Zpět na » Liga mistrů » Rozhovor s Pavlem Vrbou, trenérem MŠK Žiliny

Liga mistrů - Rozhovor s Pavlem Vrbou, trenérem MŠK Žiliny

0

Líbilo se

10.07. - Našemu portálu poskytl exkluzivní a zajímavý rozhovor český trenér mistrovské Žiliny a také asistent slovenské reprezentace Pavel Vrba. Řeč byla o hodnocení uplynulé sezony Žiliny a její vyhlídky do následujícího ročníku Corgoň ligy, pohárové šance proti Slavii, reprezentaci a v poslední řadě o Gambrinus lize.

Jak se Vám líbí v Žilině?
Jsem momentálně spokojený v Žilině. Nevím, proč bych jsem si měl stěžovat, když jsme mistři a celkem se nám fotbalově daří, takže z tohoto pohledu je to maximální spokojenost.

Se svým týmem jste s přehledem dominoval uplynulému ročníku Corgoň ligy a před několika dny jste získali i slovenský Superpohár. Jak hodnotíte tuto pro Vás mimořádně vydařenou sezonu, která přinesla klubu již čtvrtý mistrovský titul?
Samozřejmě, že sezona je z našeho pohledu úspěšná ať už vítězstvím v lize nebo Superpoháru. Trošku nás mrzí vyřazení z poháru, ale na druhou stranu myslím si, že vítězství v lize a Superpoháru a samozřejmě je to pro klub úspěšná sezona, takže jsme spokojeni. Těší nás to, že jsme vlastně postoupili do kvalifikace Ligy mistrů.

Co podle Vás rozhodlo o jednoznačném triumfu ve slovenské lize?

Myslím si, že to bylo dílem celého klubu, že vlastně fungoval takový klasický trojúhelník – vedení, trenér nebo realizační tým a hráči. Myslím si, že v tomto nebyl žádný problém. Podle mě to byl základ úspěchu.

Za pár dní už u vás začíná nový ročník 1. ligy, s jakým cílem půjde MĹ K do následující sezony?
Naším cílem je samozřejmě probojovat se opět do evropských pohárů. Určitě se chceme umístit tak, aby to umístění zaručilo evropské poháry, ať už je to z prvního a druhého místa nebo vítězstvím v poháru.

Čeká vás předkolo Ligy mistrů a první soupeř Dudelange. Jak se připravujete na tento dvojzápas?
Připravujeme se tak, že soupeře sledujeme. Ve středu odjíždím na sledování zápasu do Lucemburska. Máme nějaké zprávy o tomto mužstvu. Je pravda, že naším cílem je postoupit přes toto předkolo a utkat se pak se Slavií, toto je momentálně naším cílem.

Pokud postoupíte přes Lucemburky, tak se postavíte proti Slavii. Jak vidíte dopředu tento zápas? Jaké šance vidíte na úspěch?
Já zatím vidím první předkolo, takže bavit se o Slavii je předčasné. Musíme nejprve přejít přes lucemburský klub a samozřejmě pokud se nám to podaří, tak si myslím, že Slavia je soupeř velice těžký, ale na druhou stranu si myslím, že je to soupeř, se kterým se dá hrát fotbal. Myslím si, že ten jejich způsob hry by nám mohl vyhovovat. Věřím tomu, že budeme Slavii správným soupeřem a že postoupí ten lepší.

Kromě postu kouče ligového celku působíte jako i asistent trenéra slovenské reprezentace. Co tam Vy máte na starosti ohledně národního týmu?
Jsem takovým pomocníkem Jána Kociána. Řekl bych, že spolu řešíme rozbor soupeře a způsob hry soupeře.

Věříte stále, že Slovensko ještě postoupí na ME?
Teď nás čekají tři těžká utkání doma, ať už je to Irsko, Wales nebo třetí takové San Marino. Pokud v těch prvních dvou domácích zápasech uspějeme, tak můžeme teoreticky myslet na postup. Ale říkám, jakékoliv zaváhání doma by nám už dalo jasně stop pro mistrovství Evropy. Pokud by se nám ty tři duely vydařily, tak by zápas v Česku byl rozhodující v tom, kdo vlastně na ten šampionát pojede.

