Nepřihlášen

Nepřihlášen

Styly

Moderní Výchozí zelená Zelená Šedá Okrová Oranžová Modrá Červená Gaming Freestyle

Zpět na » Ostatní » MLS: Beckham a jeho předchůdci

Ostatní - MLS: Beckham a jeho předchůdci

0

Líbilo se

25.07. - David Beckham svým přestupem k Los Angeles Galaxy opět vzbudil zájem médií o americký soccer. Anglický záložník má být dalším klíčem ke zvýšení popularity hry s míčem na zeleném trávníku za oceánem. Beckham se tak vydává ve stopách Pelého, Matthäuse nebo Čecha Luboše Kubíka, kteří se na severu Ameriky také pokoušeli pozvednout slávu fotbalu.

První významná fotbalová soutěž za Atlantikem odstartovala v roce 1968. Do Severoamerické fotbalové ligy (pod oficiálním názvem NASL - North American Soccer League) se zapojily kluby z USA i Kanady. Soutěž okořenily svojí přítomností největší fotbalové hvězdy planety. Na trávníku za oceánem předvedl své kousky nejslavnější hráč všech dob - Brazilec Pelé, jenž hrál za New York Cosmos stejně jako německý 'Císař' Franz Beckenbauer. Nizozemská legenda Johan Cruijff oblékla dres Los Angeles Aztecs a Washington Diplomats. Ani tato velká jména ale nezískala fotbalu v severoamerickém regionu v konkurenci dalších sportů (hokeje, baseballu, basketbalu a amerického fotbalu) dostatečnou popularitu a profesionální liga doslova zkrachovala.

Novou vlnu fotbalového šílenství zaznamenaly Spojené státy po roce 1994, kdy se země stala pořadatelem světového šampionátu. Výstavba moderních stadionů otevřela dveře k založení nové ligové soutěže a později i k příchodu hvězd z Evropy a Jižní Ameriky. Díky účasti Toronta se nově založená Major League Soccer, která odstartovala v roce 1996, stala opět společnou soutěží USA a Kanady.

Finanční možnosti klubových vlastníků stály za novou vlnou příchodů světoznámých fotbalistů na "Nový kontinent". Přestože většina hráčů s mezinárodní reputací se do MLS vydala až na závěr své kariéry, fanoušci je vítali s otevřenou náručí. Soutěží během deseti let prošel bulharský bomber Hristo Stoichkov (kluby Chicago Fire, D.C. United), extravagantní Kolumbijec Carlos Valderrama (Tampa Bay, Miami, Colorado), mexický gólman Jorge Campos (Los Angeles, Chicago), jeho italský sok Walter Zenga (New England) nebo dnešní přední trenéři Němec Lothar Matthäus a Ital Roberto Donadoni (oba New York). Americké kluby přivítaly i světové šampióny - Francouze Youriho Djoarkeffa nebo Brazilce Branca (oba New York). Z českých fotbalistů se v zámoří prosadil Luboš Kubík. Vicemistr Evropy uplatnil v Chicagu a Dallasu zkušenosti získané z Norimberku, Mét či Fiorentiny.

MLS si vychovala i vlastní hvězdy, ze kterých těžila americká reprezentace. Gólmani Brad Friedel, Tony Meola, obránci Alexi Lalas a Marcelo Balboa nebo útočníci Michael McBride a Erik Wynalda se svého času mohli srovnávat se světovou konkurencí.

Dnes v severoamerické ligové soutěži objevíme domácí hvězdy Claudia Reynu (New York) nebo Frankieho Hejduka (Columbus). Zastoupena je ale i mladší generace, do níž se vkládají velké naděje. Pětadvacetiletý kapitán Los Angeles Landon Donovan patřil na světovém šampionátu v roce 2002 k největším hvězdám. Lovce talentů zaměstnává Freddy Adu. Rodák z Ghany debutoval v nejvyšší soutěži již ve 14 letech. Jeho pokroky sleduje Inter, Manchester nebo Real. V poslední době o útočníka Salt Lake projevila zájem Parma.

Ze slavných zahraničních fotbalistů by měli letos v MLS Beckhamovi sekundovat například kolumbijský střelec Juan Pablo Angel (New York), mexický bomber Cuauhtémoc Blanco (Chicago), nepřehlédnutelný portugalský zadák Abel Xavier (Los Angeles) nebo bolivijský internacionál Jaime Moreno (D.C. United).

Hlavním tahákem fanoušků a příjmů z reklam má být samozřejmě hlavně anglický záložník David Beckham. Někdejší kapitán Albionu se zatím za Atlantikem předvedl pouze v roli celebrity. Zda ohromí americká média i svým fotbalovým uměním zatím nevíme. Beckhamův případ prokazuje, že v oblasti přestupů se kluby z MLS mohou srovnávat se svými evropskými kolegy. Jejich slávě se však zřejmě nevyrovnají nikdy. Vždyť vztah fanoušků k Barceloně, Manchesteru nebo Juventusu je založen kromě velkých jmen na soupisce i na tradici. Americký fanoušek si nemůže dovolit říct například jako jeho španělský kolega, že svoji lásku k vyvolenému klubu zdědil po dědečkovi.

/ wikipedia.org

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články