Zpět na » Ostatní » Pravděpodobná Šilhavého destinace láká turisty a bohatne z ropy. Sport a fotbal to mají v Ománu těžší

Pravděpodobná Šilhavého destinace láká turisty a bohatne z ropy. Sport a fotbal to mají v Ománu těžší

Pravděpodobná Šilhavého destinace láká turisty a bohatne z ropy. Sport a fotbal to mají v Ománu těžší © iconsport.photo - Ománská reprezentace v zápase s Thajskem

1

Líbilo se

31.01. - NEPŘEHLÉDNĚTE Poté, co se vyrojily zprávy o budoucím působišti bývalého reprezentačního kouče Jaroslava Šilhavého, který by měl zakotvit na Blízkém východě, si pojďme samotný Omán představit. Nová destinace profituje z turistického ruchu a těžby ropy, Ománci na druhou stranu nejsou typicky sportovním národem. Fotbal se zde sice těší velké oblibě, zdejší historické kořeny však nejsou pevně zakořeněny, vždyť tamní svaz vznikl až v roce 1978.

Omán, oficiálním názvem Sultanát Omán je arabský stát ležící v jihozápadním cípu Arabského poloostrova, který omílá břehy Arabského moře a Ománského zálivu. Sousedí se třemi zeměmi: se Spojenými arabskými emiráty, Saúdskou Arábií a Jemenem. Monarchie se postupem času stala oblíbeným cílem turistů, které láká zdejší moře a přírodní krásy. Omán spadá do kategorie středně rozvinutých ekonomik a těží hlavně z příjmů ropy a zemního plynu. Hlavním městem je metropole Maskat. Počet obyvatel se pohybuje okolo 4,8 milionu.

Tamní fotbalové poměry

Ománská fotbalová federace byla založena v roce 1978. O dva roky později se svaz připojil do struktur FIFA a asijské fotbalové konfederace. Přestože je arabská země součástí těchto organizací poměrně krátce, fotbal se zde těší v rámci sportovních odvětví největší popularitě. Vyjma něj si Ománci libují ve sledování kriketu. V roce 2010 došlo kupříkladu i ke vzniku ománské hokejové reprezentace.

Vraťme se ale zpět k nejpopulárnějšímu míčovému sportu. V arabském sultanátu existuje profesionální fotbalová liga se 12 účastníky. Její kvalita však nedosahuje úrovně sousedních zemí, jako je například Katar či Saúdská Arábie. Mezi přední mužstva soutěže patří klub Al Seeb z předměstí hlavního města Maskatu, zvuk má rovněž celek Dhafár z města Salalá.

Ománský národní tým se řadí na 74. místo v žebříčku FIFA, což je zhruba na úrovni Severního Irska nebo Izraele. Dva sousedé z Perského zálivu zaujímají vyšší pozice, Saúdské Arábii patří 56. příčka a Spojeným arabským emirátům 64. pozice. Níže se krčí pouze Jemen na 152. místě.

Jednu z největších legend ománské reprezentace představuje Emad Al-Hosni, jenž v dresu své země nastřílel 38 gólů, což jej řadí na 2. místo v historických tabulkách. Stal se také jedním z mála tamních fotbalistů, kteří odešli za fotbalem do Evropy, sám Al-Hosni působil v belgickém Charleroi SC. Díky svému fotbalovému umu se dočkal přezdívky „ománský Messi“. Mezi současné opory patří Salaah Al Yahyaei a kapitán Harib Al Saadi.

Dominik Pánek / fotbalportal.cz

Nejnovější články