Zpět na » Ostatní » Jak zapadne Suaréz k Messimu a Neymarovi? Dokáže toto trio spolupracovat?

Jak zapadne Suaréz k Messimu a Neymarovi? Dokáže toto trio spolupracovat?

Jak zapadne Suaréz k Messimu a Neymarovi? Dokáže toto trio spolupracovat? © goal.com - Neymar, Luis Suaréz a Lionel Messi

6

Líbilo se

11.07. - NEPŘEHLÉDNĚTE V Barceloně se chystají na příchod Luise Suaréze. Až si uruguayský útočník odpyká čtyřměsíční trest za svůj další kousanec, bude se řešit to, jak dokáže dát Luis Enrique dohromady Messiho, Neymara a právě Suaréze. Tedy nejtalentovanější jihoamerické trio od doby, kdy Brazílie měla k dispozici Ronalda, Rivalda a Ronaldinha. Bude jim to spolu fungovat?

Luis Enrique při svém příchodu do Barcelony žertoval, že má v úmyslu zajistit si služby psychologa. Se skutečností, že je Luis Suaréz na cestě na Camp Nou, to bude potřebovat zřejmě dřív, než sám očekával. Novému šéfovi barcelonské lavičky se totiž bude hodit jakákoliv psychická podpora. V této sezóně bude muset udržet Messiho, Neymara i Suaréze šťastnými.

enriqueLuise Enriqueho čeká přetěžký úkol (zdroj: barcamania.ge)

Samozřejmě, na papíře bude mít Luis Enrique k dispozici pravděpodobně nejlepší jihoamerické útočné trio od doby, kdy jsme mohli vidět v brazilském dresu pohromadě Ronalda, Rivalda a Ronaldinha, například na vítězném mistrovství světa v roce 2002. Nicméně, jak se často říká: zápas se nevyhrává na papíře. Dokladem může být gólová nemohoucnost Argentiny na letošním světovém šampionátu, přestože mají v útoku hráče, jako jsou Higuaín, Agüero a Lavezzi.

Albiceleste konečně dosáhli na finále, ale podařilo se jim nastřílet jen 8 gólů v 6 zápasech. Lionel Messi vstřelil polovinu argentinských gólů, ale všechny 4 trefy si připsal ještě ve skupinové fázi. Kde nejlépe umístit čtyřnásobného vítěze Zlatého míče je předmětem mnoha diskuzí. Jak pro něj vybrat ten nejvhodnější systém? Sám Messi přiznal, že mu nejvíce sedí rozestavení 4 - 3 - 3. Z taktického hlediska by to neměl být problém ani v Barceloně.

Luis Enrique je Barceloňanem skrz naskrz. Tudíž je rozhodným zastáncem modelu 4 - 3 - 3, který se stal synonymem pro katalánský velkoklub. Tříčlenný útok je tedy přesně to, co bude nový kouč Barcelony praktikovat, ať už se Suarézem, nebo bez něj.

Kromě toho, zdá se, že všechny 3 útočné hvězdy se skvěle hodí do tohoto systému. Neymar, stejně jako Ronaldinho, se cítí nejpohodlněji na levé straně, protože mu to umožňuje navážet si míč do středu na svou silnější pravou nohu, která má pro brankáře soupeře zničující účinky. Lionel Messi není bezvýhradný střední útočník, ale pozice „falešné devítky“, kterou pro něj vytvořil Pep Guardiola, umožňuje Argentinci volný pohyb a také být ústředním bodem útoku.

Luis Suaréz je univerzálním fotbalistou, jenž je schopen vést útočnou vozbu, jak to účinně předváděl poslední dvě sezóny v Liverpoolu, ale také dokáže vytvářet šance pro své spoluhráče. Je neustále v pohybu, dokáže se pohybovat na velké šířce hřiště, využívá postranní prostory. To vše jsou vlastnosti, které by mu mohly umožnit na Camp Nou velký rozkvět.

