálost. Přestože jeho výkony na pravé obraně kvalitní rozhodně jsou. Když si tedy vezmeme jako středovou dvojici Cannavara a Ramose-koho dát na pravého beka? Miguel Torres byl překvapením minulé sezóny, málokdy zklamal. Letošní příprava se mu opravdu nepovedla, ale pokud bude hrát na své přirozené pozici-pravé obraně-určitě své dovednosti ukáže. Máme hotovy tři posty obrany. Chybí levá obrana: tady máme tři možnosti-Marcela, Heinzeho a Drentheho. Drenthe je rozhodně kvalitní hráč, ale na levou zálohu a ne obranu. Heinze i Marcelo se tedy mohou na levé obraně střídat podle toho, jestli hraje bílý balet doma nebo venku. Prvně jmenovaný levý bek vyniká hlavně v defenzívě, mladý Brazilec zas umí dopředu.

Záloha

Diarra je jediným záložníkem s jistým místem v základní sestavě, pokud je tedy fit. Je jediným typickým defenzivním štítem. Schuster však zatím nepřišel na to, koho k němu přidat. Máme 3 možnosti: Gitino, Gaga nebo Sneijdera. Guti je cenný hlavně při hře dopředu, ale chybí mu disciplína v defenzivní činnosti na to, aby se mohl zařadit mezi nejlepší útočné záložníky(Schuster preferuje v záloze rozestavení diamantu-tedy 1-2-1). Gago je v tomto o něco lepší, avšak hraje spíše zezadu. Defenzivním štítem ale rozhodně není. Posunuje se spíše na post klasického středního záložníka. Navíc nemá Gutiho schopnost smrtících finálních přihrávek. Zdá se, že ideálním hráčem k Diarrovi by mohl být Sneijder. Ten však po silném startu hraje slabě. Schuster toto dilema řešil převážně tím, že nechal hrát jak Diarru, tak Sneijdera s Gutim. S Diarrou a Gutim může hrát navíc kterýkoliv z dvojice Gago-Sneijder. Real tak získá nejen více stability v defenzivní činnosti, ale také zvýšený kreativní potenciál. Takového rozestavení vyústí ve spíše defenzivní tým, který bude mít občas problémy se střílením gólů. Tady volím nakonec trojici záložníků: Guti-Gago-Diarra. Dalším otazníkem je kvalitní mladík Higuain. Ve vzdálenější budoucnosti nelze Real nevidět s dvěmi křídly. Velkým pozitivem je, že Robinho se začíná usazovat nalevo. Robbenovo zranění snad nebude mít vliv na hráčovy výkony a tak bude z čeho vybírat. Drenthe nemá proti těmto třem šanci. Alespoň prozatím.

Útok

Tady máme jednu velkou jistotu-střelecké schopnosti Van Nistelrooye. V této sezóně se konečně povedlo, i velkou zásluhou Schustera, zformovat smrtící a hlavně výtečně se doplňující útočné duo ve složení Van Nistelrooy-Raúl. Stejný efekt uvidíme v obraně, až bude vedle Cannavara hrát alespoň měsíc jeden stálý stoper.

Závěr

Pro shrnutí: než se přehoupne sezóna do své druhé poloviny, měl by Schuster najít složení ideální základní jedenáctky. Tudy by měla vést cesta k obhajobě titulu. Čím dříve se vytvoří stálé jádro týmu, tím pro Real lépe. Za chyby ve složení týmu se totiž bude jinak platit.

Ideální sestava vyplývající z článku: Casillas; M. Torres, Cannavaro, S. Ramos, (Marcelo-Heinze); Diarra, Gago; Guti, Robinho; Raúl, Van Nistelrooy

Ideální sestava podle P. Storzera: Casillas; S. Ramos, Cannavaro, Heinze, Marcelo; Robinho, Diarra, Guti, Robben; Raúl, Van Nistelrooy

Nabízíme i Vám, jako čtenářům fotbalportal.cz, dát na vědomí svůj názor. Pro přehlednost, prosím, postupujte následovně: nepiště do komentáře nic jiného než jména a to ve formátu: jména oddělena čárkami, jednotlivé posty(obránce, záložník)-po řadách odděleny středníky (viz vzor v předešlém odstavci)

Pavel Storzer / goal.com

Nejnovější články