Zpět na » Ostatní » Tragédie v indonéské lize: Fanoušci vnikli na hřiště, desítky jich byly ušlapány

Tragédie v indonéské lize: Fanoušci vnikli na hřiště, desítky jich byly ušlapány

Tragédie v indonéské lize: Fanoušci vnikli na hřiště, desítky jich byly ušlapány © - Výtržnosti fanoušků v Indonésii

0

Líbilo se

02.10. - VIDEO Invaze fanoušků týmu Arema FC, po prohraném utkání ve městě Malang si vyžádalo více než stovku mrtvých. O přesném čísle se různé zdroje rozchází, jedná se nicméně o jeden z nejkrvavějších sportovních střetů historie. Indonéská fotbalová federace okamžitě přerušila ligová utkání, incident vyšetřuje policie.

Při incidentech na stadionu v Indonésii zemřelo nejméně 129 lidí, podle některých zdrojů až 174. K tragédii došlo v sobotu večer ve městě Malang na východě ostrově Jáva, když fanoušci FC Arema vnikli na hřiště stadionu Kanjuruhan. Důvodem byla porážka s místním Pesebaya Surabaya, historickým rivalem, které v posledních dvaceti letech Arema vždy porazila.

Po prvních výtržnostech, ve kterých byli zabiti dva polisté, se pořádková služba snažila zamezit dalším šarvátkám a začala mezi fanoušky střílet slzný plyn. Desítky lidí ale v následné panice zůstaly ušlápany a další téměř dvě stovky fanoušků bylo zraněno.

Na záběrech ze stadionu je patrné množství slzného plynu a stovky lidí, kteří se drží zábran a snaží se před ním i rozběsněným davem uniknout. Další nosili zraněné a prodírali se chaosem na hřišti i tribunách. „Policie použila slzný plyn a lidé se vyhrnuli ven, strkali do sebe, což způsobilo mnoho obětí,“ řekl tisku jeden z přihlížejících. Indonéský prezident, Joko Widodo, v neděli po incidentu nařídil přezkoumání bezpečnostních postupů v průběhu utkání. Zároveň požádal federaci, aby pozastavila všechna další utkání, dokud se nezlepší bezpečnost fanoušků. „Je mi to velmi líto a věřím, že tato fotbalová tragédie byla poslední,“ prohlásil v televizním projevu.

Podle místních složek IZS bylo jedné z obětí pouhých pět let. Na stadionu bylo během utkání přibližně 42.000 lidí a po závěrečném hvizdu se asi tři tisícovky fanoušků přesunuly na hřiště. Běsnění diváků ale nebralo konce a vybralo si daň i před samotným stadionem, kde zůstala ohořelá vozidla, včetně policejní dodávky. „Je to politováníhodný incident, který poškozuje náš fotbal v době, kdy fanoušci po dvouleté pauze způsobené pandemií, opět mohou navštěvovat utkání,“ sypal si popel na hlavu ministr mládeže, Zainudin Amali. „Jsme zdrceni a omlouváme se rodinám obětí a všem zúčastněným stranám za tuto tragédii,“ dodal předseda indonéského fotbalového svazu, Mochamad Iriwan.

Násilí fanoušků je v Indonésii, kde dlouhodobá rivalita přerostla ve smrtelné střety, již dlouho velmi diskutovaným tématem. Některé zápasy jsou tak vypjaté, že hráči nejlepších týmů vstupují na stadion v doprovodu. Tragédie nabývá ještě větších rozměrů a obav v souvislosti s chystaným Mistrovstvím světa U20, který v příštím roce bude hostit právě Indonésie.

Andrea Suttnerová / gazzetta.it

Nejnovější články