Uruguayský útočník je ochoten pracovat pro tým, o čemž svědčí i způsob, jakým souhlasil s tím, aby hrál občas na kraji a místo něj se na středu ocitl Daniel Sturridge. Brendan Rodgers tvrdil, že se vždy snažil postavit tým tak, aby dostal ze Suaréze to nejlepší. Byl hvězda, ten nejdůležitější muž. V Barceloně toto postavení mít nebude.

suarez Luis Suaréz byl v Liverpoolu ústřední postavou - nejlepší hráč, nejlepší střelec PL (zdroj: mirror.co.uk)

Vše nasvědčuje tomu, že Luis Enrique bude po své útočné trojici požadovat, aby si pravidelně měnila své pozice, udržovala obranu soupeře v pozoru a vnášela do jeho defenzívy zmatek. Suaréz bude muset akceptovat, že se hra nebude zakládat na něm. Bude se muset podřídit. Pro některé hráče je to obtížná věc.

Zlatan Ibrahimovič se nikdy neztotožnil s taktickými požadavky „hrajeme pro Messiho“, když působil v Katalánsku. I když, zrovna švédský útočník je v tomto ohledu velmi specifický. Ten chce být úhlavní postavou, chce, aby se hrálo podle jeho potřeb. I on byl hvězdnou letní posilou. Očekávalo se, že přinese do útočné hry Barcelony nový rozměr. Stejně jako Suaréz, stejně jako Neymar.

zlatanZlatan Ibrahimovič se taktice "hrajeme pro Messiho" nehodlal podřídit (zdroj: zimbio.com)

Na Brazilce by se jistě nemělo zapomínat. Hvězda Santosu přišla do Barcelony před 12 měsíci, a ačkoli jeho sezóna byla přerušena zraněním, nikdy se katalánskému celku nepovedlo využít tandem Messi-Neymar dost efektivně.

Klenot Seleçãa neustále tvrdil, že přišel především pomoci Messimu, ale není náhoda to, že v brazilském dresu vypadá jeho působení mnohem účinněji a také to, že své nejlepší období zažil v Barceloně v době, kdy byl Messi zraněný.

Johan Cruyff předpovídal problémy, v okamžiku, kdy Neymar podepsal smlouvu s Barcelonou. Tvrdil, že „nemůžete mít dva kapitány na jedné lodi“. Přidání Suaréze se jeví tak, že se situace ještě více zkomplikuje. Zvláště, když si uvědomíte, že uruguayský snajpr nebude týmu k dispozici do konce října. Jak přesně Luis Enrique očekává, že bude toto hvězdné trio pracovat v dokonalé harmonii, když poslední článek nemůže se svými spoluhráči ani trénovat?


messi neymarMessi a Neymar - dva kapitáni na jedné lodi (zdroj: wallperpsbarcelona.com)

Navíc, co když nový kouč pracovat na tom, aby dostal to nejlepší z Neymara? Bude riskovat a bude se „vrtat“ ve svém tříčlenném útočném složení? A co Messi? Zlatan Ibrahimovič připustil, že Messi byl „slušný a plachý chlap“, ale pokud jde o taktiku, Argentinec obvykle dostane to, co chce.

Luis Enrique má však nezlomnou povahu. Není to člověk, který by se bál zklidnit i ty největší hvězdy. Během svého působení na lavičce AS Řím měl konflikt s Danielem De Rossim a údajně se také pohádal s Francescem Tottim před zápasem Evropské ligy proti Slovanu Bratislava. „Je to nejdůležitější hráč v historii AS Řím, ale je na mně, abych rozhodl o tom, kdo bude hrát,“ uvedl tehdy rodák z Asturie.

tottiLuis Enrique se "nebál" ani Francesca Tottiho (zdroj: sport.sky.it)

Luis Enrique se na tuto věc dívá ze širšího hlediska. Uvědomuje si, že na prvním místě je vždy tým. Jeho úkolem bude přesvědčit Messiho, Neymara a Suaréze o tom, že nehrají na sebe, ale pro klub. Bude k tomu potřebovat každý kousek svých schopností. Bude muset svému jihoamerickému triu vštípit jasnou taktiku, ale také mu dát určitou volnost, se kterou jsou všichni tři zvyklí hrát.

Příchod Luise Suaréze z této věci dělá ještě větší hlavolam. Nebude to jednoduché a vůbec se to nemusí povést. V této fázi to ještě nevíme a budeme si muset ještě nějaký čas počkat. Každopádně příchod Suaréze do Barcelony přináší více otázek než odpovědí.

Psycholog Luise Enriqueho bude hodně zaneprázdněný člověk...

Kam dál?

Michal Čermák / goal.com, fourfourtwo.com, fotbalportal.cz

Nejnovější články