Nepřihlášen

Nepřihlášen

Styly

Moderní Výchozí zelená Zelená Šedá Okrová Oranžová Modrá Červená Gaming Freestyle

Zpět na » Ostatní » O titul si to podle mě rozdají Slavia se Spartou, říká známý reportér David Sobišek v exkluzivním rozhovoru

Ostatní - O titul si to podle mě rozdají Slavia se Spartou, říká známý reportér David Sobišek v exkluzivním rozhovoru

O titul si to podle mě rozdají Slavia se Spartou, říká známý reportér David Sobišek v exkluzivním rozhovoru © o2tvsport.cz - David Sobišek

2

Líbilo se

15.07. - EXKLUZIVNĚ David Sobišek je bývalý fotbalista, který si prošel mládežnickou reprezentací a trénoval i pod Jindřichem Trpišovským. Kvůli vleklým zraněním, které se začaly objevovat v dorosteneckém věku, musel fotbalovou kariéru ukončit, ale i přesto u fotbalu zůstal a my ho můžeme vidět v pozici reportéra a moderátora stanice O2 TV. Pro FotbalPortal.cz rozpovídal o své práci a budoucích výzvách.

Jak jste se ke sportovní žurnalistice dostal? Říkali vám spolužáci už ve škole, ať jdete tímto směrem, že pořád něco komentujete?

Myslím si, že ve škole nebo na gauči u TV jsem si nic úplně nekomentoval, možná maximálně při hraní videoher, ale nebyla to nějaká anomálie, co by nedělal žádný jiný teenager. K žurnalistice jsem se poprvé dostal v devatenácti letech, kdy jsem byl v ČFL na Vyšehradě a našel jsem si brigádu. Byla to pozice asistenta produkce na sportovním kanálu Nova Sport. Tam jsem se poprvé setkal s chodem TV a to prostředí se mi zalíbilo.

Jak vzpomínáte na začátky, bylo to hodně učení, nebo vás to tak vtáhlo, že jste to ani nepocítil?

Troufnu si říct, že jsem měl slušný přehled o hráčích, trenérech, přestupech. Neustále jsem si monitoroval média, četl články, rozhovory a to mi začátky určitě ulehčilo. Na zápasy jsem si vozil poctivou přípravu, aby mě nic nezaskočilo a v samotných začátcích pro mě bylo nejnáročnější, abych správně zformuloval otázky. Tím, že jsem nechodil na žurnalistiku a nebyl úplně z novinářského prostředí jsem se s obsahem i formou trochu pral.

Jaký vztah máte s Jindřichem Trpišovským? Pamatujete si, když jste ho zpovídal poprvé a on vás poznal, jako svého bývalého svěřence?

Když budu mluvit za sebe, tak vztah máme přátelský, ale on by možná řekl něco jiného :) Určitě je jednodušší zpovídat respondenty, se kterými se trochu znám a podle mého názoru je navíc trenér Trpišovský fajn host u mikrofonu pro všechny redaktory a reportéry. Mluví rád a dlouze :) Na první setkání si přesně nevzpomínám, ale muselo to být ještě v Liberci v týdnu při předtáčce a pak po samotném utkání.

Fotbal miluju. A milovat ho nepřestanu,

Představme si, že jedete jako reportér na derby. Jak probíhá váš den a celková předzápasová příprava?

Příprava na derby začíná už v týdnu. Tvoříme s kolegy náplň studia a tím se mi dostává pod kůži. Během týdne pak čtu všechny možné výstupy, podívám se na poslední ligový nebo pohárový zápas obou týmů. Když mám den před derby volno, tak si udělám 90 % přípravy s předstihem, když pracuji, o to náročnější je samotný matchday. Potom co dodělám textovou přípravu, vyrazím do redakce, vyberu si oblečení, doladím poslední detaily s moderátorem a pak vyrážím na stadion s větším časovým předstihem. Na derby mi nevadí být na stadionu klidně i 3 hodiny před výkopem. Rád totiž nasávám atmosféru unikátního zápasu a mám na všechno víc času.

