Zpět na » Evropská liga » Sparta vyučila loňského finalistu EL 3:1!

Sparta vyučila loňského finalistu EL 3:1!

Sparta vyučila loňského finalistu EL 3:1! © sportzajezdy.cz - Václav Kadlec bojuje o míč

2

04.10. - REVIEW Po třech porážkách byli psychicky dole. Po té čtvrté v derby prý na dně. Jenže dnešní zápas proti Bilbau Spartě nadmíru vyšel. Loňského finalistu porazila 3:1.

Trenér Bielsa na předzápasové tiskovce předeslal, že útočníka Llorenteho nechá na lavičce. "Tvrdí mi, že hraje na maximum, s čímž já nesouhlasím. Fernando je možná ta největší hvězda, ale já vám vysvětlím, proč se mu teď nedaří. Vlastně čtyři měsíce pořádně nehrál, nejprve kvůli mistrovství Evropy, pak kvůli problémům s přestupem jinam. Pořádně hraje až posledních patnáct dní, přitom fotbalista jako on potřebuje hrát častěji. Musí získat zpátky svou formu," řekl. Jak slíbil, tak řekl. Na hrotu útoku se objevil Aduriz.

Naopak trenér Lavička o sestavě nemluvil vůbec, a tak někoho mohlo překvapit, že se v základu konečně objevil uzdravený kapitán Marek Matějovský, který měl plnit roli podhrotového hráče. Na samém hrotu útoku nahradil nemocného Kweukeho mladý Albánec Bekim Balaj. Václav Kadlec si stoupl na pravé křídlo.

Do utkání vstoupili svižněji překvapivě domácí, kteří měli častěji míč na kopačkách a vyráželi do rychlých akcí. K větší šanci to však nevedlo. Poté ale přišla akční sparťanská dvouminutovka. Po 23 minutách hry vyslal nádherným lobem Kadlece Pamič. Mladý útočník pohotově zakončoval, trefil však pouze tyč. O dvě minuty později již Sparta vedla! Netradiční pravý bek Zápotočný se objevil před vápnem, zpracoval balon a vystřelil. Tvrdou ránu doprostřed branky si srazil do sítě chybující brankář Iraizoz.

Ve 28. minutě mohl po odvrácené standardce krásnou ranou z voleje vyrovnat Marcos, Vaclík však skokem míč vyrazil. Deset minut před poločasem se zastřeloval Balaj. Sparťané využili chybné rozehrávky Basků a ve třech pádili na domácí obránce. Z pravé strany našel Kadlec krásně přes celou šestnáctku právě mladého Albánce, kterému však zřejmě gólovou střelu srazil Gurpegui. Stejný hráč si vše vynahradil o pět minut později, když jeho hlavu našel Hušbauer a míč do sítě tečoval Aduriz. Letenští tak šli do kabin za dvoubrankového vedení!

S cílem udělat něco s nepříznívým vývojem zápasu vstoupili hráči Athletica Bilbao do druhé půle. Ve 49. minutě vytahoval gólovou hlavičku kapitána Gurpeguiho zpod břevna Vaclík. O dvě minuty později zase pěkně z dálky střílel Iturraspe, sparťanská jednička byla však znovu pozorná.

V 55. minutě z pravé strany pronikal drze do pokutového území nejlepší hráč Sparty Kadlec, Castillo jej při snaze odkopnout míč kopl do ramene a rozhodčí odpískal penaltu! Nepomohly ani velké protesty hostujících hráčů, kteří verdiktu vůbec nerozuměli a mysleli si, že zákrok se stal mimo šestnáctku. Míč si postavil Hušbauer a suverénně přízemní střelou k pravé tyči zvýšil na 3:0.

Kontaktní gól přišel v 73. minutě. Muniani vběhl na levé straně do vápna a přihrávkou pod sebe našel Marcose, který se nemýlil. Na další gól se hráči Bilbaa již nezmohli. Nepomohl jim k tomu ani příchod největší hvězdy Llorenteho, a tak Sparta slaví překvapivé, ale mimořádně cenné vítězství.

Trenéru Lavičkovi se tak vyplnilo přání o tom, aby byl tento zápas pro fanoušky fotbalovou oslavou.

Sparta Praha - Athletic Bilbao 3:1 (2:0)

Branky: 26. Zápotočný, 40. Balaj, 56. Hušbauer (pen.) - 73. Marcos

Diváci: 13752

Sparta: Vaclík - Zápotočný, Švejdík, Jarošík, Pamič - Holek, Hušbauer - Kadlec (87- Přikryl), Matějovský (79. Pavelka), Krejčí (72. Skalák) - Balaj

Bilbao: Iraizoz - Iraola, Gurpegui, Amorebieta, Castillo (62. Herrera) - Marcos, Iturraspe, Muniain - Susaeta, Aduriz (64. Llorente), Gómez (57. López)