Zpět na » Ostatní » Ščasná: Ženský fotbal směřuje kupředu

Ščasná: Ženský fotbal směřuje kupředu

2

Líbilo se

17.10. - Na nedávném mistrovství světa žen ve fotbale, pořádaním v Číně, se finálový duel zapsal do historie. Jednak Brazilky hrály poprvé ve finále turnaje, ale hlavně Němky jako první tým dokázaly obhájit trofej z předešlého šampionátu. Na téma MS jsme exkluzivně vyzpovídali Pavlínu Ĺ časnou, nejlepší českou fotbalistku posledních let.

Jak moc jsi sledovala nedávné mistrovství světa žen ve fotbale?
Samozřejmě jsem si MS nenechala ujít a sledovala jsem ho se vším všudy. Ať už to byly celé zápasy živě či ze záznamu v televizi, videa s nejzajímavějšími momenty jednotlivých zápasů na fifa.com nebo rozsáhlé reportáže na švédských, německých a amerických serverech.

Překvapilo tě, že tým USA získal bronzové medaile?
Ani mě to moc nepřekvapilo, protože většina hráček reprezentace minimálně dva roky prakticky nehrála žádnou ligovou soutěž. Je tam totiž zavedený takový systém, kdy hráčky společně hráví velkou část roku v tréninkovém kempu, maximálně hrají přátelská, kvalifikační či jiná utkání na různých turnajích a připravují se tak na velké sportovní akce typu MS a OH. Sama jsem byla zvědavá, ak se s tím na MS vypořádají, ale přiznám se, že přestože sem čekala, že přijedou především fyzicky velmi dobře připravené, na titul jsem jim moc nevěřila. A byť samotné Američanky dopředu již tradičně velice sebevědomě proklamovaly, že si jedou pro zlato, nakonec - podle mého názoru zaslouženě - "pouze" obhájily svůj bronz z roku 2003.

Co říkáš na finálovou účast Brazílie? Před mistrovstvím málokdo očekával, že se Brazilky probojují až takhle daleko.
Vzhledem k tomu, že se Brazilky do finále MS probojovaly poprvé v historii, se to za překvapení považovat může, ale kdo se orientuje v ženském fotbale, mohl jejich úspěch očekávat. A to především díky Martě! Marta Viera da Silva je totiž jednoznačně nejlepší hráčka světa! I jejich triumf a především předváděná hra na Panamerických Hrách pasovala Brazilky do role favoritek MS. Ovšem způsob, jakým přehrály v semifinále Američanky, třebaže to bylo tak trochu i díky neoprávněnému vyloučení jedné z Američanek, musel překvapit snad každého.

Ăšspěch Němek tě asi nepřekvapil?
Němky také příliš nepřekvapily. Na MS se dokázaly takticky i fyzicky výborně připravit, navíc neměly výraznější problémy zdravotního rázu a v poklidu si došly pro zlaté medaile. Kromě finálového zápasu s Brazílií to vypadalo, že se na titul ani moc nenadřely, ale zdání samozřejmě klame. Především přípravné kempy Němek prý byly velmi náročné, ale evidentně se jim vyplatily. Němky celý turnaj nedostaly gól, dokonce ani od Marty, a to svědčí o jejich velmi dobře takticky zvládnuté hře. Navíc se do jejich týmu zapracovalo dost mladých hráček, což je obrovské plus pro budoucnost.

Němky jako první obhájily titul mistryň světa. Myslíš, že mají dostatečně tak kvalitní zázemí a hráčskou základnu jak třeba zmínil při spolukomentování finálového zápasu pro Českou televizi trenér českého reprezentačního týmu a Sparty Dušan Žovinec, aby mohly pomýšlet za čtyři roky na hattrick?
Jednoznačně ano. Jak uz jsem říkala, do jejich kádru bylo zapracováno dost mladých hráček, dokonce i tři do základu a všechny tři odehrály výborný turnaj. Navíc sbírají úspěchy snad ve všech věkových kategoriích, takže mají rozhodně z čeho brát!

Hrála jsi jak v Německu, kde je ženský fotbal populární, tak i v USA, kde byla profesionální ženská liga. Jak bys oba ty státy srovnala podle jejich pohledu na ženskou kopanou?