Řadu hráčů znáte ještě z hráčské kariéry. Proběhne mezi vámi nějaká debata před zápasem, třeba při obhlídce hřiště? Co si mimo mikrofony říkáte třeba s trenéry, je před utkáním možnost debaty i s rozhodčími nebo delegátem utkání?

Před zápasem je možnost pohovořit se všemi aktéry utkání, ale ne každý přijde k hrací ploše. S delegáty se spíš jen pozdravíme, případně vyřešíme pracovní drobnosti. Co se týká rozhodčích, tak někteří jsou sdílnější a jiní ne, takže s některými prohodím občas pár slov a s jinými se zase jen pozdravím. S klukama se kterýma se znám, tak častokrát proběhne komunikace, ale spíš jde o vtípky a sem tam padne něco užitečného pro moji práci. Z trenérů se mimo mikrofon snažím dostat pár aktualit, které se nemůžeme dočíst a dozvědět. Proč hraje ten či onen hráč, jak vypadaly tréninky v týdnu, co je nového, jaké bude rozestavení, protože musíme vyplnit grafiku atd. Ale třeba také někteří trenéři před zápasem vůbec na hřiště nevylezou. Jinak největším zdrojem informací k zápasu jsou pro nás reportéry a komentátory hlavně tiskoví mluvčí klubů.

Co dělá fotbalový reportér a moderátor během letní přestávky?

Tím, že jsem se v únoru stal šéfeditorem fotbalu, tak jsem vlastně skoro pořád pracoval. Sice třeba ne v takové intenzitě a pod menším tlakem, ale byl jsem pořád v pracovním módu. Kolegové si volna užili určitě víc, závidím jim ho a zároveň i přeju. Jinak během letní přestávky se u nás na O2 TV Sport jede občas něco natočit, máme různé magazíny, takže se dabuje a nebo se vyrábí speciální eventy jako Limbovo finále, přátelák Baníku se Celticem, McDonald’s cup a další podobné akce.

Letní příprava je u týmů v plném proudu. Jak se na nadcházející ročník těšíte vy, máte nějakého favorita?

Těším se moc. Čeká nás vyrovnaná sezona. O titul si to podle mě rozdají Slavia se Spartou. Plzeň bude nahoře, ale na dva pražské kluby stačit nebude. Jsem zvědavý na Baník pod Pavlem Vrbou. Ve skupině o titul očekávám Slovácko, Jablonec bude určitě atakovat TOP6. Uvidíme co Hradec po povedené nováčkovské sezoně. Lákadel vidím spoustu. Snad bude diváky bavit i naše TV ztvárnění F:L.

Tak jako hráči, tak i reportéři a moderátoři mají své fanoušky. Poznávají vás lidé na ulici a žádají u fotku?

Jako celebrita se rozhodně necítím :) Pokud mě někdo vůbec pozná tak spíš na stadionu, kde jsem pár fotek s fanoušky udělal. Nedávno jsem byl v Ostravě na přátelském utkání se Celticem a po zápase mě dva fandové zastavili a krátce jsme pokecali. Vždycky mě to potěší.

David Sobišek: Na jarní přenosy FORTUNA:LIGY připravujeme řadu inovací | O2  TV Sport

Vaši mimo fotbalovou zálibou je vaření, kde jste se to naučil a co nejraději vaříte?

Rád jsem se koukal na různé kuchařské pořady a mám rád dobré jídlo, takže jsem se tím sledováním vzdělával a zároveň věděl, že se mi může vaření v životě hodit. Mám vystudovanou Hotelovou školu ve Vršovicích, kde jsme měli jako předmět vaření, takže na ní jsem svoje dovednosti prohloubil a když něco uvaříte a strávníkům to chutná, je to fajn pocit. Vaření je pro mě parádní relax.

Hodláte u fotbalu strávit celou pracovní kariéru?

To nejde říct. Člověk totiž nikdy neví, co si pro něj život přichystá. Jedno ale vím jistě, že fotbal budu sledovat celý život a bude mým nejoblíbenějším sportem na světě.

Kamil Zalabák / fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články