Zpět na » Ostatní » Euro 2024: Srbsko čeká první Euro

Euro 2024: Srbsko čeká první Euro

Euro 2024: Srbsko čeká první Euro © iconsport.photo - Aleksandar Mitrovič

0

Líbilo se

15.04. - Euro 2024 už je za rohem. Do zahájení turnaje Mistrovství Evropy 2024 už nezbývají ani 3 měsíce, a my se tak začneme dívat po týmech, které se na turnaji představí, podíváme se na jejich kádr, ambice a na to, jaká jsou od nich očekávání. Tento turnaj nám podle jmen účastníků slibuje nevyzpytatelnou a skvělou podívanou. Co ale na turnaji předvedou Srbové?

Historie

Jako součást Jugoslávie Srbsko společně s dalšími zeměmi v prapočátcích evropských šampionátů patřilo mezi vůbec nejlepší mužstva. Byly z toho 2 stříbra. Vzhledem k problémů s rozpadem Jugoslávie ještě do roku 2002 Srbsko hrálo pod společnou vlajkou, následně jako Srbsko a Černá hora. Jako Srbsko poprvé zasáhlo do kvalifikace v roce 2008. Až do této kvalifikace však žádná nebyla úspěšná. Když se tak podíváme na srbské týmy za všechny ty roky, ať už zářil Nemanja Vidič, Zoran Tošič a další, nidko se na Euro nedostal.

Na Euro 1992 Jugoslávie nedojela

Ambice

Když se na srbský tým podíváme, je to skutečně našlapané mužstvo, ale to už dlouhá léta. Žádný úspěch tu nebyl. Tady je prostě něco hodně špatně. Asi žádná chemie, žádný trenér, který by dodal týmový duch jako Zlatko Dalič v Chorvatsku. Ambice jsou vysoké vždy. Čistě podle kádru by totiž Srbsko mohlo být černým koněm. Postup na prvním Euru je jasným cílem. Přes Dánsko by to jít mohlo, rozhodovat bude vzájemný souboj. Jugoslávské derby se Slovinskem by pak mělo být jasně v srbský prospěch. Otázkou je, jak to bude doopravdy.

Dušan Vlahovič

Aktuální situace

Srbsko se zvedá. Je škoda, že jsme na velkých turnajích neviděli ve vrcholné formě Krasiče, Vidiče, Matiče a další. Nyní už se tam ale dostává. Bylo na světovém šampionátu v Kataru, kde si samo prohrálo postup, nyní vyšlo i Euro. V kvalifikaci Srbsko skončilo druhé za Maďarskem, s nímž dvakrát prohrálo. To jen ukazuje, že Srbsko má před sebou ještě hodně dlouhou cestu. Zmiňuji to už poněkolikáté, ale Srbsko má opravdu skvostný tým, který se musí stmelit, a pak může reálně pomýšlet na dobrá umístění.

Srbsko jede na Euro poprvé

Kádr

Brankáři - V brance má Srbsko opravdu 3 skvělá jména a ať už bude jedničkou kdokoliv z nich, trenér Stojkovič nesáhne vedle. Jedničkou v Kataru i v celé kvalifikaci byl lídr a bratr hvězdného záložníka Vanja Milinkovič-Savič, gólman italského Turína. Je jasnou jedničkou. Jasná dvojka tu ale není. Je tu Predrag Rajkovič z Mallorcy, který byl před lety považován za obrovský talent a je tu také Djordje Petrovič, který se v létě přesunul do Chelsea a při zranění Roberta Sáncheze definitivně zabral pozci brankářské jedničky The Blues.

Vanja Milinkovič-Savič

Obrana - Navázat na odkaz Nemanjy Vidiče je těžké. Stále ale Srbové mají tvrdé a vysoké obránce, kterých by se soupeři měli bát. Ale zase ta souhra. Ve stoperské trojici je oporou Nemanja Gudelj, vedle kterého by měl nastupovat Nikola Milenkovič z Fiorentiny s nadějným Strahinjou Pavlovičem, hvězdou Salzbrugu. Talentu na rozdávání pak má i Strahinja Erakovič ze Zenitu. Ruskou ligu hraje i Srdjan Babič, bývalý kapitán španělské Almerie. Jako wingback hraje v drtivé většině zápasů Filip Kostič, na druhé straně Andrija Živkovič. Náhradníky zkušení Gajič a Mladenovič.

Nemanja Gudelj

Záloha - Záloha je velkou silnou stránkou srbského nároďáku. Největší hvězdou je tu Sergej Milinkovič-Savič, který se přesunul z Lazia do Saudské Arábie. Vedle něj ale není žádný stály člen záložní řady. Hrál tu i Gudelj. K dispozici má Stojkovič i Sašu Lukiče z Fulhamu, Ivana Iliče z Turína, a také tu jsou borci z domácí soutěže, kteří dodají další špetku agresivity a vášně, která je poznávacím znamením srbského reprezentačního musžtva. Někdy jí je ale až příliš. Na šanci bude čekat i srbská budoucnost Lazar Samardžič.

Sergej Milinkovič-Savič

Útok - Aleksandar Mitrovič vystřílel Srbsku postup na světový šampionát, nyní to stejné s Eurem. Za národní mužstvo má v 29letech odehráno už 89 zápasů a dal brutálních 57 gólů. V kvalifikaci dal gólů 5. Čeká se ale na to, až se vedle něj dokáže prosadit i Dušan Vlahovič z Juventusu. Když pošlapou oba dva, soupeři se mají na co těšit. Na podhrotu kapitán Dušan Tadič, k dipsozici i Luka Jovič z AC Milán. To je skutečně velké síla, kterou Srbsko disponuje. Na posledním srazu hrál i 20letý talent Samed Bazdar.

Aleksandar Mitrovič

David Suchý / fotbalportal.cz

Nejnovější články