Zpět na » Ostatní » Euro 2024: Kdo stále bojuje o postup?

Euro 2024: Kdo stále bojuje o postup?

Euro 2024: Kdo stále bojuje o postup? © iconsport.photo - Robert Lewandowski

0

Líbilo se

19.03. - Ačkoliv drtivá většina týmů už má postup na Euro jistý, stále nám tu v základních skupinách zbývají 3 místa, jenž obsadí celky z baráže, které se nejlépe poperou s barážovým play-off, hraném na 2 kola, semifinálová a finálová. O koho jde, kdo má největší šance na postup, a kdo může jít do naší skupiny a doplní Turecko a Portugalsko jako náš soupeř?

Skupina D

Jednou z nejtěžších skupin, která byla nalosována, je skupina D, v níž je zatím Nizozemsko, Rakousko a také vicemistr světa z Francie, jemuž se poslední Euro nevyvedlo. Kdo tuto skupinu doplní?

Wales - Finsko

Na Euru 2016 Wales žil svou vlastní pohádku. Gareth Bale a Aaron Ramsey ve vrcholné formě, hráči jako Joe Allen nebo Ashley Williams. Všechno zapadlo skvěle. Přišel ale welšský úpadek a ačkoliv na turnaje kvalifikace zvládá, úspěchy tu moc nejsou. Soupeřem Walesu bude Finsko v čele s kanonýrem Pukkim, který ale v této kvalifikaci rovnou 5x asistoval. Hrát se bude ve Walesu, o to to bude pro Finy těžší. Je to ale celkem kvalitní mužstvo, jenž může překvapit. Nestabilní Wales bez lídra Balea je překonatelný soupeř.

Polsko - Estonsko

Náš soupeř ze základních skupin je největším favrotiem na to, aby se v základní skupině D objevil. Fernando Santos už u kormidla není, aktuálně je polským koučem Probierz, jenž za poslední 3 zápasy kvalifikace posbíral 5 bodů. Taky nic moc. Pro Estonce, kteří se budou snažit o historický úspěch v podobě postupu na závěrečný turnaj bude tohle ohromně těžký úkol. Když se stane zázrak a postoupí přes Polsko, s Walesem nebo Finskem to bude potřebovat dalš fotbalovou pohádku. V kvalifikaci mělo Estonsko skóre 2:22 a uhrálo jediný bod.

Robert Lewandowski

Skupina E

Nevyzpytatelná skupina, která nás bude zajímat především díky nalosování našich slovenských bratrů, jenž by si měli poradit s Rumunskem a ideálně odolat Belgii, která v Kataru ukázala, že zlatá generace už odchází a v týmu není dobrá atmosféra.

Bosna a Hercegovina - Ukrajina

Pro Slovensko by bylo směrem k Euru nejlepší, kdyby postoupila Bosna a Hercegovina. S nestárnoucím kanonýrem Džekem si totiž Slováci v kvalifikační skupině dokonale poradili a i na hlavním turnaji by byli velkým favoritem. Očekává se ale spíše postup Ukrajiny, které roste skvělá nová generace, která bude za pár let prohánět velké evropské fotbalové země. Ať už myslíme na Mudryka, Lunina, Sudakova nebo Bondarenka, Ukrajina má prostě sílu a bude myslet na postup. Je favoritem i vzhledem k tomu, kdo se proti ní může postavit dále.

Izrael - Island

Pokud mluvíme o tom, že skvělá generace roste Ukrajině, Izrael je na tom podobně. Oscar Gloukh válí za Salzburg, gólmana Peretze si v létě vyhlédl Bayern Mnichov a na Euru U21 mladí Izraelci ukázali sílu, stejně tak na dřívějších turnajích mladších kategorií. Tito hráči už povětšinou nastupují i za A-mužstvo. Naproti bude Island, který už má to nejlepší rozhodně za sebou. Na Euru 2016 způsobil senzaci, ale to už dnes nemůžeme čekat, ačkoliv to je díky své fyzické připravenosti stále nebezpečný soupeř. Spoléhá se nyní hlavně na generační talent Hlynssona z Ajaxu.

Mykhailo Mudryk

Skupina F

Tady nás to zajímá úplně nejvíce, protože jde o skupinu, která bude naše. V ní se střetneme s Portugalskem a Tureckem, ale na svého třetího soupeře si ještě musíme počkat. Kdo má největší šance?

Gruzie - Lucembursko

Zdánlivě nezajímavé střetnutí, ale dovolím si vás vyvézt z omylu. Stejně jako Ukrajina nebo Izrael, i Gruzii roste skvělá generace, jenž se předvedla i na domácím Euru U21. Největší hvězdou je samozřejmě Khvicha Kvaratskhelia, ale není to jen o něm. Je tu Mamardashvili, Sazonov a další. Na druhé straně je tu Lucembursko, které v kvalifikaci uhrálo dost solidní průměr 1,7 bodu na zápas a za sebou nechalo třeba Island nebo Bosnu a Hercegovinu. O jasnou záležitost, jak se na první pohled může zdát, skutečně nepůjde.

Řecko - Kazachstán

V létě to bude 20 let od momentu, kdy přišel historický řecký úspěch na evropském šampionátu 2004, kdy Řekové brali zlato, v semifinále porazili i rozjetý český tým. S Řeky jsme se střetli i v roce 2012. V kvaliifkaci za sebou nechalo Gibraltar a především pak Irsko, které na turnaj moc chtělo. Proti Kazachstánu bude velkým favoritem, ačkoliv právě Kazaši proti Dánsku ukázali, že také dovedou pozlobit. Stejně jako Fini měli ve skupině 18 bodů a i pro nestabilní Řecko, ačkoliv s dobrým mužstvem, může být Kazachstán nepříjemným soupeřem.

Khvicha Kvaratskhelia

David Suchý / fotbalportal.cz

Nejnovější články