Nepřihlášen

Nepřihlášen

Styly

Moderní Výchozí zelená Zelená Šedá Okrová Oranžová Modrá Červená Gaming Freestyle

Zpět na » Ostatní » Mistrovství světa ve fotbale 2022: Zhostí se role debutanta Katar se ctí?

Ostatní - Mistrovství světa ve fotbale 2022: Zhostí se role debutanta Katar se ctí?

Mistrovství světa ve fotbale 2022: Zhostí se role debutanta Katar se ctí? © fifa.com - Katar

0

Líbilo se

04.10. - Katarský fotbalový tým je mistrem Asie, zároveň ale debutantem na Mistrovství světa. Katar je pro mnoho expertů ale i protihráčů velmi nečitelným týmem. Dost možná, že to bude nejlépe připravený tým na celém turnaji, jelikož mu půjde především o čest před domácími tribunami, také ale může přijít nevyhnutelný propadák a konec již v základní skupině.

Psal se rok 1934 a svět se těšil na historické druhé mistrovství světa ve fotbale. Po dlouhém rozhodování byla pořadatelskou zemí určena Itálie, nicméně v té době ještě všechny země musely procházet povinnou kvalifikací, existovala tedy možnost, že bude MS v Itálii bez domácí účasti. Itálie se ale na šampionát kvalifikovala a na památném turnaji v dopředu nalinkovaném finálovém klání porazila Československo 2:1.

Pokud by povinný kvalifikační cyklus pro pořadatelskou zemi platil i dnes, Katar by měl velké probémy s účastí na hlavním turnaji. Domácí fanoušci tak alespoň budou doufat, že se týmu zadaří ve skupině a nestanou se po JAR druhou pořadatelskou zemí, která turnaj ukončí již po odehrání základních skupin. Náhled do žebříčku Fifa ale nevěští nic dobrého, ze všech dvaatřiceti účastnických zemí, je na tom aktuálně hůře než Katar pouze Saudská Arábie a Ghana.

Katar není favoritem ani na kontinentální úrovni. Až do roku 2019 nikdy nepostoupil dále než do čtvrtfinále sijského poháru, ale s příchodem trenéra Felixe Sancheze, jakoby tým ožil, vzal turnaj doslova po hlavě, porazil čtyři bývalé šampiony a po zásluze oslavil titul.

Bez nutnosti účasti v kvalifikaci Katar poslední dva roky vyplnil herně na Conmebol Copa America Brazil v roce 2019, Concacaf Gold Cupu 2021 a Fifa Arab Cupu 2021, přičemž v posledních dvou turnajích došel tým až do semifinále.

Generace hráčů, jejichž celá kariéra se odvíjí od přípravy na domácí šampionát, bude pod obrovským tlakem, aby se předvedla před vlastními fanoušky. Základem Sanchezova týmu je pětičlenná obrana, která zajišťuje, že brankář zůstane chráněn. Španělský trenér rád experimentuje v záloze a útoku, ačkoliv se zdá, že dvojice Akram Afif a Almoez Ali jsou stálicí katarské ofenzívy.

Doménou Kataru je hra bez míče, často se rád vzdává držení balónu a to i proti teoreticky horším soupeřům. Na vítězném turnajovém tažení v roce 2019 měli průměrných pouze 49% držení míče, na Zlatém poháru v roce 2021 dokonce jen 45% a třešničkou na dortu je průměrné držení míče 39% při vítězném finále 3:1 nad Japonskem.

Konzervativní přístup Kataru také napovídá, že v zápasech domácího týmu bude pravděpodobně minimum šancí a střel na bránu, což při složení skupiny Ekvádor, Senegal a Nizozemí, klade ještě větší důraz na klinicky přesné zakončování, které budou fanoušci očekávat od Aliho.

Andrea Suttnerová / fifa.com

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články