Zpět na » Liga mistrů » Anglie útočí na titul

Liga mistrů - Anglie útočí na titul

0

Líbilo se

22.04. - Potřetí v historii se tři týmy z jedné země probojovaly do semifinále UEFA Champions League. Manchester United se utká s italským velkoklubem AC Milan a londýnská Chelsea se o finále popere se svým ligovým rivalem, Liverpoolem.

Obdobná situace poprvé nastala v sezóně 1999/2000, kdy se mezi nejlepší kvarteto týmů probojovala trojice španělských klubů, Valencia CF, FC Barcelona a pozdější vítěz celé soutěže, Real Madrid CF. Sezónu 2002/2003 pro změnu ovládly celky z Apeninského poloostrova. V semifinále se střetly FC Internazionale Milan, Juventus a AC Milan, jehož svěřenci nakonec triumfovali v celé soutěži a na stadionu Old Trafford zdvihli nad hlavu vysněnou trofej. Anglické trio si může vzít z historie další příklad. V obou případech ze tří týmů z jedné země nakonec vzešli oba finalisté Ligy mistrů, Madrid ve finále v roce 2000 porazil Valencii a o tři roky později se radovali po penaltovém rozstřelu i milánští, kteří překonali Juve.

Klub ze San Sira, AC Milan, zvítězil v nejprestižnější evropské klubové soutěži šestkrát a jeho hráči dokázali vybojovat další čtyři, bohužel neúspěšné, finálové účasti. Rossoneri se již jednou podařilo vyřadit svého současného semifinálového soupeře, v sezóně 2004/2005 se obě mužstva střetla v osmifinále a milánští v celkovém součtu zvítězili 2:0. Toto vítězství je nasměrovalo ke spanilé jízdě až do istanbulského finále, kde však nedokázali udržet tříbrankový poločasový náskok a nakonec o nejprestižnější evropský klubový titul přišli až při penaltovém rozstřelu, ve kterém byli úspěšnější Angličané z Liverpoolu. Milánští se s Rudými ďábli setkali také ve dvou semifinále PMEZ, předchůdcem Ligy mistrů. V sezóně 1957/1958 dokázali otočit nepříznivý stav po prvním duelu, který prohráli 2:1, a v domácím prostředí přestříleli Manchester 4:0. Sezóna 1968/1969 byla pro italské hráče jednodušší, v konečném účtování zvítězili 2:1 a nedovolili tak týmu z Old Trafford obhájit titul evropského šampióna. United, kteří zdvihli na hlavu vysněnou trofej v roce 1999, se do semifinále naposled probojovali před pěti lety, budou muset být velmi ostražití před svým soupeřem, který ze svých jedenácti semifinálových účastí v PMEZ, respektive v Lize mistrů, nezvládl jen dvě.

Naproti tomu Chelsea se mezi poslední čtyři týmy probojovala teprve potřetí, avšak ze svých celkových čtyř účastí v Lize mistrů, a stejně jako Manchester, tak i Blues doufají, že se pomstí svému rivalovi Liverpoolu za vyřazení v semifinále před dvěma lety, kdy se oba kluby střetly. Mistr anglické Premier League má před sebou velkou výzvu, může se stát prvním londýnským klubem, který získá titul pro vítěze Ligy mistrů. Chelsea se to mohlo povést již v roce 2004, ale v semifinále ji zastavilo rozjeté Monako. Navzdory těmto zklamáním je Chelsea, která má ve svém kádru čtyři hráče, jež okusili pocit vítězství v Lize mistrů, připravena bojovat se svěřenci Rafaeala Beníteze, se kterými se střetne již potřetí v letošní sezóně. Když Reds zvítězili před dvěma roky ve finále Ligy mistrů nad milánským AC, zdvihali již po páté nad hlavu titul pro evropského šampióna. Liverpool však mohl zvítězit až sedmkrát, jelikož sedm semifinálových bitev dovedli Reds do vítězného konce.

Finále letošního ročníku Ligy mistrů se ukutění 23. května na Olympijském stadionu v Athénách, které se již teď těší na budoucí finalisty. Primátor řecké metropole Nikitas Kaklamanis v nedávné době přebral od presidenta evropské fotbalové unie UEFA Michela Platiniho a barcelonského záložníka Ludovica Giulyho, který symbolizoval zástupce posledního vítěze nejprestižnější evropské klubové soutěže, španělskou Barcelonu, trofej pro vítěze Ligy mistrů.

/ uefa.com, FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články