Nepřihlášen

Nepřihlášen

Styly

Moderní Výchozí zelená Zelená Šedá Okrová Oranžová Modrá Červená Gaming Freestyle

Zpět na » Ostatní » Offside v Kataru bude vyhodnocovat umělá inteligence

Ostatní - Offside v Kataru bude vyhodnocovat umělá inteligence

Offside v Kataru bude vyhodnocovat umělá inteligence © eluniverso.com - Poloautomatický offside na MS v Kataru 2022

0

Líbilo se

01.07. - O krok blíže tomu, aby ubylo nespravedlivých rozhodnutí hlavních a pomezních rozhodčí. V Kataru bude postavení mimo hru hráčů na hřišti vyhodnocovat umělá inteligence, která během několika málo okamžiků konečné rozhodnutí předá rozhodčímu u monitoru VAR.

FIFA v pátek zveřejnila důležitou novinku, kterou se chystá uvést do praxe n nadcházejícím Mistrovství světa v Kataru. Bude jí takzvaný poloautomatický offside, tedy vyhodnocení postavení mimo hru pomocí počítače. Doteď situaci vždy hodnotili pomezní a v případě pochybností se mohli obrátit na počítač.

Od podzimního MS v Kataru se ale role prohodí. Situaci vyhodnotí počítač a informaci o offsidu předá rozhodčímu u monitoru VAR. Postavení hráčů na hřišti bude hlídat dvanáct kamer instalovaných na stadionu, které nevázaně na televizní kamery sledují devětadvacet datových bodů každého jednotlivého hráče a tak s maximální přesností dokáží určit pozici hráčů na hřišti v jakémkoliv momentě.

Sesbríraná data jsou v reálném čase předávána takzvané AVAR, která se zabývá pouze vyhodnocením offsidové pozice. Celkový obraz hry pak bude dotvářet i míč, v jehož středu bude umístěn snímač IMU (Inertial Measurement Unit). Ten až pětsetkrát za sekundu odešle data o své pozici do AVAR počítače.

Umělá inteligence nakonec veškerá data spojí dohromady a dostane tak padesát snímků za sekundu. „Cílem je přesnější a rychlejší rozhodováání v případě offsidu,“ řekl Pierluigi Collina, předseda komise rozhodčích FIFA. „Někdo to ozančuje za robotický offside, ale není tomu tak. Rozhodčí a asistenti jsou stále zodpovědní za rozhodnutí a dění na hřišti. Technologie jim pouze nabízí cennou podporu, zejména když je offsidová situace velmi těsná a komplikovaná,“ dodal bývalý italský rozhodčí.

Havním cílem této implementace je vyhodnocení případného offsidu. Oficiální a přesné potvrzení od systému AVAR dojde do 20 vteřin. Současně s implemetací této technologie FIFA testuje také 3D animaci, která ilustruje a umožňuje vysvětlit offsidovou situaci. Novinka bude promítaná na velkoplošných obrazovkách a v televizi, umožní tak rozhodčím i fanouškům lépe pochopit přijaté rozhodnutí.

Poloautomatický offside byl již odzkoušen v průběhu dvou utkání MS klubů, které se hrálo v Abu Zabí a poté také v arabském poháru. Experimenty budou pokračovat v následujících měsících, aby technologie mohla být představena již bez větších problémů na MS v Kataru.

Pokud by poloautomatický offside měl úspěch, přejde se postupně na plně automatický offside, tedy systém, který vyhodnotí situaci a odešle rozhodčímu přímý signál o offsidu v rámci několika vteřin.

Andrea Suttnerová / sky.sport.it

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře

Celá tá korupčná trapošina v Katare je jeden gigantický ofsajd.

Princ z Paríža
Nejnovější články