Zpět na » Ostatní » TOP 10 nejdražších hráčských návratů ve fotbalové historii

TOP 10 nejdražších hráčských návratů ve fotbalové historii

TOP 10 nejdražších hráčských návratů ve fotbalové historii © fcbayern.de - Mats Hummels

3

Líbilo se

17.07. - NEPŘEHLÉDNĚTE Manchester United má v plánu zlanařit francouzského záložníka Juventusu Turín Paula Pogbu, kterého v roce 2012 pustil úplně zadarmo. Aktuálně by za něj musel vysázet kolem 100 milionů eur. Ovšem pochopitelně to není poprvé, co nějaký klub pustil lacino svého hráče, aby ho pak následně, po uplynutí určité doby, angažoval zpět. Samozřejmě za mnohem tučnější peníz...

Těch případů by se našla ve fotbalové historii asi celá řada. Těchto deset vybraných se vyznačuje nejen svoji proslulostí, ale také opravdu velký cenovým rozpětím mezi částkou prodejní a nákupní.

10. Graeme Le Saux (Chelsea)

Prodán za: 700.000 liber

Koupen zpět za: 5 milionů liber

Anglický levý obránce se stal svého času nejdražším zadákem britské historie poté, co za něj Chelsea utratila 5 milionů liber, když ho v roce 1997 kupovala z Blackburnu jako novopečeného anglickémi šampióna. Le Saux odstartoval svoji dráhu v mládežnické akademii Blues a brzy se prdo prvního týmu. Jenže nepřiměřená reakce, když byl střídán, měla za následek jeho odchod ze Stamford Bridge. O čtyři roky později se na něj znovu vrátil...

9. Gerard Piqué (Barcelona)

Prodán za: -

Koupen zpět za: 5 mil. liber

Gerard Piqué v sedmnácti letech zvolil fotbalovou zkoušku na ostrovech. Zlákala ho možnost nastupovat v anglické Premier League. O dost víc než barcelonská nabídka profismlouvy. Jenže mladý Gerard brzy zjistil zač je v Manchesteru chleba, dveře prvního týmu Rudých ďáblů prakticky neotevřel a azulgranas ho koupili zpátky. A tah to byl vynikající. Z Piquého se stal jeden z nejlepších stoperů světa.

8. Peter Crouch (Porthsmouth)

Prodán za: 5 milionů liber

Koupen zpět za: 11 milionů liber

Peter Crouch se na tomto seznamu objevuje hned dvakrát. Poprvé v souvislosti s jeho historií v Portsmouthu. Málokdo si totiž uvědomí, že jeho působení u Pompey na konci úvodní dekády nového století bylo vlastně už druhé. Poprvé ho Porthsmouth kupoval v létě roku 2001 ze sestupujícího QPR, aby ho po jedné sezóně prodával Aston Ville za 5 milionů. V roce 2008 za něj zaplatil víc jak dvojnásobek.

7. Jermain Defoe (Tottenham)

Prodán za: 6 milionů liber

Koupen zpět za: 16 milionů liber

Nejlepší střelec Tottenhamu v pohárové Evropě nebýval vždycky útočnou volbou číslo jedna a proto se po čtyřech letech v klubu pakoval směrem do Porthsmouthu, kde chtěl najít novou výzvu. Povedlo se. Spurs zalitovali, že ho nechali jít a manažer Harry Redknapp urgoval jeho návrat na White Hart Lane.

6. Peter Crouch (Tottenham)

Prodán za: 60.000 liber

Koupen zpět za: 10 milionů liber

Peter Crouch podruhé...Stejně jako Defoe, jehož vytáhlý forvard kopíroval přestupem z Porthsmouthu, tak i Crouch se vrátil na White Hart Line za mnohem vyšší sumu liber, než za kterou ho klub prodával. Jako teenagera ho Spurs prodali za směšnou sumu do QPR, ovšem během angažmá v Aston Ville, Southamptonu a Liverpolu si vysloužil právo návratu mezi Kohouty. Mezi nimi Crouch strávil dvě sezóny a vstřelil hned několik klíčových gólů.

5. Marco Reus (Dortmund)

Prodán za: -

Koupen zpět za: 14 milionů liber

Asi si vedení Dortmundu drbalo hlavu, že nedalo mladému Reusovi víc šancí a zadarmo ho nechalo v roce 2005 odejít do RW Ahlen. Tady se totiž zalíbil Gladbachu, který za něj dal v podstatě drobné. O tři roky později už ho ale chtěla Borussia zpět a za jednoho z nejlepších německých křídelníků zaplatila pořádnou pabu.

4. Nemanja Matić (Chelsea)

Prodán za: součást transferu Davida Luize

Koupen zpět za: 21 milionů liber

Chelsea za něj zaplatila Košicím 1,5 milionu liber, ovšem šance zahrát si, se pro tohoto Balkánce rychle vytratily a po roce a půl byl jako součást transferu Davida Luize (21 milionů liber) poslán do Benficy Lisabon. Srbský středopolař se ale v Lisabonu našel, získal zpět ztracenou reputaci a vyrostl v jednoho nejlepších silových záložníků ligy. Blues za něj paradoxně museli zaplatit 21 milionů liber.

3. Nicolas Anelka (Paris SG)

Prodán za: 500.000 liber

Koupen zpět za: 22 milionů liber

Arsene Wenger měl vždycky čuch na hledání mladých talentovaných Francouzů a skvělý kšeft udělal s PSG, které přesvědčil, aby pustili 17letého Anelku v únoru 1997 jen za půl milionu liber. Poté co s Gunners vyhrál titul a s Realem Madrid Ligu mistrů, se Anelka vrátil do prvního týmu pařížského klubu. Ovšem návrat to byl řádně drahý.

2. Cesc Fabregas (Barcelona)

Prodán za: -

Koupen zpět za: 25 milionů liber

Gerard Piqué nebyl jediným barcelonským fotbalistou, který opustil La Masíu v touze najít na brtiských ostrovech pravidelné herní uplatnění a lepší podmínky. Jenže na rozdíl od stopera byl Cescův přesun do Arsenalu velkým sukcesem, kdy se španělský fotbalista stal dokonce klubovým kapitánem. Jak jeho legenda rostla, zatoužila ho Barcelona mít ve svém kádru zpět. Bohužel pro katalánského pokladníka za slušnou sumičku. Mnozí se domnívají, že by jeho kroky mohl následovat Hector Bellerín.

1. Mats Hummels (Bayern)

Prodán za: 2 miliony liber

Koupen zpět za: 28 milionů liber

Posledním přírustkem na tomto seznamu je Mats Hummels. Toho Bavoři koupili po osmiletém úspěšném působení v Borussii Dortmund. Předtím za Bayern stihl odehrát jen jediný zápas. Hummels se ve Vestfálsku vypracoval v jednoho z nejlepších stoperů současnosti a následoval kroky svých spoluhráčů Maria Götzeho a Roberta Lewandowského, kteří před ním utekli z Dortmundu stejnou cestou.

Kam dál?

Jan Preisler / FotbalPortal.cz, 90min.com

Související odkazy
Nejnovější články