Nepřihlášen

Nepřihlášen

Zpět na » Ostatní » Téma: Dva kohouti na barcelonském dvorku. Zbaví se vedení jednoho z nich?

Téma: Dva kohouti na barcelonském dvorku. Zbaví se vedení jednoho z nich?

Téma: Dva kohouti na barcelonském dvorku. Zbaví se vedení jednoho z nich? © fotbalportal.cz - Bravo? Ter Stegen? Nebo oba?

2

Líbilo se

17.06. - Je to skvělé mít v kádru dva gólmany světové extratřídy. Tým má jistotu, že v případě zranění jednoho z nich má na střídačce připravenu plnohodnotnou náhradu. Ovšem na druhou stranu to může přinášet i negativní stránky. Každý chce chytat a branka je bohužel jen jedna. Jak tuto situaci kočírují v Barceloně?

Před sezónou 2014-15 brankář Marc-André Ter Stegen nikdy nevyhrál žádnou velkou trofej na seniorské úrovni v Evropě. Stejně na tom byl i druhý brankář, který v létě posílil Barcelonu - Claudio Bravo. V Mönchengladbachu Ter Stegen rychle vyrostl ve výtečného gólmana. Byl klíčovou postavou v období, kdy Borussia vyměnila pobyt v sestupové zóně za mnohem klidnější vody v horní polovině tabulky. Užíval si úspěchy s německou reprezentací na juniorské úrovni. Ovšem mezi dospělými nikdy.

Bravo se stal kapitánem národního celku Chile, odchytal za La Roju nejvíc zápasů v historii. Vybojoval s klubem Colo-Colo domácí titul. Osm sezón chytal za baskický Real Sociedad a v sezóně 2009-10 pomohl klubu k postupu mezi španělskou elitu. Ale evropské tituly? Žádné.

To se ale letos všechno změnilo. 17.května brankářský pár získal první titul. 30.května druhý. A 6. června přidal třetí. Totální euforie? Ne tak docela...Z brankářského pohledu první titul patří zcela jistě Bravovi. Ter Stegen v lize neodchytal ani minutu. Podle stejného měřítka ale ten druhý a třetí (Copa del Rey a Liga mistrů) zase patří Ter Stegenovi.

Výtečná reakce Ter Stegena proti střele Lewandowského (zdroj: abc.es)

„Není to jednoduché,“ svěřil se Bravo se svými pocity novinářům poté, co byl mimo hru při evropském finále v Berlíně. Podobně zkroušený byl také Ter Stegen, když odpovídal na dotaz, jestli mu účast ve zmíněném zápase vynahradí ligovou sezónu, kterou celou proseděl na lavičce: „Ne!“ Jak jinak. Každý chce chytat a pořád. Takže není složité pochopit, proč se oba brankáři necítí úplně spokojeni.

V létě loňského roku se Barcelona ocitla v situaci, která pro ni byla prakticky neznámá. Poté, co neprodloužila smlouvu s Pintem a Valdés o to samé nestál (třetí gólman Oier Olazabal nakonec také odešel), musela shánět dva brankáře. A to rozhodně není nijak jednoduchý úkol. Elitních mužů s rukavicemi není zas tak mnoho. Nicméně dva Barça našla.

Dlouho se spekulovalo, který z nich bude jedničkou, nebo jestli se oba budou v pravidelných intervalech střídat. Nakonec těžkou volbu trenérovi Enriquemu usnadnil Ter Stegen, jelikož si před ostrým startem sezóny poranil záda a nabídnutou příležitost chytil Claudio Bravo za pačesy sakra pevně. V prvních osmi kolech uhájil pokaždé čisté konto a trvalo to dlouhý 754 minut, než ho z penalty překonal Cristiano Ronaldo. Ligové jeviště bylo jeho. Místo si vybojoval a obhájil.

Bravovy zákroky byly nejednou rozhodující na cestě za titulem. Někdy na body nestačily ovšem i díky jeho výkonům Barcelona obdržela během ligového maratonu pouhých 21 branek. Ale na druhou stranu to byla hořká pilulka pro Ter Stegena: ,Dívat se, jak se daří kolegovi...Dobré. Ale chci taky chytat´, honilo se asi hlavou Marca-Andrého. „Není to pěkná situace, to není žádné tajemství,“ svěřil se pro časopis 11 Freunde. „Samozřejmě bych chtěl hrát v každém zápase.“

Podle něj byl vztah s Claudiem v pohodě: „Žádný problém mezi sebou nemáme. Normálně spolu mluvíme. Nikdy bych mu nepřál nic zlého. Věřím, že se prosadím na post jedničky.“

Skvělý zákrok Brava v přípravném zápase s Neapolí (zdroj: fcbarcelonoticias.es)

Ustanovit brankářskou hierarchii byl a je pro Barcelonu pořádný hlavolam. Možná pozitivní a prospěšný, ale pořád hlavolam. Enrique byl nedávno na lavičce potvrzen i pro následující sezónu a je tedy více než pravděpodobné, že se stejným rozdílením práce bude pokračovat i nadále. Jenže to příliš neuspokojí ani jednoho z nich. Ter Stegen chce pravidelně chytat, Bravo zase touží po osobním úspěchu na evropské scéně.

Německý gólman má na první pohled mnohem lepší startovní pozici. Je vyšší, rychlejší, atletičtější. Lépe si rozumí s míčem na noze. Navíc je o devět let mladší než Bravo. Památné výkony proti Villarrealu či Bayernu Mnichov jen podtrhují jeho obrovský talent. Jenže ani tak nebude chtít Enrique vypudit Brava zpod ligových tyčí. Jinak by totiž mohl rozmetat veškeré zásluhy, jimiž si Bravo tuto pozici vydobyl, což by mohlo narušit klima v kabině. Ale současně s tím chápe, jak obtížné je soužití dvou výborných brankářů po delší dobu. Důkazem budiž například Stamford Bridge.

Ačkoliv je to nepravděpodobné, letošní odchod Brava je jednou z možností, pokud by chtěl klub upřednostnit Ter Stegenův rozvoj. Letos mu bude 32 a jeho cena na trhu už nikdy nebude vyšší než je ta aktuální. A kdyby byl k mání, nějaký přední klub by určitě zájem měl - Manchester United, Arsenal. Ale takováto varianta by asi držiteli trofeje Zamora pro nejlepšího gólmana Primera División zněla jako naprostá fantasmagorie.

Mnohem pravděpodobnější je, že si Barcelona výtečný páreček nechá i pro sezónu 2015-16 a bude doufat, že se celý problém zase nějak přirozeně vyřeší sám - ať už podle formy každého z nich, či kvůli zranění. Zatímco jiné kluby zoufale hledají alespoň jednoho hvězdného gólmana, Barça má hned dva. Výhoda? No, určitě minimálně záviděníhodné starosti.

Kam dál?

Jan Preisler / fotbalportal.cz, bleacherreport.com

Nejnovější články