Zpět na » Ostatní » Nizozemský kapitán van Dijk v rozhovoru před ME: Příprava na Mbappého? Ne, zápas jako každý jiný

Nizozemský kapitán van Dijk v rozhovoru před ME: Příprava na Mbappého? Ne, zápas jako každý jiný

Nizozemský kapitán van Dijk v rozhovoru před ME: Příprava na Mbappého? Ne, zápas jako každý jiný © iconsport.photo - van Dijk slaví

0

Líbilo se

13.06. - NEPŘEHLÉDNĚTE Kapitánem nizozemského týmu je od roku 2018 a Virgil van Dijk se připravuje na svůj první evropský šampionát, protože EURO 2020 musel kvůli zranění vynechat. Nicméně po vedení svého týmu na mistrovství světa FIFA 2022, kde Oranje vypadli v penaltovém rozstřelu ve čtvrtfinále s pozdějšími vítězi Argentinou, 32letý hráč ví, jaké výzvy přináší turnajový fotbal.

O přípravě na velký turnaj

„Neustále spolupracujete na tom, aby bylo vše připraveno do posledního detailu, každý den na schůzkách, na tréninku, takticky, abyste si byli jistí, že všichni jsou na stejné vlně. Hrajete za Oranje, což je nejvyšší pocta, kterou můžete jako hráč mít. Budete hrát na velkém turnaji a reprezentovat svou zemi. Musíte si to užívat, především i v těžkých momentech, které určitě přijdou."

O své roli jako týmový vůdce

„Jako kapitán jsem také prodlouženou rukou trenéra. Vím, že to je moje role, a jsem za to rád a vyhovuje mi to. Jako kapitán víte, že na vás budou upřeny všechny oči, ale na to jsem si zvykl a užívám si to. Mnoho pozoruji. Přirozeně sleduji, jak se kdo chová, a pokud někdo prochází těžkou fází nebo má nižší sebevědomí, snažím se na to reagovat. Nakonec jde o to, aby byli všichni zapojeni jako skupina a úspěch, kterého dosáhneme, je kolektivní, nikdo nezůstane pozadu nebo se necítí vyloučený. Vše, co pozitivně dosáhneme, děláme společně - 11 hráčů na hřišti, ale také ostatní kluci a personál. Všichni jsou zapojeni, od vybavení manažerů po kuchaře a hráče na lavičce."

O úvodním zápase Nizozemska proti Polsku

„Těžký tým, dobrí hráči. Vím jistě, že tam bude spousta polských fanoušků, kteří nám to ztíží. Opravdu potřebujeme nizozemské fanoušky pro ten zápas, ale první zápas ve skupině na EURO je vždy těžký. Budeme velmi tvrdě pracovat v nadcházejících dnech a týdnech, abychom byli všichni připraveni. Pokud vyhrajete první zápas, je to velký krok k postupu do dalšího kola, ale samozřejmě máme před sebou skutečný boj."

O utkání s Francií, která dvakrát porazila Nizozemsko v kvalifikaci

„Francie je vždy těžká. Mají očividně individuální kvalitu, aby vás potrestali okamžitě, když uděláte jedinou chybu. Ale také víme, že pokud budeme na 100% a budeme bránit a útočit jako tým, můžeme také udělat Francii problémy. A cokoli se může stát, zvláště na velkém turnaji. Připravím se jinak na utkání s Kylianem Mbappém? Ne opravdu. Nezáleží na tom, proti komu hrajete; připravíte se. Trochu víte, co očekávat: způsob, jakým soupeři hrají, co mají rádi, v čem jsou dobří a v čem nejsou, ale to platí pro každý tým, nejen pro Francii nebo Mbappého. Nakonec jde o to bránit jako tým."

O tom, na co se těší v Německu

„Vyhrávat zápasy a dostat se co nejdále: to je teď opravdu na mé mysli. Vyhrávat zápasy, bojovat jako skupina, jako tým, jako země, společně, budovat spolu. A opravdu se na to těším, určitě. Je významné, že Nizozemci vyhráli poslední EURO v Německu v roce 1988? Tehdy tam bylo jen osm týmů, takže to je něco jiného. Nakonec jde o to, jak se na zápasech předvedete. Štěstí je určitě něco, co potřebujete, a doufám, že máme letos to štěstí na naší straně, ale jde také o to, jak moc to chcete, co jste ochotni pro to udělat, jak to prožíváte jako tým, stejně jako o podporu. To je velmi důležité."

Petr Magasanik / fotbalportal.cz

Nejnovější články