Nepřihlášen

Nepřihlášen

Styly

Moderní Výchozí zelená Zelená Šedá Okrová Oranžová Modrá Červená Gaming Freestyle

Zpět na » Ostatní » Španělští rozhodčí inkasují dvojnásobné odměny oproti zbytku Evropy

Ostatní - Španělští rozhodčí inkasují dvojnásobné odměny oproti zbytku Evropy

Španělští rozhodčí inkasují dvojnásobné odměny oproti zbytku Evropy © iconsport.photo - Nejlepší španělský fotbalový rozhodčí, Mateu Lahoz

0

Líbilo se

05.04. - V souvislosti s kauzou Negreira se ve španělském fotbale mluví o roli rozhodčího v posledních týdnech více než kdy předtím. Na povrch se dostaly také platy arbitrů. Ty jsou v La Lize dvojnásobné oproti odměnám v Premier League a ve zbytku Evropy nemají konkurenci. „Nejchudší“ jsou rozhodčí v portugalské první lize, kteří si dokáží vydělat zhruba desetinu platu svých kolegů v La Lize.

Výdělky rozhodčích se napříč evropskými ligami velmi výrazně liší, mimo samotných zkušeností se ovšem do platu promítá také počet odpískaných utkání, případně délka dosavadní kariéry sudího. Španělští fotbaloví rozhodčí, kteří jsou od září 2020 považování za profesionály v oboru sportu, si díky novým smlouvám přijdou na slušné odměny a v Evropě nemají konkurenci.

Jejich příprava, ať už se jedná o běžný den, či zápas, se nikterak neliší od režimu profesionálního sportovce, za jaké jsou považováni. V Evropě jsou španělští arbitři považování za naprostou špičku a jsou podle toho také odměňováni. Nejlépe placený sudí za rok 2022, Mateu Lahoz, si dokázal vydělat přibližně 335 000 eur, které se skládají ze základního platu 12 500 eur měsíčně, odměn za utkání v ligových zápasech, evropských pohárech a na MS v Kataru.

Lahozovi kolegové ze španělské ligy si přijdou na podobné peníze, průměrný roční plat rozhodčího se pohybuje okolo 250 000 euro, což je více než dvojnásobek platu sudí v Premier League i v dalších evropských top ligách. Nemalou částkou se na konečném platu podílí také odměny za pískání zápasů. Rozhodčí na hřišti si odnese 4 200 eur, videorozhodčí pak poloviční částku. Za sezónu by přitom měl každý sudí ve španělské lize odpískat asi dvacet utkání a u dalších deset asistovat v pozici videorozhodčího.

Pro pohárová utkání jsou vypsány totožné odměny, v Lize mistrů jsou ale téměř dvojnásobné (7 000 euro za utkání). Plat rozhodčího zahrnuje nejen fyzickou přípravu po celou dobu sezóny, ale také povinnost studovat týmy, jejich hráče a to jak se v jednotlivých situacích chovají tak, aby byl sudí na utkání řádně připraven.

Mezi profesionální sportovce jsou kromě prvoligových rozhodčí považování také sudí v druhé lize a arbitři v ženské první lize. Ve zbytku Evropy sudí nemají podmínky srovnatelné s tím, co nabízí španělská liga. Zarážející je například fakt, že rozhodčí Premier League, tedy soutěže která je na tom ekonomicky výrazně lépe, než La Liga, dostávají méně peněz. Jejich měsíční plat se pohybuje okolo 8 500 eur, zatímco odměna za zápas se rovná 2 200 eur. Nejuznávanější angličtí arbitři si tak za sezónu dokáží vydělat zhruba 220 000 eur.

Německá a italská liga je odměňována přibližně stejně s fixním platem zhruba 80 000 eur ročně a částkou mezi 4 000 až 5 000 eur za zápas. Výrazněji pokulhává francouzská liga s odměnou 2 900 euro za utkání a zcela mimo srovnatelné žebříčky se nachází portugalská liga, kde rozhodčí za zápas inkasuje 1 500 euro, ale měsíční plat je pouhých 2 500 euro.

Andrea Suttnerová / marca.com

Nejnovější články