Zpět na » Ostatní » Portugalský Pepe každým dnem prodlužuje svůj rekord nejstaršího hráče na mistrovství Evropy

Portugalský Pepe každým dnem prodlužuje svůj rekord nejstaršího hráče na mistrovství Evropy

Portugalský Pepe každým dnem prodlužuje svůj rekord nejstaršího hráče na mistrovství Evropy © iconsport.photo - legendární Pepe

0

Líbilo se

23.06. - NEPŘEHLÉDNĚTE Portugalský Képler Laveran Lima Ferreira, známý pod fotbalovou přezdívkou Pepe, potvrdil svůj status nejstaršího hráče, který kdy nastoupil na finálovém turnaji UEFA EURO, a prodloužil svůj vlastní rekord na 41 let a 117 dní. Pepe překonal rekord Gábora Királyho, když nastoupil proti Česku v 1. kole skupinové fáze UEFA EURO 2024.

Veterán zvýšil laťku na 41 let a 117 dní poté, co nastoupil za Portugalsko proti Turecku ve 2. kole skupinové fáze. „Neutrální divák sledující Pepeho hru by nevěřil, že mu je 41,“ řekl trenér portugalské reprezentace Roberto Martínez. „Je profesionál 24 hodin denně. Zaměřuje se na to, aby hrál další rok, a pak další. K tomu přidává lásku ke hře a genetiku - to si nemůžete koupit!“ Maďarský brankář Király, předchozí držitel rekordu, byl ve věku 40 let a 86 dní, když čelil Belgii v osmifinále EURA 2016. Před Pepem byl nejstarším hráčem v poli, který se objevil na EURU, Lothar Matthäus, který získal svůj 150. a poslední start za Německo ve věku 39 let a 91 dní na EURU 2000.

Nejstarší hráč, který se objevil na EURU - Pepe (41 let 117 dní)

Stále svěží stoper si okamžitě oblíbil scénu EURA, když skóroval při svém debutu na finálovém turnaji proti Turecku na EURU 2008, kde Portugalsko dosáhlo čtvrtfinále. Jeho tým se dostal o jedno kolo dál o čtyři roky později a na vrchol dosáhl na EURU 2016, kde byl Pepe jmenován hráčem zápasu ve finálovém triumfu proti hostitelské Francii.

Nejstarší hráč, který skóroval - Ivica Vastić (38 let 257 dní)

Bývalý hráč Sturm Graz a Austria Wien přišel z lavičky 26 minut před koncem proti Polsku ve skupinovém utkání EURA 2008 a zachránil remízu 1:1 pro Rakousko proměněním pozdního pokutového kopu. Byl to jeho 14. gól za národní tým při jeho 50. startu a stále zůstává nejstarším hráčem, který skóroval na finálovém turnaji.

Nejstarší hráč, který vyhrál - Arnold Mühren (37 let 23 dní)

Ricardo Carvalho měl 38 let a 53 dní, když Portugalsko získalo trofej v roce 2016, ale ve finále sám nehrál. Mühren je nejstarším hráčem, který vyhrál finále, když záložník přihrál na gól Marca van Bastena, který dal Nizozemsku dvoubrankový náskok proti SSSR ve finále v roce 1988 v Mnichově.

Nejstarší hráč ve finále - Jens Lehmann (38 let 232 dní)

Po úspěšné kariéře ve Schalke, Borussii Dortmund a Arsenalu měl Lehmann šanci ukončit svou mezinárodní kariéru na vrcholu v roce 2008, ale vítězství mu odepřelo Španělsko. Byla to malá útěcha, že tehdy vytvořil rekord jako nejstarší účastník finále EURA.

Nejstarší střelec ve finále - Leonardo Bonucci (34 let 71 dní)

Překonal Bernda Hölzenbeina, který se trefil za Západní Německo proti Československu v roce 1976. Italský obránce Bonucci se stal teprve druhým hráčem starším 30 let, který skóroval ve finále EURA, když v 67. minutě zblízka dorazil na 1:1 ve finále EURA 2020 proti Anglii.

Petr Magasanik / uefa.com

Nejnovější články