Zpět na » Ostatní » Euro 2024: Bouchne znovu dánský dynamit?

Euro 2024: Bouchne znovu dánský dynamit?

Euro 2024: Bouchne znovu dánský dynamit? © iconsport.photo - Napodobí Dánsko minulý úspěch?

0

Líbilo se

14.04. - Euro 2024 už je za rohem. Do zahájení turnaje Mistrovství Evropy 2024 už nezbývají ani 3 měsíce, a my se tak začneme dívat po týmech, které se na turnaji představí, podíváme se na jejich kádr, ambice a na to, jaká jsou od nich očekávání. Tento turnaj nám podle jmen účastníků slibuje nevyzpytatelnou a skvělou podívanou. Co ale na turnaji předvedou Dánové?

Historie

Dánsko je v rámci Eura spojené především s rokem 1992. Dánsko původně ani nemělo na turnaj jet. Jenomže válka v Jugoslávii zapříčinila, že jejich reprezentace na Euro nejela a Dánsko dostalo povolávací rozkaz na poslední chvíli. Spousta hráčů musela rušit dovolenou. A výsledkem byl legendární dánský triumf. Už o 8 let dříve pak Dánsko skončilo v penaltovém rozstřelu v semifinále, v roce 1964 prohrálo boj o bronz. Za poslední roky byl suverénně největším úspěchem postup do semifinále posledního Eura, kdy Dánové vyřadili i naše reprezentanty.

Euro 1992

Ambice

Dánové jsou z posledního Eura namlsaní. Jak se ukázalo, Dánsko má ohromnou mentální sílu. Hned v prvním zápase zkolaboval nejlepší hráč Eriksen, ale tým se semknul a i bez něj to dotáhl sakra daleko. Ambicí je jednoznačně postup ideálně přímo z druhého místa. Anglii budou chtít vrátit semifinálovou porážku z minulého Eura, proti kádrově silnému Srbsku, které je ale slabé mentálně a Slovinsku by to mělo jít a Dánové klidně mohou zopakovat úspěch z roku 2021. Fanoušci toho neočekávají úplně málo.

Euro 2020

Aktuální situace

Po Euru 2020 se čekalo, že Dánové se předvedou i na světovém šampionátu v Kataru. Tam ale dobře nehrálo, nebyly z toho ani výsledky, a tak přišel konec už ve skupině, kdy místo sebe do play-off pustili Austrálii. Pro Dánsko to byla skutečně silná rána. Kvalifikace pak byla také rozporuplná. Byl z toho sice postup z 1. místa, ale prohry s Kazachstánem nebo Severním Irskem se prostě neberou lehce. Roli tu určitě hrálo podcenění. Na Euru už to bude jiné. Dánové mají zkušený kádr v kombinaci s nadějnými mladíky v čele s kanonýrem Hojlundem.

Kvalifikaci Dánsko vyhrálo

Kádr

Tým - U triumfu v roce 1992 byl Peter Schmeichel. Na posledním Euru byl až do semifinále oporou jeho syn Kasper. Pro něj bude toto Euro posledním velkým turnajem, jelikož se blíží konci kariéry. V kvalifikaci do branky nepustil nikoho jiného. Se zápasovým hodnocením se však ani jednou nedostal do zelených čísel. Nebylo to dobré. Body Dánům získávali jiní. Když se budeme bavit o momentální kvalitě, jedničkou by měl být Fredrik Ronnow. Obrovská opora Unionu Berlín má za reprezentaci odchytáno jen 9 zápasů. Trojka Mads Hermanse, opora Leicesteru, ještě nechytal vůbec.

Kasper Schmeichel

Obrana - I tady má kouč Hjulmand k dispozici obří zkušenosti v podobě Simona Kjaera. 131 zápasů je nejvíce, co kdy kdo za Dánsko odehrál. V posledních zápasech hráli Dánové na 3 stopery, přičemž vedle Kjaera musí hrát Andersen s Christensenem. Ti jsou od ostatních odskočení, ačkoliv zejména od Victora Nelssona se čekaly velké věci. Na posledních turnajích pak o sobě hodně dával vědět krajní bek Maehle. Ten strany točí. Pokud bude hrát napravo, hrát může nalevo 20letý Kristiansen, pokud obráceně, k dispozici je Roerslev Rasmussen z Brentfordu nebo zkušený Stryger Larsen.

Simon Kjaer

Záloha - Za Kjaerem je v tabulce rekordních hráčů Christian Eriksen. Pro něj se poslední Euro změnilo v horor a nyní je připraven na velký návrat. Vedle něj bude hrát Hojbjerg, přestože v Tottenhamu ztratil svojí pozici. Na záměrech Hjulmanda pak bude záležet, jestli je doplní jeho jmenovec Morten, hvězda Sportingu, Christian Norgaard, dnes už legenda Brentfordu, kdy jde to stejné říct i o Jensenovi. Ale pozor. Kartami může zamíchat i Matt O´Riley, hvězda Celticu, který toho zatím za reprezentaci moc neodehrál, ale čeká ho přestup do Premier League. Velký příslib.

Christian Eriksen

Útok - Možností tu má Hjulmand spoustu, ale možná až příliš tlačí na pilu. Dávat Jonase Winda, 190centimetrového kanonýr na křídlo je prostě šílené. To by ale mohl vyřešit právě systém bez křídel se 2 útočníky, kdy jedním musí být Rasmus Hojlund. Talent z Manchesteru United dal v kvalifikaci 7 gólů. Wind dal 3 a na 3 také přihrál. Bude tu i Mohammed Daramy z Remeše, který je sice spíše křídelník, ale jeho rychlost může výrazně pomoci pří příchodu z lavičky. Pokud se na křídla hrát bude, bude tu šance pro Dreyera, hvězdu minulého Eura Damsgaarda nebo pro Lindströma, jenž se zatím nechytil v Neapoli.

Rasmus Hojlund

David Suchý / fotbalportal.cz

Nejnovější články