Zpět na » Ostatní » MS ve fotbale 2022: Dva měsíce před startem šampionátu Evropa bije na poplach

MS ve fotbale 2022: Dva měsíce před startem šampionátu Evropa bije na poplach

MS ve fotbale 2022: Dva měsíce před startem šampionátu Evropa bije na poplach © marca.com - Evropské týmy se před MS v Kataru trápí

1

Líbilo se

25.09. - Pouhé dvě měsíce před startem největšího fotbalového svátku letošního roku, MS v Kataru, začínají bít evropské celky na poplach. Těsně před světovým šampionátem jsou formy většiny z nich velmi kolísavé a budí velké pochybnosti. Akcie mimoevropských týmů se zvedají a vypadá to, že bychom se po dvaceti letech mohli dočkat vítěze z jiného než Starého kontinentu.

Mistrovství světa 2002 v Koreji a Japonsku bylo posledním šampionátem, které vyhrál mimoevropský tým. Byla jím Brazílie těžící z talentů a schopností Ronalda, Rivalda, Ronaldinha a dalších. Od té doby ale žezlo nadvlády převzala Evropa a postupně na trůn Mistra světa usedla Itálie (2006), Španělsko (2010), Německo (2014) a Francie (2018). Nyní, po dvaceti letech, se ale isky vah začínají od Starého kontinentu odklánět.

Brazílie a Argentina vyslaly jasný signál, že do závěrečné přípravy před MS v Kataru vstupují v mimořádně silné formě. Oba týmy ještě před MS ve fotbale 2022 čeká poslední přátelské utkání, ale zdá se, že na vrcholný podnik letošního roku odjedou neporažené. Na rozdíl od optimismu panujícího napříč jihoamerickým kontinentem, v Evropě se šíří stín pochybností. Španělsko si sype popel na hlavu po porážce se Švýcarskem, Francii stále hrozí v Lize národů sestup do druhé ligy, Německo a Anglie už nemají šanci na průnik do Final Four a Itálie se do Kataru ani nekvalifikovala.

Francie bude na MS ve fotbale 2022 odjíždět s nálepkou evropského favorita. Síla týmu vedeného trenérem Deschampem je nezpochybnitelná a útočné hvězdy mluví za vše: Mbappé, Benzema, Dembélé, Griezmann, Nkunku, Giroud, Ben Yedder. Obrana země galského kohouta je stejně silná a Francii dorůstá nová generace do zálony: Tchouámeni a Camavinga.

Didier Deschamps ale důvod k radosti nemá. Už Mistrovství světa 2018 bylo složité a období po něm následující nebylo příliš výrazné. Co se týče Ligy národů, první matchball odvrátila Francie proti Rakousku, hrozbu sestupu ale bude muset obhajovat i v Dánsku.

Portugalsko sice nepatří mezi favority na zisk titulu na MS v Kataru, ale je jediným špičkovým evropským týmem, který splňuje očekávání tisku i fnaoušků. Tým okolo Cristiana Ronalda naposledy svou sílu ukázal v Praze a v Lize národů je odkázán před posledním zápasem pouze sám na sebe.

V „české“ skupině jim na záda dýchá Španělsko, které oživilo všechny své strašáky po prohře se Švýcarskem a trenér Luis Enrique pozvedl varovný prst. „Musíme se ještě hodně zlepšit, bohužel na to máme omezený čas.“

Na milost a nemilost médiím byli předhozeni Německo s Anglií. Nečekanou zápletku ve skupině smrti Ligy národů totiž předvedlo Maďarsko s Itálií, tedy dva týmy, které se na MS v Kataru nepodívají. Azzurri v pátek porazili Anglii a účastníka Mistrovství světa odsoudili k sestupu v Lize národů, nicméně sami mají pramálo radosti. Poslední výkony jsou jako na houpačce a nad týmem stále visí stín neúspěchu po nepostupu do Kataru.

Německý reprezentační tým zatím před MS ve fotbale motor nenahodil. Výhra 5:2 nad Itálií po sérii čtyř remíz mohla nároďák nakopnout, ale Maďaři se v Lipsku postarali o velké překvapení a hřebínek Německu opět srazili.

Pak je tu Anglie, kolébka fotbalu. Země, která tradičně odjíždí s ambicemi, že už to tentokrát vyjde. Liga národů, kterou můžeme považovat ze kvalitní přípravu ale příliš Anglii nesedí: dvě remízy, tři porážky. Problémy má reprezentace pod trenérem Southgatem v obraně, kde k údivu všech stále hraje Maguire a problémy má tým také v útoku, kde se nedaří najít správného parťáka do dvojice k Harry Kaneovi.

Ani v poslední skupině elitní třídy Ligy národů nepanuje optimismus. Belgie od vítězství 1:4, kterým zahájila soutěž, za svým sousedem z Nizozmí velmi zaostává. Tulipány se projevují jako zkušenější tým s většími ambicemi, zatímco zlatá generace belgického fotbalu se pomalu chýlí ke svému konci. Klíčoví hráči Lukaku nebo Hazard ve svých týmech nezáří ať už kvůli zranění nebo náročnosti soutěží, a Kevin De Bruyne s Courtoisem sami tíhu národního týmu neunesou.

Andrea Suttnerová / marca.com

Nejnovější články