Nepřihlášen

Nepřihlášen

Styly

Moderní Výchozí zelená Zelená Šedá Okrová Oranžová Modrá Červená Gaming Freestyle

Zpět na » Ostatní » Rui Costa, portugalská legenda

Ostatní - Rui Costa, portugalská legenda

0

Líbilo se

10.08. - Manuel Rui Costa patří k symbolům jedné velké portugalské fotbalové generace. Své hráčské přednosti demonstroval v lisabonské Benfice, odkud se vydal na dvanáct let do Itálie. Vloni se však opět vrátil do milovaného Lisabonu. A letos v pětatřiceti letech možná bude opět patřit k ozdobám portugalské nejvyšší soutěže.

Rui Costa byl úspěšným fotbalistou již v útlém mládí. Na tréninku Benfiky nad jeho schopnostmi v deseti letech tajil dech i samotný Eusebio. V roce 1991 triumfoval s portugalskou reprezentací do dvaceti let na světovém šampionátu. Rui Costa se do statistik navíc zapsal jako autor rozhodující penalty v rozstřelu proti Brazílii.

V Benfice si jej vyhlédla italská Fiorentina. Ani v novém týmu ale nezapomněl na vděk a lásku vůči Benfice. Stačilo, aby Rui Costa pokořil v pouhém přátelském zápase svůj bývalý klub, a už se mu v očích objevily slzy. Později tuto branku označil za nejhorší v průběhu celé kariéry. Ve fialovém dresu portugalský záložník dobýval trofeje v Itálii i v Evropě. Po boku argentinského kanonýra Batistuty a dalších nakonec Fiorentině pomohl k zisku dvou Italských pohárů. Na evropské scéně to Fialky dotáhly nejdále do semifinále Poháru vítězů pohárů v sezóně 1996/97.

V sezóně 2000/01 přišel Rui Costův velký přestup. AC Milán za něj vyplatil 35 milionů eur. Před tím 'Diavoli' nikdy nesáhli do kapsy hlouběji. S rossoneri Portugalec vyhrál téměř vše - Serii A, Italský pohár, superpohár v Itálii i v Evropě, ale především Ligu mistrů. S příchodem talentovaného Kaká ovšem začal stárnoucí Rui Costa v Miláně ztrácet půdu pod nohami. Proto se jako volný hráč rozhodl pro návrat do Benfiky. Motivace mu v legendárním klubu určitě nechybí. Ve své sbírce má zatím pouze jediný portugalský titul, z roku 1994.

V dresu portugalského národního týmu odehrál Rui Costa 94 utkání a nastřílel v nich úctyhodných 26 branek. Na světový šampionát se dokázal s reprezentací probojovat až na třetí pokus, v roce 2002. Zde však jeho pouť skončila již v základní skupině. Na evropské scéně byl Rui Costa krůček od velkého úspěchu. Na Euru v roce 2004, jehož bylo Portugalsko hostitelem, nestačili červenozelení ve finále na Řeky. Se stříbrnou medailí na krku ukončil Rui Costa reprezentační kariéru. Pro Portugalsko tak skončil velký sen o zlaté generaci, k níž se vedle Ruie Costy řadil i Figo nebo Fernando Couto.

Místo výčtu předností Ruie Costy by bylo možná jednodušší vyjmenovat jeho nedostatky. Portugalský veterán má skutečně vše, co ofensivní záložník potřebuje. Díky narůstajícímu věku možná pouze ztrácí na rychlosti. Vždy ale představoval výtečného dribléra s profesorským rozhledem, za což si vyloužil přezdívku 'Maestro'. Jeho přihrávky jsou skutečně na centrimetr přesné. Rui Costa navíc dokáže na bránu vyslat prudkou a přesnou střelu, se kterou si neporadí ani nejlepší gólmani. Ostatně podle videosestřihu můžete schopnosti portugalského mága ocenit sami.

Videoprofil

Krátký profil:
Celé jméno: Rui Manuel César Costa
Narozen: 29.3.1972 v Lisabonu
Výška/hmotnost: 1.80 m / 74 kg
Dosavadní kariéra: Fafe, Benfica, Fiorentina, AC Milán, Benfica

/ wikipedia.org, uefa.com

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Nejnovější články