Zpět na » Ostatní » MS fotbal 2022: Představujeme účastníky skupiny G

MS fotbal 2022: Představujeme účastníky skupiny G

MS fotbal 2022: Představujeme účastníky skupiny G © zimbio.com - Radost Brazílie z postupu do čtvrtfinále

0

Líbilo se

15.11. - Sedmou z osmi skupin Mistrovství světa zahájíme představením absolutního favorita na celkové vítězství. Kdo jiný, než Brazílie by měl mít ty nejvyšší ambice? Tým nabitý hvězdami, s několika velmi platnými alternativami na každém postu. Do skupiny G byl s kanárky nalosován také Kamerun, který odjíždí na své osmé Mistrovství světa a bude chtít zanechat dojem, jako jeden z pěti účastníků černého kontinentu.

Brazílie se na Mistrovství světa v Kataru bude moci opřít o tým vystavěný na mladých hráčích, kteří mají zkušenosti z evropských velkoklubů a jsou ofenzivně ladění. Nemalé ambice mají také kamerunští fotbalisté, kteří se nechávají strhávat kouzlem Eto´a a jdou za jeho nadšením jako poslušní pejsci.

Brazílie

Nebezpečný ofenzivně laděný tým mladých útočných talentů trenérovi Titemu pomohl převzít břímě odpovědnosti, které leželo dlouhá léta jen na Neymarových bedrech. Ne náhodou si fanoušci zažili termín Neymardependência (závislost na Neymarovi), jenž v posledních deset letech rezonoval v brazilském tisku.

Nástup nové generace talentovaných útočníků znamená, že se na tento výraz do jisté míry zapomnělo. V dnešní době se trenér o mladé pušky může opřít. „V době Copa America 2019 jsme neměli k dispozici Antonyho a Rafinhu. Vinicius se ještě rozkoukával v Realu Madrid a Gabriel Martinelli s námi teprve začínal trénovat,“ prozradil Tite na říjnové tiskové konferenci. „Nyní je tato generace k dispozici a wow najednou můžeme hrát s pěti útočně laděnými hráči v sestavě.

Ještě na začátku loňského roku Tite o Raphinohovi nevěděl, ale tým skautů ho na tehdejšího útočníka Leedsu upozornil a pozvánka do Kataru ho neminula. Když k tomu přidáme hráče jako Richarlison a Paqueta, kteří jedou na své první Mistrovství světa, je jasné, že trenér Tite má z čeho vybírat.

Zatímco útok působí mladistvým dojmem, obrana přináší zkušensoti a pocit jistoty. V brance nastoupí Alisson, v základní sestavě již na druhém světovém šampionátu, zatímco osmatřicetiletý Thiago Silva by se mohl stát nejstarším hráčem v poli, který kdy za Brazílii na Mistrovství světa nastoupil. Oporou ve středu pole bude Casemiro, který je relativně mladým hráčem, ale už má za sebou více než osmdesát startů s kapitánskou páskou.

Hlavní hvězdou Brazílie nicméně byl a je Neymar. Rozdíl je jen v tom, že na Mistrovství světa v Kataru na něj nebude již upírána veškerá pozornost. Rozdělení odpovědnosti může Brazílii pomoci, až bude usilovat o šestý triumf na světovém šampionátu. Neymarovo kouzlení před čtyřmi lety zastínila celá řada teatrálních pádů, díky nimž se stal terčem posměchu. Zdá se ale, že útočník PSG mezitím dospěl a bude chtít ukázat, že může být vůdcem této brazilské generace.

Potvrzená soupiska Brazílie

Brankáři: Ederson, Alisson, Weverton

Obránci: Dani Alves, Danilo, Alex Sandro, Alex Telles, Bremer, Eder Militao, Marquinhos, Thiago Silva

Záložníci: Bruno Guimaraes, Casemiro, Everton Ribeiro, Fabinho, Fred, Lucas Paqueta

Útočníci: Gabriel Jesus, Neymar, Vinicius Junior, Raphinha, Rodrygo, Martinelli, Richarlison


Kamerun

Trenér Rigobert Song vybudoval tvrdou prací a neúnavnou pílí perfektně fungující celek včetně několika hvězd, které profitovali z dvojího občanství a na Mistrovství světa v Kataru budou nastupovat za Kamerun. Očekávání fanoušků doma v Africe jsou velmi vysoká. Pro Kamerun to bude osmá účast na Mistrovství světa a do Kataru odjedou s touhou zanechat dobrý dojem.

Svěřenci trenéra Rigoberta Songa si vstupenku na světový šampionát zajistili tím, že v playoff vyřadili alžířské lišky a stali se jedním z pěti afrických zástupců na turnaji. Výsledky v roce 2022 zatím jsou spíše smíšené, ale trenér Song věří, že tréninkový kem v Yaoundé pro hráče z domácí ligy přinese výsledky a ti nejlepší se připojí k „evropským“ hvězdám.

Jedeme do Kataru vyhrát Mistrovství světa,“ řekl hráčům po březnovém úspěšném playoff legendární kamerunský fotbalista Samuel Eto´o, který hrál na čtyřech Mistrovstvích světa a své bohaté zkušenosti nyní uplatňuje v pozici šéfa Kamerunské fotbalové federace. „Do každého zápasu vstupujeme s cílem vyhrát. Ostatní týmy nemají takové kouzlo jako my.“

Nadšení bývalého legendárního hráče se přenáší na domácí fanoušky, kteří k modle kamerunského fotbalu stále vzhlíží s obdivem. Nadšením opěvují ale i hráče současného týmu, počínaje Bryanem Mbeumou, který se před nedávnem rozhodl, že v seniorské reprezentaci bude nastupovat za Kamerun.

Mbeumo byl jedním z hráčů, který je součástí takzvaného „projektu Eto´o“, kdy za Kamerun nastupují hráči s dvojím občanstvím. Dalšími jsou Georges-Kévin Nkoudou, který nyní působí v Besiktasi, a obránce Christopher Wooh z Rennes.

Největší hvězdou Kamerunu je ovšem André-Frank Zambo, který pod vedením Luciana Spalettiho jede na vlně Neapole a zažíná fascinující sezónu. Zambo přišel v roce 2018 do Fulhamu, ve kterém se i po jeho sestupu z anglické první ligy dál snažil prosadit. Vysvobozením bylo až hostování a nakonec trvalý přestup do Neapole. Pro Kamerun je nesmírně důležitým středním záložníkem. Má na svém kontě pět branek a čtyři asistence ve 42 utkáních a pokud si do Kataru dovezek klubovou formu, budou se dít v Kamerunu věci.

Potvrzená soupiska Kamerunu

Brankáři: Simon Ngapandouetnbu, Devis Epassy, Andre Onana

Obránci: Nicolas Nkoulou, Enzo Ebosse, Nouhou Tolo, Olivier Mbaizo, Collins Fai, Jean-Charles Castelletto, Christopher Wooh, Jerome Onguene

Záložníci: Gael Ondoa, Samuel Gouet, Pierre Kunde, Martin Hongla, Andre-Frank Zambo Anguissa, Oliver Ntcham

Útočníci: Georges-Kevin Nkoudou, Vincent Aboubakar, Bryan Mbeumo, Jean-Pierre Nsame, Karl Toko Ekambi, Moumi Ngamaleu, Eric Maxim Choupo-Moting, Christian Bassogog, Souaibou Marou

Andrea Suttnerová / theguardian.com

Nejnovější články