Nepřihlášen

Nepřihlášen

Zpět na » Ostatní » Ivan Hašek a jeho působení v posledních 15 letech? Trochu kostrbaté fungování v arabském světě

Ivan Hašek a jeho působení v posledních 15 letech? Trochu kostrbaté fungování v arabském světě

Ivan Hašek a jeho působení v posledních 15 letech? Trochu kostrbaté fungování v arabském světě © @fotbal.cz/FAČR - Ivan Hašek

3

Líbilo se

08.01. - NEPŘEHLÉDNĚTE Ivan Hašek se po téměř patnácti letech opět vrátil k trénování České reprezentace. Jakými angažmá si prošel během této doby a jaké v nich slavil úspěchy? Strávil je zejména v arabském světě, ale vyzkoušel si i jednu asijskou reprezentaci.

Po přibližně tříměsíčním angažmá v roli trenéra kandidoval v roce 2009 na předsedu ČMFS (předchůdce dnešního FAČR). Na tuto pozici rezignuje po necelých dvou letech a vrací se zpět k trénování. Konkrétně k jeho angažmá v arabském světě.

Odvolán, odvolán, odvolán

V roce 2011 přebírá saúdskoarabský profesionální fotbalový klub Al Ahli Dubaj, kde už působil v letech 2007 - 2009. Na místě vydrží pouze čtyři a půl měsíce. Je odvolán po prohře ve finále v Gulf Champions League proti Al Shababu. V dané sezóně nedosáhl tým očekávaných výsledků, přestože angažoval i několik Brazilců v čele se střelcem Grafitem z bundesligového VfL Wolfsburg.

Posléze přechází ke konkurenčnímu týmu Al-Hilál. Jedná se o nejúspěšnější tým v Saudi Professional League. Získal v ní 18 titulů a slavil i další řadu úspěchů. V roce 2023 do jejich řad přišli Kalidou Koulibaly, Rúben Neves či Sergej Milinković-Savića také Neymar. Ani tam ovšem Ivanu Haškovi pšenka v roce 2012 nekvetla. Sice se dostal do čtvrtfinále asijské Ligy mistrů, ale protože měl smlouvu podepsanou pouze na pět měsíců, ten samý rok v něm končí.

Po určité pauze přebírá v červnu 2014 Qatar SC. Ani tentokrát ovšem nemá jeho angažmá dlouhého trvání. Po pouhých dvou kolech, kdy jeho tým schytal debakl od Lechwiji a 1:3 od Al Ahlí, je odvolán z funkce.

V prosinci téhož roku (2014) tak nastupuje k dalšímu týmu Spojených arabských emirátů Al-Fujairah. V něm trénuje až do března 2016. Po sérii špatných výsledků je ovšem opět odvolán.

V prosinci roku 2016 jeho trenérských služeb využívá Emirates Club. Nenechal se tak odradit několikerým odvoláním a opět naskakuje do fotbalu ve své oblíbené soutěži. Žel bohu na konci října roku 2017 (po cca 10 měsících) přichází jeho konec ve funkci. Vedení s ním došla trpělivost, když v nové sezóně čtyřikrát prohrál a v šesti zápasech získal jen čtyři body. Nutno ovšem podotknout, že tým sužovaly zranění a absence.

Střídání Diega Maradony

V květnu 2018 se opět vrací do Al-Fujairah, kde je více než dva roky. Na trenérské lavici zde přitom vystřídal slavného Diega Maradonu, který shodou okolností umírá ve stejném roce, kdy tento klub Hašek opouští. Píše se rok 2020. Jedná se o jedno z jeho úspěšnějších a delších angažmá.

Libanonská reprezentace

V červenci 2021 přebírá český trenér Libanonskou reprezentaci. Cíl je jasný. Dostat se alespoň do play-off o mistrovství světa v Kataru. Bohužel není splněn. Přesto prý byli s jeho prací v Libanonu spokojení. Dokonce mu nabízejí prodloužení smlouvy. Ivan Hašek si ovšem už v roce 2022 myslí na Českou reprezentaci. Rád by vystřídal Jaroslava Šilhavého. To se mu tehdy ještě nedaří. O jeho služby se ovšem zajímalo i Slovensko nebo Slovan Bratislava.

Nový začátek?

Zásadní zlo však přichází až v lednu roku 2024, tedy po necelých dvou letech od konce v Libanonské reprezentaci (březen 2022). Je jmenován do funkce hlavního trenéra České reprezentace a začíná tak nejen jeho nová éra. Snad tedy bude delší a úspěšnější než jeho fungování v arabském světě. Cíle jsou jasné - uspět na Euru 2024 a kvalifikovat se na mistrovství světa v roce 2026.

Lukáš Loužecký / fotbalportal.cz

Nejnovější články