Reakce LFA na legislativní vývoj, který může negativně zasáhnout sport v Česku

0
10.06. - Ligová fotbalová asociace vyjadřuje znepokojení nad aktuálním legislativním vývojem, který může negativně ovlivnit nejen profesionální fotbal, ale celý sport v České republice.
Nově navrhovaná úprava zákona o regulaci reklamy směřuje k výraznému omezení možnosti inzerce sázkových společností v tradičních médiích (TV, rozhlas, tisk). Tento krok by měl důsledky nejen pro mediální sektor, který by přišel o klíčový zdroj příjmů. Ovlivnil by také fotbal a celé sportovní prostředí, jelikož omezení možných mediálních investic by zredukovalo množství finančních prostředků, které jsou dnes do oblasti sportu směřovány a jež jsou využívány mimo jiné na výchovu mládeže, rozvoj akademií či správu sportovní infrastruktury.
"Profesionální fotbal dlouhodobě přispívá nejenom dobrými výsledky k propagaci České republiky. Pro mladou generaci, která si ke sportu hledá cestu čím dál obtížněji, je zároveň silným motivačním prvkem, proč se vůbec začít pravidelně hýbat a něco aktivně dělat. Tento pozitivní vliv umožňují i rekordní příjmy z prodeje vysílacích práv, které by bez reklamních peněz právě i ze sázkového sektoru do sportu nemířily. Omezení v této oblasti by proto mohlo zpomalit nebo zcela zastavit řadu společensky prospěšných aktivit, které se nám v posledních letech daří rozvíjet," uvedl výkonný ředitel LFA Tomáš Bárta.
"Nejen profesionální fotbal a jeho kluby, ale český sport obecně by přišel o nezanedbatelnou část prostředků, bez nichž se v současné ekonomické realitě zcela objektivně neobejde," konstatoval.
Ligové fotbalové asociaci se navíc nelíbí, že navrhovaná úprava se zaměřuje výhradně na tradiční média, zatímco online prostředí zůstává bez jakéhokoli zásahu. Vznikají tak nerovné podmínky, které znevýhodňují tuzemské mediální domy ve prospěch zahraničních digitálních platforem, jež běžně oslovují i nezletilé uživatele.
LFA zároveň upozorňuje, že návrh nebyl dostatečně konzultován s odbornou veřejností a chybí k němu jasné posouzení dopadů. Nejasné načasování účinnosti zákona navíc vyvolává nejistotu a může narušit již uzavřené smlouvy, například v oblasti vysílacích práv, z nichž právě LFA rozděluje mezi kluby významné prostředky, které slouží k funkčnosti celého profesionálního sportu a obecně jeho rozvoji od začínajících fotbalistů po profesionály.
"Odpovědná legislativa musí být výsledkem vyvážené a odborně podložené diskuse. V tomto případě však hrozí, že se plošným zákazem zasáhne do stabilně fungujícího systému financování sportu, aniž by byly zohledněny důsledky pro děti, mladé hráče, kluby i fanoušky," doplnil Bárta.
Redakce / lfafotbal.cz
- Fluminense – Chelsea: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Betano promo kód 2025 je “MAXWIN” – Bonus až 4 700 Kč
- BetX Promo Kód 2025 – Bonus až 125 000 Kč
- Inter – Fluminense: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Flamengo – Bayern: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- PSG – Inter Miami: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Benfica – Chelsea: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Betano Recenze 2025 | Hodnocení a bonus 3000 Kč
- Fortuna Promo Kód 2025: 1000 Kč Bez Vkladu
- Merkurxtip promo kód 2025 – získejte až 1750 Kč v bonusu
- Akční kód Tipsport
- Grandwin promo kód – Bonus až 100 000 Kč + 150 FS
- PSG – Atletico: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Akční kód Chance na Červenec 2025: zdarma 200 Kč
- Chorvatsko – Česko: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
-
Útočník Realu Madrid Endrick si...
Real Madrid se potýkal se zraněními po celou sezónu 2024/2025 a právě když skončil a hráči se mají dát do pořádku,... -
Bývalý obránce Rio Ferdinand varuje...
Bývalý stoper Manchesteru United Rio Ferdinand varoval společnost INEOS, která vlastní Manchester United, že by se mohla ocitnout... -
Speciální gesto prezidenta Realu...
Real Madrid byl ve středu vyřazen z Klubového mistrovství světa poté, co v semifinále na MetLife Stadium v East Rutherfordu v... -
Luis Díaz pravděpodobně odejde z...
Luis Díaz, osmadvacetiletý křídelník, který má s Liverpoolem smlouvu až do roku 2027, zřejmě usiluje o odchod z Merseyside.... -
Bývalý kapitán Liverpoolu se vrací...
K prvnímu titulu v Premier League svůj tým jako kapitán dotáhl právě on, přestože tu před ním byl Steven Gerrard, Ian Rush... -
Nicolas Jackson zřejmě opustí...
Nicolas Jackson dostal šancí v Chelsea dost. A když už to vypadalo na to, že ji chytí, selhal. Zbytečná vyloučení, spálené... -
Slavia hlásí návrat milované...
Včera Slavia potvrdila spolupráci s klubem z Pobřeží Slonoviny, jehož spolumajitelem je Simon Deli, obrovský fanoušek klubu a...
© 2025 FotbalPortal.cz
Liga Mistrů, Premier League, Primera Division, Serie A, 1. Bundesliga, Synot liga, Fotbal