Zpět na » Ostatní » Euro 2024: Zvrátí Belgie svůj osud?

Euro 2024: Zvrátí Belgie svůj osud?

Euro 2024: Zvrátí Belgie svůj osud? © iconsport.photo - Romelu Lukaku

0

Líbilo se

22.04. - Euro 2024 už je za rohem. Do zahájení turnaje Mistrovství Evropy 2024 už nezbývají ani 3 měsíce, a my se tak začneme dívat po týmech, které se na turnaji představí, podíváme se na jejich kádr, ambice a na to, jaká jsou od nich očekávání. Tento turnaj nám podle jmen účastníků slibuje nevyzpytatelnou a skvělou podívanou. Co ale na turnaji předvedou Belgičani?

Historie

Zlaté belgické časy, co se evropských šampionátů tyče, přišly před 50 lety. V roce 1972 totiž Belgie dokázala vyhrát zápas o stříbro s Maďarskem, v roce 1980 pak došlo až do finále, kde si na něj vyšláplo Německo a vyhrálo 2:1. Pak se na jakýkoliv větší úspěch muselo čekat. Belgie byla v reprezentačnch dobách temna. Od té doby bylo největším úspěchem čtvrtfinále z roku 2016 a 2020, což je vzhledem ke zlaté belgické generaci okolo Hazarda a De Bruyneho obrovská škoda. Bohužel se to asi jen tak nezlepší.

Belgie před 44 lety prohrála finále

Ambice

Belgie byla celkem dost dlohou dobu vůbec nejlepším týmem světa podle žebříčku FIFA. Byla zvyklá na to, že je považována za černého koně, a tak to vnímala i belgická veřejnost. Bronz na světovém šampionátu 2018 byla vrcholem. I tento šampionát bude Belgie v očích fanoušků jedním z černých koní a cokolv jiného než čtvrtfinále bude nesplněním očekávání. To je ale rozdíl oproti tomu, jak se bude Belgie jinak prezentovat. Očekávání už tak vysoká ani zdaleka nejsou. Rudí ďáblové mají odrostlou zlatou generaci, a ta mladá zatím není na její úrovni.

Zlaté belgické časy

Aktuální situace

Když byl ve vrcholné formě Eden Hazard, Romelu Lukaku, Yannick Carrasco nebo Toby Alderweireld, byla Belgie v roli černého koně oprávněně. Jenomže už poslední světový šampionát ukázal, že Belgie už nebude na úrovni, jako dříve. Většina hráč už nehraje, někteří pak jsou na úplně jiné úrovni, tak jako Lukaku nebo Carrasco. Kvalifikace sice dopadla celkem v pořádku a kouč Tedesco je rozhodně kvalitní, ale není úplně jeho vina, že Belgie se opět dostává do let krize. To je prostě smutný fakt a čekat se musí na nastupující generaci.

Romelu Lukaku

Kádr

Brankáři - Jedničkou by jednoznačně byl Thibaut Courtois. Dlouholetá obrovská opora ale pro zranění o Euro 2024 příjde a Tedesco musí hledat náhradu. Boj o jedničku to bude mezi Matsem Selsem, novou posilou Nottinghamu a Koenem Casteelsem, dlouholetou dvojkou. An jeden ale aktuálně příliš formu nemá, v kvaliifkaci pak byli celkem spolehliví oba. Na Courtois se ale nikdo nechytá. Za mě by však jedničkou měl být Thomas Kaminski. Podle mě letos jeden z nejlepších brankářů Premier League a obří opora Lutonu.

Thomas Kaminski

Obrana - Toby Alderweireld tu už sice není, ale Jan Vertonghen stále ano. Lgendární stoper, dnes tahoun Anderlechtu, odehrál 7 z 8 zápasů v kvalifikaci, dal i 1 gól a celkově byl obrovskou oporou. Vedle něj ale bude úplně nové jméno. Celou kvalifikaci s ním odehrál Wout Faes, na šanci čeká i Vertonghenův 20letý klubový kolega Debast. Z levého kraje pak nastupuje Arthur Theate, stoper Stade Rennes. Pravá strana s největší pravděpodobností bude patřit Castagnemu z Fulhamu. Složení obrany je v Tedescově případě dost předvídatelné.

Jan Vertonghen

Záloha - Belgie má v záloze skutečně dost na výběr. Hlavní hvězdou a tahounem samozřejmě bude Kevin De Bruyne, ten má místo jisté, ale okolo něj se to bude točit. Během jeho absence v kvalifikaci v záloze hrál kdekdo. Křídelníci Carrasco, Doku nebo dokonce útočník Openda, pak spousta defenzivních záložníků jako Onana, Mangala a Vranckx. Vedle De Bruyneho by však zě mě měl hrát Youri Tielemans. Stále asi nejkvalitnější záložník Rudých ďáblů po De Bruynem. Čekat na šanci bude určitě i generační talent Arthur Vermeeren.

Kevin De Bruyne

Útok - Na Romelua Lukakua můžeme mít názor jaký chceme, ale pravdou je proatě to, že v belgické reprezentaci dává gól za gólem už přes dekádu. V kvalifikaci na EURO 2024 vstřelil 14 gólů a byl suverénně nejlepším střelcem. Záda mu pak kryje Lois Openda s výbornou sezónou v Lipsku. Z křídla může hrozit zkušený Carrasco, nebo mladíci Doku a Bakayoko. V kvalifikaci ale zářil i Dodi Lukebakio. Ten 2 góly dal, na 3 další přihrál. Nenápadný hrdina, Klíčovou roli jakožto žolík však může mít i Leandro Trossard, křídelník Arsenalu.

Romelu Lukaku

David Suchý / fotbalportal.cz

Nejnovější články