V Německu se sice už pohled na ženský fotbal mění, především díky úspěchům reprezentace, přesto je fotbal pro mnoho lidí stále považován za sport především pro kluky. Naopak v Americe je fotbal brán jako sport spíše pro holky. Je to paradox, ale převažují fotbalistky nad fotbalisty.

Populární je ženský fotbal i ve Ĺ védsku. Jak je to tam, ve srovnání třeba právě s tím Německem?
Skandinávci se v tomto blíží spíše Americe. Pro kluky je hokej, pro holky fotbal. Není to samozřejmě pravidlo, ale nikoho zde nepřekvapí, když slyší, že holka hraje fotbal. Běžně tu vídávám hrát fotbal děti na plácku. A mezi nimi třeba tři kluci a pět holek. Také v televizi je ve Ĺ védsku věnován stejný prostor jak mužskému, tak ženskému fotbalu, ať už se jedná o ligu, reprezentaci nebo evropske poháry. V Německu v tomto kupodivu dost zaostávají.

Je dobře, že se kromě ženského fotbalu ve Skandinávii, Německu a USA vzmáhá ženská kopaná i jinde? Ať již v Brazílii, čehož je důkazem právě finálová účast brazilského týmu na MS a také atraktivní hra předváděná po celý šampionát, nebo třeba Anglie, kde je toho důkazem zase naopak vítězný tým UEFA Women's Cupu, londýnský Arsenal?

Rozhodně, ženský fotbal udělal za posledních pár let obrovský skok dopředu a to na celém světě. Jak v množstvi fotbalistek potažmo týmů, tak i ve kvalitě a předváděné hře. Samozřejmě se moc nedá srovnávat mužský a ženský fotbal, stejně jako se nedá srovnávat mužský a ženský basketbal, volejbal nebo i jednotlivé atletické výkony..., ale myslím si, že dnešní špičkový ženský fotbal může být i pro fanoučky a znalce mužského fotbalu velice atraktivní a to nejen po té vizuální, ale i fotbalové stránce (usmívá se).

Znáš některé z fotbalistek, které se představily na MS osobně, protože jste spolu dříve hrály v klubu?

Ano, bylo tam dost mých dřívějších spoluhráček z Bayernu Mnichov a Philadelphie Charge, současných z KIF Ă–rebro nebo i budoucích z LDB FC Malmö. Z těch nejvýraznějších budu jmenovat výbornou záložnici Kelly Smith z Anglie, americkou brankářku Hope Solo nebo střelkyni finálového gólu Simone Laudehr z Německa.

Jaký tým na MS tě nejvíce překvapil svoji hrou, byť třeba nepostoupil ze skupiny?

Ta otázka asi směřuje na Ĺ védky. Ĺ védky opravdu překvapivě nepostoupily ze skupiny, ale já jsem osobně čekala pouze ten postup. Jakýkoliv další úspěch by byl pro mě malinko překvapivý, přestože jsem jim na turnaji nejvíc fandila, ale bohužel jim jak před mistrovstvím, tak ani v jeho samotném průběhu, nic nevycházelo. Neuvěřitelné množství zraněných hráček je nutilo neustále hledat nové alternativy, dost klíčových hráček kvůli zdravotním problémům nakonec zůstalo doma, ty co se stihly vyléčit naopak neodehrály před MS příliš zápasů a nebyly úplně ve formě, další komplikace přišly onemocněním klíčové záložnice den před zahajovacím zápasem... Samotný první zápas s Nigérií byl pak festivalem neproměněných šancí a smolná vyrovnávací branka v závěru zápasu na 1:1 pak v podstatě Ĺ védky stála postup ze skupiny.

Která z fotbalistek byla podle tebe nejlepší hráčkou šampionátu?

Jednoznačně Marta Viera da Silva.

Kterým z hráček, které se představily na MS, patří budoucnost?

Tak Marta je ještě velmi mladá hráčka, tak kromě toho, že jí už patří současnost jí jistě bude patřit i budoucnost. Z Němek pak věřím, že ve velkou stálici defenzivni řady se vypracuje Anike Krahn. A jinak například. z amerického týmu ukázala velký potenciál Lorri Chalupny.

Lukáš Vojtěch / FotbalPortal.cz

Nejnovější články