Zpět na » Ostatní » Euro 2024: Příjde maďarský zázrak?

Euro 2024: Příjde maďarský zázrak?

Euro 2024: Příjde maďarský zázrak? © iconsport.photo - Szábolcs Schön, Rolland Sallai, Loic Nego a Dominik Szoboszlai

0

Líbilo se

08.04. - Euro 2024 už je za rohem. Do zahájení turnaje Mistrovství Evropy 2024 už nezbývají ani 3 měsíce, a my se tak začneme dívat po týmech, které se na turnaji představí, podíváme se na jejich kádr, ambice a na to, jaká jsou od nich očekávání. Tento turnaj nám podle jmen účastníků slibuje nevyzpytatelnou a skvělou podívanou. Co ale na turnaji předvedou Maďaři?

Historie

Maďarsko bylo dříve v 50. letech fotbalovu velmocí. Puskas, Hidégkuti, Sándor Kocsis, později Florian Albert. Obrovská jména světového fotbalu a velké ikony. Jenomže pak přišel obrovský maďarský úpadek a až donedávna Maďarsko nebylo schopno vyprodukovat jediného fotbalistu světové úrovně. Výsledky jsou výmluvné. V roce 1964 z toho byl bronz, 1972 čtvrté místo, ale pak na účast Maďaři čekali až do roku 2016, kdy zázrak v teplácích Gábor Király vychytal postup do osmifinále. Maďarsko se ale dále dokázalo kvalifikovat na 2 další turnaje.

Gábor Király

Ambice

Než o nějakých ambicích, u Maďarska můžeme mluvit spíše o chuti o překvapení, podobně jako v roce 2016, kdy zaujal tehdy už 40letý gólman Gábor Király a byl z toho postup do osmifinále. Skupina není jednoduchá, ale to v pozici Maďarů není žádná skupina. Každopádně houževnatost a týmový duch mohou pozlobit Skoty i Švýcary a postup alespoň ze 3. místa vůbec nemusí být nereálný. Maďarsko může být černým koněm skupiny. Bude však potřebovat zapojení celého týmu, nejen největších hvězd.

Maďarsko na Euru 2020

Aktuální situace

Maďarsko se na Euro 2024 dostalo z vrcholu své skupiny, kdy za sebou nechalo třeba i Srbsko. Druhým dechem však musíme dodat, že ve skupině kromě výborného, ačkoliv nešlapajícího, týmu Srbska byla Černá Hora, Litva a Bulharsko. To jsou prostě soupeři, přes něž musíte postoupit ať se děje cokoliv. Maďarsko to zvládlo výtečně. Situace v kádru je potom celkem dobrá. Co se největších postav týče, je to mix zkušeností a velkého talentu. Osobně si myslím, že Maďarsko má tým na podobné úrovni, jako naše reprezentace. Ukázal to i vzájemný duel.

Barnabas Varga

Tým

Brankáři - Pro Maďary je super zprávou to, že po dlouhém zranění se vrátil Peter Gulácsi, a co víc, Blaswicha, jenž ho v Lipsku nahradil skvěle, posadil zpět na lavičku a i na Euru by měl být jedničkou, stejně jako v roce 2021. Celkově má Maďarsko v bráně zkušenosti a jistotu. Je tu 35letý Dibusz z Ferencvárose a na šanci už z minulých srazů čeká 26letý Balász Tóth, který odvádí skvělou práci v MOL Vidi. Aby ale napodobili to, co předváděl Király v roce 2016 ve Francii, musí se dostat do skutečně životní formy.

Peter Gulácsi

Obrana - I v řadě před Gulácsim je výrazná stopa z Lipska, a to díky Willimu Orbánovi. Ten sice na mládežnické úrovni reprezentoval Německo, ale od roku 2018 hraje za Maďarsko a je největší oporou defenzivy. Vedle něj povětšinou nastupuje jeho bundesligový kolega Atilla Szalai, kterému po přestupu do Německa forma klesla, ale pro Maďarsko je nadále klíčový. Stoperské trio uzavírá zkušený Ádam Lang. Loic Nego pak hraje jakožto pravý wing-back, na levé straně zase nastupuje Milos Kerkez, obrovský talent hájící barvy Bournemouthu. Na šance čeká i Botond Balogh z italské Parmy, 21letý stoper.

Willi Orbán

Záloha - Záložní trio, které Maďarsko využívalo prakticky v každém kvalifikačním duelu, to je bývalý supertalent Ádam Nagy, naturalizovaný Callum Styles ze Sunderlandu a samozřejmě kapitán a největší hvězda mužstva Dominik Szoboszlai. Se 4 góly a 4 asistencemi nejlepší hráč maďarské kvalifikace, a nejlepší maďarský fotbalista od dob Floriana Alberta v 60. letech. I na Euru 2024 se bude spoléhat na něj. Toto trio většinou vedle Szoboszlaie doplňuje další hvězda v podobě Rollanda Sallaie z Freiburgu nebo Daniel Gázdag hrající MLS.

Dominik Szoboszlai

Útok - Maďarsko už se nespoléhá na střelce 54 bundesligových gólů Adama Szalaie, ale pořádná kladiva do útoku tu jsou a to z domácích zdrojů. 4 góly v kvalifikaci dal Barnabas Varga, střelec 18 gólů z 19 zápasů za Ferencváros, záda mu kryje i Martin Adam, hráč jihokorejské nejvyšší soutěže, jenž dal v maďarské nejvyšší soutěži v sezóně 2021/22 až 31 gólů. Tuto dvojici doplní jeden z mladíků. Buď se bude jednat o 23letého Kevina Csobotha z Ujpesti, nebo Andrase Nemetha, jenž pravidelně, avšak bez gólů, hraje 2. Bundesligu v Hamburku.

Martin Adam

David Suchý / fotbalportal.cz

Nejnovější články