Zpět na » Ostatní » Brankáři Premier League si rukavice potírají vazelínou, pravidla jim to ale nezakazují

Brankáři Premier League si rukavice potírají vazelínou, pravidla jim to ale nezakazují

Brankáři Premier League si rukavice potírají vazelínou, pravidla jim to ale nezakazují © iconsport.photo - André Onana

1

Líbilo se

07.04. - V průběhu nedělního utkání mezi Manchesterem United a Liverpoolem hosté zaznamenali v prvním poločase celkem 15 střel na branku kamerunského brankáře. Do sítě si našla cestu ale pouze jedna a fanoušci se ptají, zda je nějaká spojitost mezi brankářským uměním Andre Onany a vazelínou, kterou si během zápasu mazal rukavice. Je to vůbec legální? IFAB se staví k záležitosti neutrálně a brankář Manchesteru United není jediným hráčem, který vazelínu používá.

Kamerunský brankář Andre Onana, měl mezi třemi tyčemi Manchtesteru United v nedělním utkání s Liverpoolem plné ruce práce. Zasahovat musel hned proti 15 střelám a nebýt nevídaného štěstí a trochu laxního přístupu hostí, asi by už týmy do druhého poločasu ani nemusely nastupovat.

Televizní kamery si ovšem v jednu chvíli všimnuly podivného chování bývalého brankáře Inter Milán, který si v době, kdy míč nebyl ve hře, namazal rukavice vazelínou. Přestože lidé z blízkého okolí kamerunského brankáře popírají, že se nejedná o vazelínu, ale jen o speciální krém, není Andre Onana prvním ani posledním hráčem, který si tímto způsobem zlepšuje přilnavost rukavic.

Bizarní taktiku již dříve obhajoval brankář Coventry, Ben Wilson, v rozhovoru s bývalým brankářem anglické reprezentace, Benem Fosterem. „Spousta brankářů si v dnešní době maže rukavice vazelínou a i já na to nedám dopustit. První hráč, který to kdy dělal, byl Joe Hart na Mistrovství světa v Brazílii 2014. A ve hře je to znát, ten rozdíl je neuvěřitelný. Těžko se to vysvětluje, ale kdybychom byli na tréninku, poznal bych, kdo z brankářů má na rukavicích vazelínu, protože jakmile chytíte míč, máte lepší přilnavost.“

Průkopníkem metody vazelína byl Joe Hart

V roce 2022 Joe Hart přiznal, že ho s touto technikou obeznámil Kasper Schmeichel. „Skončil jsem u Umbra a před sezónou jsem zkoušel nové rukavice, když začala kolovat tahle fáma o vazelíně. Říkal jsem si, že to nemůže přece fungovat, ale Kasper mi řekl, abych si na rukavice namazal vazelínu a už jsem nikdy nechtěl chytat bez ní.

Znám kluky, kteří ze zásady vazelínu používat nechtějí a pak je vidíte na tréninku, jak jdou k míči a otírají si do něj rukavice, aby je také měli namazané,“ dodal Joe Hart, který před sezónou oznámil, že je jeho poslední v profesionálním fotbale. I po něm se ale bude prohánět po hřištích mnoho brankářů, minimálně do doby, kdy někdo nezmění pravidla. Ta současná totiž říkají, že žádný zákaz o používání vazelíny neexistuje, ani v Anglii, ani v jiných státech.

Andrea Suttnerová / fotbalportal.cz

Nejnovější články