Zpět na » Ostatní » Víte, proč Německo nosí na ME bílé dresy, přestože bílá barva není na jejich vlajce?

Víte, proč Německo nosí na ME bílé dresy, přestože bílá barva není na jejich vlajce?

Víte, proč Německo nosí na ME bílé dresy, přestože bílá barva není na jejich vlajce? © iconsport.photo - Němečtí fanoušci

0

Líbilo se

22.06. - NEPŘEHLÉDNĚTE Německý fotbalový tým tradičně hraje v bílých dresech po celou svou historii, přestože německá vlajka se skládá z barev červené, žluté a černé. Jaký je tedy důvod pro tuto odlišnost?

Německo aktuálně hostí mistrovství Evropy 2024 a tým vedený Julianem Nagelsmannem je považován za jednoho z favoritů na vítězství v soutěži, navzdory neúspěchu na mistrovství světa 2022 v Kataru, kde se jim nepodařilo postoupit ze skupiny.

Proč bílá?

Během turnaje budou Němci nosit své tradiční bílé domácí dresy nebo růžovo-fialové venkovní dresy. Proč však zvolili bílou barvu, když ta není na jejich národní vlajce? Odpověď se skrývá v historii. Barva vlajky Pruska, státu, který se rozkládal od dnešní hranice Ruska až po hranici Francie, byla bílá.

Prusko sehrálo klíčovou roli při vytvoření Německého císařství v roce 1871, kdy došlo ke sjednocení německých států. Stalo se tehdy dominantní silou v Německu. Když byl německý fotbalový tým založen v roce 1899, rozhodli se jeho zakladatelé přijmout pruské barvy jako své vlastní. Pruská vlajka měla také kříž uprostřed, který byl později nahrazen černým orlem. Stejně jako černý orel zdobil pruskou vlajku, je od roku 1950 také na státní vlajce Německa, která může být používána pouze federálními vládními orgány. Přestože Prusko jako stát zaniklo v roce 1918 po Listopadové revoluci na konci první světové války, fotbalový tým se rozhodl ponechat si bílou barvu jako svou primární. Východní Německo, které bylo plnohodnotným členem FIFA v letech 1951 až 1990, nosilo modré domácí dresy, ale pro venkovní zápasy používalo bílé barvy. Po sjednocení se Západním Německem si nový sjednocený tým ponechal tradiční bílou.

Pruská vlajka

Petr Magasanik / fotbalportal.cz

Nejnovější články