Historie EURA – 1968: Poprvé kvalifikace, přes kterou ČSSR neprošlo, evropský primát vybojovali v opakovaném zápase Italové
© worldsoccer.com - Giacinto Facchetti s trofejí pro mistry Evropy
0
18.05. - Po prvních dvou ročnících, které ještě neměly razítko oficiality a hrály se pod názvem Evropský pohár národů, se edice v roce 1968 poprvé uskutečnila pod hlavičkou mistrovství Evropy. Z triumfu se po čtyřech letech opět radoval tým pořadatelské země. Po Španělsku to byla Itálie.
Po čtyřech letech udělal turnaj nejlepších evropských reprezentací zas další krok k „civilizovanějšímu“ formátu, na jaký jsme zvyklí v současnosti. To znamená, že odpadl vyřazovací play-off systém a poprvé se hrála kvalifikace. Aby UEFA získala na svou stranu i mistry světa z Anglie, zařadila je do ostrovní kvalifikace společně se Skotskem, Walesem a Severním Irskem.
Naši, stejně jako před čtyřmi lety, kvalifikačním sítem neprošli a do závěrečného turnaje, který se opět hrál jen ve čtyřech, se neprobojovali. Ačkoliv měli kvalifikační skupinu s číslem 1 rozehránu výtečně a první tři zápasy s Tureckem, Irskem a Španělskem vyhráli a dokonce s nulou, v odvetách se Čechoslovákům dařit přestalo. Nejprve podlehli v Madridu 1:2, v turecké Ankaře jen plichtili 0:0 a v rozhodujícím utkání v Praze prohráli s Iry 1:2 a první postupové místo nakonec o bod získali obhájci evropského zlata.
Gól Anastasiho v opakovaném finále Itálie s Jugoslávií (zdroj: worldsoccer.com)
Na závěrečný turnaj, který se tentokrát konal v Itálii, se potřetí v řadě dostalo SSSR, nicméně poprvé odjíždělo bez medaile. Kuriózní situace se udála právě v zápase Sovětů s domácí Squadrou Azzurrou v semifinálovém zápase na stadionu San Paolo v Neapoli. Ani po 120 minutách hry nedokázal žádný hráč vstřelit branku a jelikož se tehdy ještě nekopaly penalty o postupujícím musel rozhodnout los. Sudí Tschenscher si zavolal oba kapitány do své kabiny, Sovět Šesternov zvolil jednu stranu mince, která letěla do vzduchu, ovšem zakutálela se do sprchy. Arbitr si proto vzal novou minci a ta rozhodla o postupu Itálie. Rozhodčí pak našel po odchodu obou hráčů první minci a podle jejího verdiktu by šlo do finále SSSR.
Brankář Itálie Dino Zoff (zdroj: es.uefa.com)
Ani ve finále na Olympijském stadionu v Římě, kam po těsné výhře nad Anglií postoupila Jugoslávie, o vítězi nerozhodlo 120 minut boje. Tentokrát se ale místo losu utkání hrálo o dva dny později na stejném místě znovu a úspěšnější už byli domácí, kteří góly Rivy a Anastasiho zvítězili 2:0. V boji o bronz byli úspěšnější mistři světa Angličané, kteří SSSR rovněž zdolali 2:0.
Výsledky ČSSR v kvalifikaci
Španělsko 1:0 a 1:2
Turecko 3:0 a 0:0
Irsko 2:0 a 1:2
Pořadí skupiny 1: 1. Španělsko 8, 2. ČSSR 7, 3. Irsko 5, 4. Turecko 4
Výsledky závěrečného turnaje (5. - 10. června 1968)
Semifinále
Itálie - SSSR 0:0 i po prodloužení, o postupu Itálie rozhodl los
Jugoslávie - Anglie 1:0 (Džajić)
Finále:
Itálie - Jugoslávie 1:1 (Domenghini - Džajić)
Opakovaný zápas Itálie - Jugoslávie 2:0 (Riva, Anastasi)
O 3. místo
Anglie - SSSR 2:0 (Charlton, Hurst)
Nejlepší střelec turnaje: 2 - Džajić (Jugoslávie)
All Stars turnaje
Zoff - Facchetti (oba Itálie), Fazlagić (Jugoslávie), Šesternov (SSSR), Moore (Anglie) - Osim (Itálie), Mazzola, Domenghini - Riva (všichni Itálie), Hurst (Anglie), Džajić (Jugoslávie)
Hráči ČSSR v kvalifikaci
Viktor, Kramerius - Lála, Majerník, Popluhár, Táborský, Horváth - Geleta, Kvašňák, Kuna - Szikora, Masný, Adamec, Kabát, Veselý, Jurkanin, Boroš, Levický, Vrána. Trenér Jozef Marko.
Kam dál?
- Historie EURA - 1964: Španělé ziskali svůj první a na dlouhou dobu i poslední evropský titul, Češi selhali už v předkole
- Historie EURA – 1960: Premiéra pro Sověty, naši brali bronz
Jan Preisler / FotbalPortal.cz
- Nejlepší strategie sázení na Mistrovství světa 2026
- Sázkový program Mistrovství Světa 2026
- Bayern – PSG: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Betano promo kód MAXWIN pro nové hráče (06.2026)
- Atletico – Arsenal: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- PSG – Bayern: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Liverpool – PSG: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Atletico – Barcelona: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- PSG – Liverpool: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Barcelona – Newcastle: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Man. City – Real Madrid: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- AZ – Sparta: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Real Madrid – Man. City: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Nová česká online casina s licencí MFČR v roce 2026
- Pafos – Slavie: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Plzeň – Porto: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Slavie – Barcelona: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Man. United – Man. City: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Sparta – Aberdeen: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Mistrovství světa ve fotbale favorité 2026: Šance na titul
-
Posily, které mají vytěžit maximum...
Fanoušci Liverpoolu neměli příliš času přemýšlet nad sobotním odvoláním Arneho Slota, protožeAndoni Iraola byl ve čtvrtek... -
Chelsea: Může bývalý hráč Xabiho...
Přestože Chelsea údajně aktivně netlačí na prodej Marca Cucurelly, široce se uvádí, že si španělský obránce přeje... -
Manchester United chce pět nových...
Manchester United neztrácí čas při formování kádru pro návrat do Ligy mistrů. Pod vedením trenéra Michaela Carricka se... -
Generálka na mistrovství světa byla...
Na Letné výhra nad silným Kosovem, nyní generálka s Guatemalou, kterou bychom přes alibistické řeči o její kvalitě měli... -
Pérez vrací úder! Real Madrid...
Enrique Riquelme postavil svou kampaň prezidentských voleb na dvou velkých, údajně již podepsaných, posilách. To mu ale nakonec... -
Odchod Mbappého z Realu Madrid? V...
Kylian Mbappé je za poslední měsíce pod obrovskou palbou kritiky, za což z velké části mohou sociální sítě. Francouzská... -
Šok v Nantes: Francie v generálce...
Francie bude jedním z největších favoritů nadcházejícího světového šampionátu. V přátelském utkání v Nantes v rámci...
© 2026 FotbalPortal.cz
Liga Mistrů, Premier League, Primera Division, Serie A, 1. Bundesliga, Synot liga, Fotbal


