Zpět na » Ostatní » Testy odhalily, že v kamerunské U17 nastupovali mnohem starší hráči

Testy odhalily, že v kamerunské U17 nastupovali mnohem starší hráči

Testy odhalily, že v kamerunské U17 nastupovali mnohem starší hráči © africatopsport.com - Kamerunský reprezentační tým U17

0

Líbilo se

07.01. - Kamerunská reprezentační sedmnáctka čelí velkému skandálu poté, co byli její hráči podrobeni přísným testům prostřednictvím magnetické resonance, které odhalily, že většina fotbalistů je starších třiceti let. Ani narychlo povolní náhradníci ale neuspěli a kamerunská fotbalová federace pod vedením Samuela Eto´a má z ostudy kabát.

Reprezentační tým U17, který se v tento měsíc pečlivě připravoval na kvalifikační utkání o účast na Poháru národů střední Afriky, se dostal do velkých potíží poté, co jej FIFA podrobila testům věku. Ty zjistily, že jedenadvacet z celkového počtu třiceti hráčů neprošlo prověrkou věku. Trenér Jean Pierre Fiala sice rychle povolal náhradníky, ale ani zde neměl šťastnou ruku, neboť došlo k ještě většímu ponížené hrdého afrického svazu, poté, co se na sraz dostavili opět značně starší fotbalisté.

Epizoda vrhá na kamerunský fotbalový svaz velmi špatné světlo, ale snaha Samuela Eto´a o vymýcení praktik s falšováním věku je velmi sympatická, ačkoliv se zatím zdá, že půjde o boj s větrnými mlýny. A tak zatímco reprezentační trenér počítá hráče, aby zjistil, zda bude mít k dispozici alespoň základní jedenáctku pro nadcházející utkání proti Kongu, Čadu a Středoafrické republice, legendární hráč dál posílá domů z přípravného kempu další fotbalisty.

Kamerunská U17 ale zdaleka není prvním podvodníkem. V Africe, Asii a Americe se podobných případů vyskytlo v minulosti několik, zejména pak v mládežnickém fotbale, kde mají starší a proto často větší a silnější hráči jasnou výhodu. Díky magnetické resonanci se ale smyčka kolem podvodníků utahuje. Testování bylo u zavedeno Fifou poprvé v roce 2009 v rámci Mistrovství světa U17. Od té doby metoda, která zkoumá srostlost kostní struktury, pomohla odhalit množství podvodů. Testování pomocí magnetické resonance je navíc přesné z 99%.

Na výše jmenovaném mládežnickém turnaji, se snažila výhody dřívější špatné kontroly využít domácí Nigérii, která se testování bránila. A měla k tomu dobrý důvod, protože se ukázalo, že patnáct hráčů týmu bylo přestárlých a muselo být okamžitě vyřazeno ze soupisky. Ze stejného důvodu byla Severní Korea, Tádžikistán a Irák vyloučeni z Mistrovství světa U16 v roce 2008, zatímco na šampionátu v roce 1990 si zase nezahrálo Mexiko.

Pro Kamerun to není první podobný prohřešek. Zasvěcení si vzpomenou na případ Tobieho Mimboeha, který byl s každým dalším turnajem mladší a mladší. Nyní se ale zdá, že by s podobnými praktikami mohl být konec. Když se v prosince 2021 stal Eto´o prezidentem kamerunské federace, slíbil, že podnikne rozhodné kroky k potlačení této nezákonné praxe.

Zdá se dokonce, že testy, které odhalily výrazně starší hráče v týmu U17, byly provedeny na pokyny Samuela Eto´a, který tak chce s falšováním identit skončit, aby tak pomohl očistit obraz kamerunského fotbalu.

Andrea Suttnerová / dailymail.co.uk

Nejnovější články