V naší skupině pokračuje na dálku boj o třetí místo mezi Nizozemskem a Tureckem, Wales chce ukončit 57leté čekání na postup bodovým ziskem v Bosně
© dailymail.co.uk - Gareth Bale
1
10.10. -
Dnešní kvalifikační zápasy o postup na EURO 2016 mohou prozradit další jisté účastníky závěrečného turnaje. Pouhý bod bude stačit k historickému postupu Walesu, Italové v Ázerbájdžánu potřebují vyhrát. Turci a Nizozemci na dálku bojují o třetí pozici, zaručující účast v baráži.
Kazachstán - Nizozemsko
V naší kvalifikační skupině už je dvě kola před konce rozhodnuto. Společně s našimi reprezentanty se za rok do Francie podívají překvapivě i fotbalisté z Islandu. Velký boj se ale ještě strhne o kýženou třetí příčku z níž dá postoupit alespoň do baráže. Adepti jsou dva: Turci, kteří dnes hrají v Praze a také Nizozemci. Ti ale ztrácí na fotbalisty ze země půlměsíce dva body.
Útočník Oranjes Robin van Persie, který paradoxně působí v turecké lize, nicméně věří, že se společně se svými spoluhráči na EURO 2016 podívají. „Neptejte se mě proč, ale věřím, že Turci v jejich posledních dvou zápasech ztratí body. Turečtí hráči ve Fenerbahce sice nepochybují o tom, že půjdou do baráže, ale já zas naopak věřím nám. Teď je to jen na nás, zajistit si tři body ve dvou zbývajících zápasech. Jen na tom záleží, ne na tom, jak budeme hrát,“ řekl van Persie.
Pokud Van Persie nastoupí v dnešním zápase v Astaně, stane se z něj osmý hráč historie holandského národního týmu, který odehrál sto a více zápasů v oranžovém dresu. Bývalého snajpra Manchesteru United ale tato meta příliš nevzrušuje. „Teď mám v hlavě spoustu jiných věcí než podobný milník. Přemýšlím hlavně nad zápasem a to, jak ho vyhrát.“
Kouč Nizozemců Danny Blind však v utkání s Kazachy bude postrádat zraněného Arjena Robbena, fyzické potíže nepustí do utkání ani Quincyho, Klaassena, Janmaata, de Vrije a de Jonga.
Tip FotbalPortal.cz 1:1
Bosna a Hercegovina - Wales
Velšané mají před sebou jedinečnou šanci - poprvé v historii mohou postoupit na závěrečný turnaj mistrovství Evropy a ukončit tak 57leté čekání na takový počinek. Stačí jim k tomu v posledních dvou zápasech uhrát jediný bod. Přitom všechno už mohli mít svěřenci trenéra Colemana v kapse, kdyby před měsícem pokořili na domácí půdě Izrael. Jenže s ním uhráli jen remízu 0:0 a nepomohl jim ani Kypr, který dlouho sice držel rovněž bezbrankový stav v duelu s Belgií, ale Eden Hazard nakonec přihrál tři body Rudým Ďáblům.
Velká očekávání vkládají fanoušci opět do postavy Garetha Balea, který už zřejmě překonal problémy s lýtkovým svalem a měl by nastoupit v základní sestavě, stejně jako Joe Allen a Joe Ledley. Naopak mimo hru je kvůli problémům se svalem David Cotterill, díky čemuž se poprvé do reprezentace podívá Wes Burns.
Bosňané čekají, jak se vyvine zranění kolena Edina Džeka, nejlepšího střelce se sedmi góly v sedmi kvalifikačních zápasech, scházet ale domácímu celku bude Muhamed Bešić z Evertonu, který si odpyká jednozápasový distanc po vyloučení ze zápasu s Andorrou.
Wales zatím ještě Bosnu nikdy neporazil. Prohrál v přátelském zápase v srpnu 2012 0:2 a pak dvakrát remizoval.
