Zpět na » Ostatní » 29. květen 1985: Den, kdy tragédie v Heyselu změnila fotbalový svět

29. květen 1985: Den, kdy tragédie v Heyselu změnila fotbalový svět

29. květen 1985: Den, kdy tragédie v Heyselu změnila fotbalový svět © - Tragédie z finále Poháru mistrů na Heysel stadionu v Bruselu

0

29.05. - VIDEO Přesně před osmatřiceti lety se na bruselském stadionu Heysel připravovalo finále Poháru evropských mistrů. Mělo jít o velkou oslavu fotbalu a střetnutí Liverpoolu s Juventusem se chystalo přímo v místě konání přihlížet více než 58 tisíc diváků. Devětatřicet z nich se ale nikdy domů nevrátilo a po násilných střetech přímo na stadionu zemřelo po zřícení jedné ze zdí.

29. května 1985 se v Brusela odehrála jedna z největších katastrof v dějinách fotbalu. „Byly tu dva týmy připravené na finále Poháru mistrů, které sledovala celá Evropa. Byl tu stadion v Belgii a noc, která měla být slavnostní. Té noci byly v Bruselu tisíce lidí, tisíce očí, které se těšily na zápas. Bylo jich ale třicetdevět, které se ho nikdy nedočkali,“ zní vzpomínkové prohlášení Juventusu, z jehož fanouškovského středu pocházela většina obětí.

"Od května 1985 je slovo Heysel synonymem zděšení, iracionality, zvratu událostí jedné hanebné noci. Děvětadvacátý květen je datum, kdy se tato rána opět otevírá a bolí, a my víme, že nikdy nepřestane. Svíráme se ve vzpomínce rodiny a blízké těch 39 nevinných lidí, kteří tam byli a nikdy s námi nepřestanou být."

Masakr, jež odstartovalo řádění fanoušků Liverpoolu, kteří prorazili velmi chatrnou síť mezi sektorem jejich a neutrálních fanoušků, aby se dostali až ke kotli příznivců Juventusu, skončil velkým náporem masy lidí na zeď stadionu Heysel, která se pod tlakem zhroutila. Některé z obětí zavalila, jiné byly doslova ušlapány. Stovky lidí se snažily zachránit útěkem do jiných sektorů nebo na hřiště, a všemu přihlížely televizní štáby z celého světa.

Největší rozčarování ale přišlo o několik desítek minut později, když se fotbalový svět dozvěděl o tom, že bude finále Poháru mistrů odehráno, navzdory panice v hledišti, šstistům zraněných a devětatřiceti mrtvým. Svůj podíl viny nese také UEFA, která si byla vědoma žalostného stavu stadionu v Bruselu, ale nedbala ani na výzvu obou klubů, aby bylo finále odehráno v jiném městě.

Po tragedii na stadionu Heysel bylo zatčeno a odsouzeno za neúmyslené zabití čtrnáct fanoušků Liverpoolu, na řádění doplatily ale také všechny anglické kluby bez výjimky. UEFA jim uložila časově neomezený trest v podobě zákazu startu ve všech evropských pohárových soutěžích. Zákaz byl po pěti letech zrušen, ale Liverpool od UEFY dostal ještě dodatečné dva roky. Dnes už je Heysel jen smutnou připomínkou divoké doby fanouškovského řádění, které změnilo pohled na jejich chování v celé Evropě.