Zpět na » Ostatní » Euro 2024: Co čekat od Rakouska?

Euro 2024: Co čekat od Rakouska?

Euro 2024: Co čekat od Rakouska? © iconsport.photo - Christoph Baumgartner

0

Líbilo se

19.04. - Euro 2024 už je za rohem. Do zahájení turnaje Mistrovství Evropy 2024 už nezbývají ani 3 měsíce, a my se tak začneme dívat po týmech, které se na turnaji představí, podíváme se na jejich kádr, ambice a na to, jaká jsou od nich očekávání. Tento turnaj nám podle jmen účastníků slibuje nevyzpytatelnou a skvělou podívanou. Co ale na turnaji předvedou Rakousko?

Historie

Rakousko se na Euru poprvé představilo v roce 2008 a to jen díky tomu, že tento turnaj samo pořádalo. Ačkoliv bylo vždy Rakousko bráno pro české fotbalisty jako taková ta meta, předveším pak před rozpadem Československa, mělo hráče jako Hans Krankl, který vlastnil Zlatou kopačku jako nejlepší střelec Evropy, dlouho tu nebyl tým, který by byl konkurenceschopný. Na posledních dvou turnajích už však Rakousko nechybělo. A není divu. Aktuálně už má Rakousko tým, s nímž je postup minimum. Na posledním Euru z toho bylo osmifinále.

Ivica Vastič

Ambice

Skupina není rozhodně jednoduchá. Rakousko je spíše dokonce outsiderem za Francií, Nizozemskem a i Polskem, kdy zejména souboj s Polskem může být klíčovým v boji o postup alespoň ze 3. místa tabulky, kdy však jednoznačně musí vyhrát, což platí i pro Polsko. Ačkoliv se Rakousko fotbalově stále zlepšuje, stále se nejedná o mužstvo, které by bylo vyloženě předurčeno k úspěchu, a tak to berou i lidé v mužstvu a fanoušci. Nic moc se nečeká. Stačit by všem měly dobré výkony, bojovnost a pohledný fotbal.

David Alaba

Aktuální situace

Rakousko je na tom výborně. Kvalifikační skupina sice nebyla úplně nejtěžší, ale reálně v ní bylo schopné držet krok s Belgií a Švédsko nechalo za sebou daleko v prachu. Belgie skončila první jen o jediný bod. Rozhodně na tom má svůj podíl i Ralph Rangnick, uznávaný kouč, který byl v jednu chvíli dokonce trenérem Manchesteru United. Po konci na Old Trafford přijal právě nabídku z reprezentace Rakouska. Rakousko hraje hezký, ofenzivní fotbal, má super hráče a je na tom nejlépe, jak kdy bylo. To je prostě realita.

Rakouský postup

Kádr

Brankáři - První 2 kvalifikační duely sice odchytal zkušený Heinz Lindner, ale od 3. zápasu už do branky nikoho jiného nepustil Alexander Schlager, jednička Salzburgu, kterou si můžou pamatovat Slávisti z Linzu. Takovou formu jako v Linzu nemá, ale kvalitní gólman to je. Lindner už v reprezentaci není, takže dvojkou je Patrick Pentz, kmenový gólman Bayer Leverkusen, aktuálně velká opora dánského Bröndby. Formou by si klidně zasloužil post jedničky. Třetím do party by mohl být 23letý Tobias Lawal z Linzu. Ten vzal místo po Schlagerovi, a je velkou oporou.

Alexander Schlager

Obrana - V prvních 3 zápasech kvalifikace se protočily 3 stoperské dvojice, a to rovnou 6 hráčů. Pro Rakousko je obrovská škoda, že Euro zřejmě nestihne největší hvězda a kapitán David Alaba. Obrana ale bude kvalitní i bez něj. Lienhart už přerostl Gintera ve Freiburgu, Danso je oporou Lens, jsou ti i borci jako Wöber, Daniliuc a nově i Querfeld, velký talent z Rapidu. Na pravém kraji by mohl a měl hrát Stefan Posch. Ten s Boloňou tlačí na Ligu mistrů a sám hraje skvěle. V dost zápaech tu hrál i záložník Seiwald, může tam i Laimer. Problém je levá strana. Tam musí být vždy nějaký stoper.

Kevin Danso

Záloha - Nejproduktivnějším rakouským hráčem byl v kvalifikaci Marcel Sabitzer z Dortmundu. Často ale nehrál ve středu, ale z kraje. Uprostřed by měl ideálně hrát Xaver Schlager s Konradem Laimerem. Bundesligová osa, výborní do defenzivy, zároveň s kvalitní rozehrávkou. Připraven je i Schlagerův kolega z Lipska Seiwald. Z Lipska je i hvězdný Christopher Baumgartner. Pozice číslo 10 v Rakousku neexistuje, takže hraje na krajích hřiště. Tam by měl hrát i rychlonohý Patrick Wimmer z Wolfsburgu. Víc hráčů tu dokáže zahrát více postů. Sen každého manažera.

Marcel Sabitzer

Útok - Marko Arnautovič už pozici v reprezentačním mužstvu pomalu ztrácí. V kvalifikaci to byl pouze náhradník a hráčů se na hrotu protočila spousta včetně takřka neznámých borců z domácí soutěže. Nejspolehlivější je ale Michael Gregoritsch, který dokáže zahrát na křídle i jako číslo 10. Za reprezentaci dal už 15 gólů. V minulém zápase, kdy Rakousko porazilo Turecko 6:1, s ním na hrotu hrál Baumgartner. Na Euro by mohl jet třeba Junior Adamu, kterému zatím nesedlo angažmá ve Freiburgu, nebo Maximilian Entrup, autor 10 gólů v této sezóně Tipico Bundesligy.

Michael Gregoritsch

David Suchý / fotbalportal.cz

Nejnovější články