Zpět na » Liga mistrů » Boj o EURO pomalu vstupuje do finální fáze

Boj o EURO pomalu vstupuje do finální fáze

0

Líbilo se

04.09. - V sobotu začíná poslední třetina kvalifikace o EURO 2008 v Rakousku a Ĺ výcarsku. Ve všech sedmi skupinách je situace velmi vyrovnaná. Zajištěnou účast mají zatím jen pořadatelské země, z týmů bojujících v kvalifikačních bojích je v nejlepší situaci Německo.

Pořadatelské země doplní dva nejlepší týmy z každé skupiny.

Skupina A

Polsko se se srpnového programu nezúčastnilo, přesto zůstalo na vrcholu skupiny A. Dva body za Poláky jsou Finové, další dva body zaostávají Portugalci, kterým se příliš nevydařil remízový zápas v Arménii. Portugalsko má však zápas k dobru, stejně jako Srbsko, další uchazeč o postup. Tento týden by mohl hodně napovědět o postupových šancích týmů. V sobotu Portugalsko přivítá Polsko a Srbsko se střetne s Finskem. Ve středu Portugalsko bude hrát se Srbskem a Finsko přivítá Polsko. Můžeme se tedy těšit na čtyři přímé souboje o postup. Belgie se pokusí oživit její nevelké naděje proti Kazachstánu.

Skupina B

V sobotním střetnutí mezi Itálií a Francií v Miláně půjde především Itálii o hodně. Na čele tabulky je Francie, dva body za Les Bleus jsou Italové, kteří si již příliš nemohou dovolit ztrácet body. Skotsko, které má o bod méně než Itálie, totiž svůj boj ještě zdaleka nevzdalo a mistři světa nemají postup zdaleka zajištěn. V sobotu Skotsko přivítá Litvu, pokud chce pomýšlet na EURO, mělo by zvítězit. Ukrajina je sice v tabulce až čtvrtá, má ale zápas k dobru. V sobotu navštíví Ukrajina Gruzii, pro udržení naděje na postup by rovněž Ukrajinci měli zvítězit. Středa bude stejně tak důležitá: Ukrajina přivítá Itálii a Francie nastoupí proti Skotsku.

Skupina C

Ăšřadující mistři Evropy z Řecka mají pětibodový odstup před Bosnou a Hercegovinou, Tureckem a Norskem. Ve středu se Řekové střetnou s Norskem, výhrou se mohou hodně přiblížit k postupu. Turecko se zápasem k dobru jede v sobotu na Maltu, Bosna jede do Maďarska. Norsko se v sobotu střetne s Moldavskem, úkolem Norů nemůže být nic jiného než vítězství.

Skupina D

V této skupině hraje i český tým.Německo, pyšnící se 19 body ze 7 zápasů, má nejlepší výsledky v celé kvalifikaci. Před reprezentanty České republiky mají Němci náskok pěti bodů, Irsko je dalšíí bod zpátky, Slovensko další čtyři body. Wales přivítá v sobotu Německo, pro Němce to bude jediné zářijové kvalifikační utkání. Češi pojedou do San Marina pro povinné tři body, Irové navštíví Slovensko. Ve středu se odehraje možná rozhodující zápas této skupiny, ČR se v Praze střetne s Irskem. Vítězný tým bude k postupu výrazně blíže. Slovensko, mající už jen minimální postupové šance bude hrát s Walesem.

Skupina E

Mezi prvním a čtvrtým týmem je jen tříbodový rozdíl, tato skupina patří k vůbec nejvyrovnanějším. Na vrcholu tabulky je Chorvatsko a Izrael, který však má o zápas více. Rusko ztrácí na vedoucí duo dva body, Anglie tři. Chorvtasko se střetne s Estonskem a Andorrou. Anglie se střetne doma s Izraelem a Ruskem. Pro reprezentaci Albionu budou tyto dva zápasy dost možná klíčové, zisk šesti bodů by výrazně oživil postupové naděje kolébky fotbalu. Rusko před středečním zápasem ve Wembley v sobotu přivítá Makedonii.

Skupina F

Další vyrovnaná skupina. Ĺ védsko má 18 bodů, Severní Irsko, mírné překvapení kvalifikace, má bodů 16, Ĺ panělsko 15. Dánsko ztrácí na třetí místo 5 bodů, a ačkoliv má zápas k dobru, jeho postupové šance už nejsou příliš velké. V sobotu Dánové cestují do Ĺ védska, ve středu přivítají Lichtenštejnsko. Severní Irsko bude mít za soupeře Lotyšsko a Island, Ĺ panělé jedou na Island, ve středu přivítají Lotyšsko. Pokud nechtějí dopustit senzaci v podobě postupu Severního Irska, měli by obě utkání zvládnout.

Skupina G

Na čele této skupiny jsou tři celky. Rumunsko má před Bulharskem dvoubodový náskok, Nizozemsko ztrácí na lídra tabulky tři body, má však o zápas méně než jeho soupeři. Nizozemsko přivítá v sobotu Bulharsko, které by mělo neprohrát, pokud chce zkomplikovat Nizozemcům postup. Rumunsko cestuje do Běloruska. Ve středu Bulharsko přivítá Lucembursko, zatímco Nizozemci jedou do Albánie. Rumunsko ve středu do kvalifikace nezasáhne. Zřejmě klícová bitva této skupiny mezi Bulharskem a Rumunskem se uskuteční v listopadu.

Fotbalové fanoušky čekají tři měsíce bojů o postup na evropský fotbalový svátek. Věřme, že mezi 14 týmy slavícími postup bude na konci listopadu i Česká republika.

Aleš Dvořáček / uefa.com, fotbalportal.cz

Nejnovější články