Tip FotbalPortal.cz 0:0
Ázerbájdžán - Itálie
Také Itálie může potvrdit svůj postup na závěrečný turnaj ME. Stačí ji k tomu jediné. Porazit v Baku celek Ázerbájdžánu. Jenže byť tento postsovětský tým určitě nepatří mezi favority, v loňském zápase v Palermu Squadře Azzuře pořádně zatopil a prohrál jen těsně 2:1, když ústřední postavou byl především obránce Giorgio Chiellini, který nejprve vlastním gólem stanovil průběžný stav 1:1, aby osm minut před koncem rozhodl o upoceném triumfu Italů.
Chielliniho spoluhráč Stephan El Shaarawy ale nechtěl Ázerbájdžán v žádném případě podcenit. „Je to ohromně důležitý zápas, protože jestli zvítězíme, postoupíme na EURO. Z toho důvodu nesmíme soupeře podcenit. Dobře jsme se na ten zápas připravili a na trávníku musíme nechat úplně všechno.“
Tip FotbalPortal.cz 0:1
Kompletní přehled sobotních zápasů kvalifikace o EURO 2016:
Skupina A
20.45 Česko - Turecko
18.00 Kazachstán - Nizozemsko
18.00 Island - Lotyšsko
Skupina B
20.45 Andorra - Belgie
20.45 Bosna a Hercegovina - Wales
20.45 Izrael - Kypr
Skupina H
18.00 Ázerbájdžán - Itálie
18.00 Norsko - Malta
20.45 Chorvatsko - Bulharsko
Kam dál?
- Dalšími postupujícími na EURO 2016 jsou Španělé a Švýcaři, Slováci po prohře s Běloruskem odložili oslavy
- Turecko by v Praze rádo oslavilo překvapivou baráž, proti bude Vaclík či Necid
Jan Preisler / fotbalportal.cz
- Chorvatsko – Ghana: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Uruguay – Španělsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Norsko – Francie: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Tunisko – Nizozemsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Japonsko – Švédsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Ekvádor – Německo: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Curacao – Pobřeží slonoviny: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Česko – Mexiko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Česko – Jihoafrická republika tipy na Mistrovství světa 2026
- Nejlepší strategie sázení na Mistrovství světa 2026
- Sázkový program Mistrovství Světa 2026
- Bayern – PSG: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Betano promo kód MAXWIN pro nové hráče (06.2026)
- Atletico – Arsenal: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- PSG – Bayern: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Liverpool – PSG: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Atletico – Barcelona: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- PSG – Liverpool: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Barcelona – Newcastle: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Man. City – Real Madrid: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
-
MS 2026: Paraguay a Austrálie bojují...
Skupina D míří do dramatického finiše. Paraguay i Austrálie mají před posledním utkáním shodně tři body a vítěz... -
MS 2026: USA útočí na stoprocentní...
Američané mají před závěrečným vystoupením ve skupině D splněno. Po dvou výhrách si zajistili postup i první místo,... -
MS 2026: Nizozemsko chce stvrdit...
Nizozemsko má před závěrečným zápasem skupiny F jasný cíl - potvrdit postup z prvního místa. Po demolici Švédska vstupuje... -
Bayern si chce pojistit Oliseho. Nová...
Michael Olise (24) se během jediného roku stal jednou z největších hvězd Bayernu Mnichov. Není proto divu, že jeho výkony... -
Manchester United vytipoval tři...
Manchester United prý v letním přestupním okně vytipoval tři brankáře jako kandidáty na posílení svého kádru. Rudí... -
Bouaddi opustí Lille pouze pod jednou...
Arsenal a Real Madrid zjistily požadovanou přestupní cenu a postoj záložníka Ayyouba Bouaddiho k případnému letnímu odchodu z... -
BBC záměrně neukázala podávání...
Před utkáním mistrovství světa mezi Anglií a Ghanou se nejvíce nemluvilo o samotném zápase, ale o jednom tradičním...
© 2026 FotbalPortal.cz
Liga Mistrů, Premier League, Primera Division, Serie A, 1. Bundesliga, Synot liga, Fotbal