Pokud by přece Slováci postoupili na EURO 2008 na úkor českého týmu, nemrzelo by Vás to?
Je pravda, že nejvíc kvalifikaci dobře rozjetou mají Němci a už těžko někdo může z toho postupového místa je vytlačit. Samozřejmě by mě mrzelo, kdyby Česko na ME nebylo, ale na druhou stranu musím přiznat, pokud bych se Slovenskem postoupil, tak bych byl spokojený. Momentálně jsem na Slovensku a uděláme všechno proto, aby postoupila slovenská reprezentace. I když vím, že Češi mají mnohem lepší výchozí postavení a určitě jsou mnohem blíž k postupu. Myslím si, že z naší strany je to spíš otázka teorie, ale přesto se chceme ještě poprat.

Jak hodnotíte výkon české reprezentace v rámci kvalifikace o postup na evropský šampionát?
Myslím si, že z mého pohledu nejsem ten pravý, kdo by měl hodnotit českou reprezentaci. Na to jsou určitě jiní lidé. Myslím si, že Česko má kvalifikaci, co se týká celkového hodnocení, má rozjetou velice dobře. Pokud doma zvládne zápasy s Irskem a Slovenskem, tak podle mě jednoznačně postoupí. Jako Slováci jim to chceme určitě znesnadnit a uvidíme, jestli nám to vyjde.

Souhlasíte s tím, že je na čase, aby trenérskou lavičku opustil Karel Bruckner? Koho vidíte za možného nástupce na kouče reprezentace?
(směje se). Myslím si hlavně, že pan Bruckner má kvalifikaci velice dobře rozjetou. Jestli týmu úplně optimálně nevyšly dva zápasy, tak si myslím, že to na odvolání trenéra určitě není. Určitě bych nechal trenéra do konce kvalifikace. Samozřejmě jsem četl nějaké články od pana Košťála, že pokud se to nepovede s Irskem, tak bude nějaká změna. Hlavně si myslím, že na výměnu trenéra to momentálně nevidím.

Sledujete Gambrinus ligu?
Samozřejmě, když žiji v Česku, sleduji pořád českou ligu.

Co vás překvapilo a naopak zklamalo v uplynulém ročníku české ligy?
Co mě překvapilo? Neřekl bych, že bylo nějaké mimořádné překvapení. Myslím si, že Gambrinus liga se začíná nějakým způsobem přirovnávat belgickým či holandským ligám, kde vlastně bojuje 4 nebo 5 silných klubů o titul. Myslím si, že je to zákon těch menších států, kde se vytváří čtyři nebo pět celků, které potom kralují lize.
Co mě trošku zklamalo? Řekl bych, že si Liberec určitě zasloužil hrát víc jak Intertoto, protože celou sezonu hrál o první místo a v jediným posledním zápase se to nějakým způsobem zvrhlo. Ne, že by mě to zklamalo, ale trošku s Libercem cítím a myslím si, že si zasloužilo skončit výš.

Komu fandíte v Gambrinus lize?
Samozřejmě, když jsem odchovancem Baníku Ostrava, tak určitě nejvíc sledují zápasy Baníku, takže největší přízeň patří jemu.

Jak hodnotíte výkon ostravského týmu v uplynulé sezoně a myslíte, že budou lepší letos?
Myslím si, že Baník mě v minulé sezoně mile překvapil, protože nějakým způsobem stabilizoval kádr a jeho výkony, co jsem aspoň viděl, nebyly špatné. Takže z toho pohledu šel Baník určitě nahoru. Co se týče nové sezony? Vím, že tam jsou obrovské změny v hráčském kádru, takže bude záležet na tom, jací hráči do toho mužstva zapadnou. Přesto si myslím, že Baník má na to, aby hrál do pátého místa?

Kdo je Vaším trenérským vzorem a co si na něm ceníte?
Vzorem? Neřekl bych, že by typický vzor nějaký byl. Je jasné, že mě nějakým způsobem vytvořil nynější sportovní ředitel Baníku Werner Lička, který mi ukázal nějakou trenérskou cestu, kterou momentálně asi kráčím Takže neřekl bych spíše vzor, ale člověk, který mi ukázal trenérskou cestu.

/ FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články