Historie EURA – 1960: Premiéra pro Sověty, naši brali bronz
© worldsoccer.com - Hráči SSSR vyhráli premiérový evropský šampionát
2
14.05. - Historie evropských šampionátů se začala psát před 56 lety. Tehdy ještě neoficiální ročník Evropského poháru národů (punc oficiality dodala UEFA až mnohem později) vyhrál v roce 1960 Sovětský svaz. Závěrečného turnaje ve Francii se zúčastnily pouze čtyři národní týmy a náš mezi nimi nechyběl. Nakonec bral bronzové medaile.
Velké nadšení ale i pochybnosti provázely zrod nové soutěže reprezentačních výběrů na starém kontinentu. To je evidentní i na faktu, že se z celé Evropy přihlásilo do turnaje jen 17 celků a kvalitě na soutěži ubraly neúčasti Itálie, Anglie, NSR či pozdější odstoupení Španělska. To na příkaz diktátora Franca odmítlo cestovat do komunistického SSSR a naši východní sousedé tudíž postoupili bez boje. Kvůli lichému počtu sedmnácti startujících zemí musely dvě reprezentace sehrát předkolo a vylosovaným byl náš výběr, který vyzval Irsko.
Vůbec organizace celého turnaje byla na dnešní dobu hodně chaotická a amatérská. Uvedený zápas předkola se odehrál až sedm měsíců po prvním utkání celé soutěže, v němž se Sověti doma střetli s Maďary (3:1). V tomto zápase vstřelil Iljin také první branku šampionátu. Prvním vyřazeným týmem pak byli Řekové, kteří nestačili na Francouze (1:7 a 1:1)
Češi se po zmíněném zápase předkola s Irskem (0:2 a 4:0), prodrali přes Dánsko (2:2 a 5:1) a Rumunsko (2:0 a 3:0) až mezi poslední čtyři.
Na závěrečný turnaj, který se konal od 6. do 10. července v Paříži a Marseille se kromě Francie kvalifikovaly tři země z komunistického bloku. Československo, Sovětský svaz a Jugoslávie. Bohužel na naše v semifinálovém zápase čekal silný výběr Sovětského svazu, v němž byl ústřední postavou legendární gólman Lev Jašin.
Naši odešli poraženi hladce 0:3. Ale v úplně prvním historickém zápase závěrečných turnajů nastoupili favorizovaní domácí Francouzi proti Jugoslávii a přestože ve druhé půli vedli 4:2, nakonec odešli se sklopenými hlavami po výsledku 4:5. Dodnes je devět branek z toho zápasu platným rekordem v počtu branek v jednom utkání závěrečné fáze EURA.
Ve finále si pak SSSR poradilo s Jugoslávií, kterou porazilo v prodloužení 2:1. Naši pak přehráli zklamané domácí mužstvo 2:0 a připsali si hned při první startu na turnaji bronzové medaile.
Výsledky závěrečného turnaje (6. - 10.7.1960)
Semifinále:
SSSR - ČSSR 3:0 (Ivanov 2, Ponědělnik)
Francie - Jugoslávie 4:5 (Heutte 2, Vincent, Wisnieski - Jerković 2, Galić, Žanetić, Knez)
Finále:
SSSR - Jugoslávie 2:1 pp (Metreveli, Ponědělnik - Galić)
O 3. místo
ČSSR - Francie 2:0 (Bubník, Pavlovič)
Nejlepší střelci turnaje: 2 - Ponědělnik, Galić, Jerković, Ivanov, Heutte
All Stars výběr turnaje
Jašin (SSSR) - Durković (Jugoslávie), Novák, Netto (SSSR), Masopust, Ivanov, Metreveli, Ponědělnik (všichni SSSR), Galić. Šekularac a Kostić (všichni Jugoslávie)
Kádr ČSSR: Schrojf, Javorek - Šafránek, Ján Popluhár, Novák, Tichý, Pluskal - Buberník, Masopust, Kvašňák - Vojta, Moravčík, Bubník, Dolinský, Pavlović, Molnár, Vacenovský. Trenér Vytlačil.
Kam dál?
- Deschamps při nominaci Francie nepřekvapil a na EURO nevezme Benzemu
- Fotbalové Euro proběhne za mimořádných bezpečnostních opatření
Jan Preisler / FotbalPortal.cz, youtube.com
- USA – Bosna a Hercegovina: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Mexiko – Ekvádor: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Nizozemsko – Maroko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Brazílie – Japonsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Kolumbie – Portugalsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Chorvatsko – Ghana: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Uruguay – Španělsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Norsko – Francie: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Tunisko – Nizozemsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Japonsko – Švédsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Ekvádor – Německo: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Curacao – Pobřeží slonoviny: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Česko – Mexiko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Česko – Jihoafrická republika tipy na Mistrovství světa 2026
- Nejlepší strategie sázení na Mistrovství světa 2026
- Sázkový program Mistrovství Světa 2026
- Bayern – PSG: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Betano promo kód MAXWIN pro nové hráče (06.2026)
- Atletico – Arsenal: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- PSG – Bayern: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
-
Julian Álvarez chce stále pouze do...
Přestupový expert Matteo Moretto oficiálně potvrdil, že šestadvacetiletý argentinský útočník Julián Álvarez vyjádřil... -
MS 2026: Velká křivda? Ilkay...
Bývalý reprezentační kapitán Ilkay Gündogan ostře zkritizoval systém videa poté, co zrušil regulérní gól Jonathana Taha.... -
Výměna roku? Kvaracchelija by mohl...
Hvězdný ofenzivní klenot Chviča Kvaracchelija je spojován se senzačním přestupem, který by šokoval fotbalovou Evropu. Tento... -
Rekordní posila na odchodu? Isak...
Alexander Isak je spojován s nečekaným odchodem z Liverpoolu brzy po svém příchodu z Newcastlu. Švédský útočník loni v... -
Manchester United identifikoval...
Vedení Manchesteru United už s definitivní platností vybralo ideální ofenzivní posilu poté, co Mateus Fernandes odmítl... -
MS 2026: Belgii čeká africká...
Vyřazovací fáze mistrovství světa 2026 pokračuje atraktivním soubojem Belgie a Senegalu. Belgický výběr ovládl skupinu G,... -
Erling Haaland je znovu norským...
V šestnáctifinále světového šampionátu se střetlo Pobřeží slonoviny s Norskem. Dva velmi atraktivní a ofenzivní týmy,...
© 2026 FotbalPortal.cz
Liga Mistrů, Premier League, Primera Division, Serie A, 1. Bundesliga, Synot liga, Fotbal


